• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
All About Freedom 2024
PATRONAT

3. All About Freedom Festival: FILM, MUZYKA, TEATR, WYSTAWA (39 opinii)

All About Freedom Festiwal to jedyny w Polsce festiwal idei - idei wolności. To cykliczne, interdyscyplinarne wydarzenie kulturalno-artystyczne prowokujące do debaty na temat różnych wymiarów wolności, jak również na temat ich granic. Stawiamy najprostsze pytania o wolności: o wolności od czegoś i wolności do czegoś.
Wyjątkowy, oryginalny i unikalny na skalę kraju program projektu w zakresie filmu, muzyki, teatru oraz warsztatów i wystawy - zakłada całościowy szeroki dialog o wolności we współczesnym świecie, przede wszystkim w kulturze o wymiarze europejskim.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Od przyszłego roku Festiwalem chcemy upamiętniać wybory 4 czerwca, które w konsekwencji przyniosły Polsce wolność. Święto to nie ma jeszcze tradycji, Europejskie Centrum Solidarności chce mu nadać nowoczesny, uniwersalny i optymistyczny wymiar.
Projekt planowany jest jako wydarzenie o charakterze ogólnopolskim, a w przyszłości międzynarodowym, które na stałe wpisze się w kalendarium najważniejszych projektów festiwali służących promocji idei wolności. Służy temu również historycznie uwarunkowane powiązanie Gdańska z walką i troską o wolność, którą ECS promuje jako wartość nadrzędną dla wszystkich ludzi na świecie.
Festival AAFF będzie kształtować wizerunek Gdańska jako progresywnego miasta, które jest otwarte na świat i promocję nowej kultury, a także historycznych znaczeń dróg gdańszczan do wolności. Pragniemy podkreślać znaczenie zbudowania największego międzynarodowego symbolu polskiej historii najnowszej - Solidarności.

PREZENTACJA PROGRAMU PROJEKTU
3. ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL: 10 - 22 LISTOPADA 2009
GDAŃSK: MULTIKINO // CENTRUM STOCZNIA // TEATR WYBRZEŻE


IDEA
All About Freedom Festiwal : jedyny w Polsce festiwal idei - idei wolności

All About Freedom Festival powstał z myśli o wolności i z chęci spojrzenia na jej ideę przez pryzmat artystyczny, nieszablonowy, wyzwolony. Pragniemy, by wydarzenie to prowokowało do myślenia nad ideą wolności, do rozważania jej nowych i starych sensów, konfrontowania myślenia własnego z tym, jakie mają inni, zarówno tutaj w Polsce, jak i na świecie. Chcemy, by myślenie to odbywało się w ciągłym dialogu, by niezmiennie poszerzało swoje horyzonty. Dlatego zakładamy, iż All About Freedom Festival wkrótce stanie się wydarzeniem międzynarodowym i na stałe wpisze się w mapę światowych wydarzeń kulturalnych.
Rok 2009

W tym roku program 3. edycji AAFF będzie koncentrować się wokół rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, wokół wielu znaczeń, jakie zawrzeć można w tym pojęciu. Przyjrzymy się nie tylko znaczeniu słowa "wolność", ale i jego ewolucji w przestrzeni czasowej. Ewolucja wolności dokonuje się na co dzień - zwłaszcza w historii, polityce, kulturze, mediach, Internecie, sztuce - i zmienia często swoje znaczenie. Historia świata i Polski ciągle na nowo definiuje, jak i redefiniuje, znaczenie tych słów i kształt myślenia wyrażanego poprzez film, muzykę, teatr, fotografie i inne obrazy oraz teksty kultury czy mediów. Chcemy dostrzec i wyróżnić najważniejsze zjawiska związane z człowiekiem i jego wolnością.

STRUKTURA PROGRAMU:

SWIATOWE FILMY o Wolności:MULTIKINO - GDAŃSK, SOPOT, GDYNIA:
W ramach tegorocznego Festiwalu, w jego części filmowej, prezentowanych będzie 30 najnowszych filmów z całego świata w tym: 20 fabuł i 10 dokumentów. Organizowane będą spotkania, panele dyskusyjne z twórcami filmów oraz osobistościami świata kultury i mediów. Dzięki współpracy z kluczowymi partnerami dystrybucji filmowej, mamy możliwość zaprezentowania filmów aktualnie wyświetlanych w USA, Kanadzie i Europie. Dzięki temu program projektu należy do wyjątkowych w skali Polski, Europy i świata.

MUZYKA o wolności
Na scenie muzycznej 3. AAFF Europejskie Centrum Solidarności zgromadziło artystów niezwykłych, twórczych, poszukujących, nieunikających tematów trudnych i zaskakujących.

11.11 - KONCERT L.U.C-A - KINO NEPTUN

11 listopada w gdańskim Kinie Neptun odbędzie się unikalna odsłona projektu, przygotowanego specjalnie na 3 edycję Festivalu All About Freedom. Na ekranie Kina Neptun po raz pierwszy zostaną przedstawione wizulizacje (fotografi historyzne i animowane kadry filmowe) towarzyszące muzyce.
L.U.C-a zaprezentuje projekt zatytułowany 39/89 Zrozumieć Polskę. Towarzyszyć mu będą Leszek Możdżer i Zbigniew Namysłowski i Michał Urbaniak.

W 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i 20. rocznicę uzyskania suwerenności przez Polskę L.U.C, producent i kompozytor przygotował projekt muzyczny, który pozwala w nowy sposób odkryć i przeżyć podróż przez pięćdziesięcioletnią walkę z totalitaryzmem z lat '39 - '89.
To niezwykła dźwiękowa opowieść o jednej z największych niesprawiedliwości, a zarazem o jednym z najbardziej znaczących zwycięstw w dziejach Europy - powstaniu SOLIDARNOŚCI. W projekcie są "skreczowane" - przez docenionego już w Europie Dawida Szczęsnego - oryginalne nagrania takich postaci jak: Hitler, Stalin, Churchill, Roosevelt, Gomułka, Gierek, Jaruzelski czy Wałęsa. Te autentyczne nagrania sprzed lat udostępniło Archiwum Polskiego Radia.

L.U.C dał się już poznać jako artysta wyjątkowy, doskonały obserwator i komentator rzeczywistości.


20.11. CENTRUM STOCZNIA: MUZYKA MOJA WOLNOŚĆ - SPEECH DEBELLE, WILDBIRDS & PEACEDRUMS, BIFF

20 listopada podczas drugiego koncertu wystąpią:

Speech Debelle
Speech Debelle - laureatka prestiżowej Mercury Prize, dla której zamknięcie w szufladce hip-hop jest mocno krzywdzące.
Gdyby Lauren Hill dorastała na brytyjskim blokowisku, Lady Sovereign była mniej zadziorna, a Roots Manuva urodził się dziewczynką, z pewnością rapowaliby jak Speech Debelle - nowa twarz przeżywającej renesans wytwórni Ninja Tune. Na jej debiutanckim albumie afroamerykańskie ciepło spotyka europejską melancholię. Partie skrzypiec i folkowe motywy tworzą spójną całość z jazzującym, funkowym podkładem. Debelle delikatnym, dziewczęcym głosem opowiada o trudnym dzieciństwie bez ojca i bolesnych rozstaniach z kochanymi osobami. Artystka sama siebie nazywa nie wokalistką czy piosenkarką, ale MC, a dla MC treść ma ogromne znaczenie. Ta płyta to jej autoterapia, dziennik mieszkanki wielkiej metropolii.

Dla Brytyjki rap jest punktem wyjścia, zasadniczym budulcem, do którego dodaje jazz, trip-hop, elektronikę, tworząc szalenie treściwe, intrygujące kompozycje.


Każdy z utworów jest wielowymiarowy, bogaty aranżacyjnie, nieprzewidywalny. Nie ma mowy o tradycyjnych zwrotkowo-refrenowych strukturach, nie są to jednak wydumane propozycje. Dużo tu akustycznych dźwięków, delikatnych pasaży, najzwyczajniej pięknych fragmentów, które są rzadkością wśród raperów obojga płci. Hip-hop w wykonaniu Speech Debelle nie jest ostry, agresywny, lecz miękki i na swój sposób bardzo dziewczęcy.

MYSPACE SPEECH DEBELLE.

Wildbirds&Peacedrums
WILDBIRDS & PEACEDRUMS - szwedzki duet wokalno-perkusyjny, wschodząca gwiazda sceny alternatywnej. Ich debiut "Heartcore" okrzyknięto jedną z 10 najlepszych płyt 2008 roku, a najnowsza płyta "Snake"(The Leaf Label, 2009) zbiera pochlebne recenzje. Za nazwą Wildbirds & Peacedrums kryją się: charyzmatyczna wokalistka Mariam Wallentin i perkusista Andreas Werliin. Duet tworzy wspólnie niezwykłą mieszankę popu, pierwotnego bluesa i soulu. "Niepowstrzymany i ekspresyjny, przyprawiający o gęsią skórkę głos Mariam Wallentins plasuje się gdzieś pomiędzy Bessie Smith i Mary Margaret O'Hara, towarzyszy mu perkusyjna gra Andreasa, oszczędna, ale pełna energii i efektowna" - napisał na okładce albumu jego wydawca.

MYSPACE WILDBIRDS&PEACEDRUMS

BIIFF
BiFF - polski zespół grający muzykę alternatywną, w skład którego wchodzą: znany duet Hrabia Fochmann i Ania Brachaczek, jak się ich określa - najlepsza sekcja rytmiczna kraju, czyli basista Michael Pfeif i perkusista Jarek Kozłowski (wszyscy niegdyś związani z grupą Pogodno) oraz Piotr "Bojkot" Drążkiewicz grający na keyboardzie. Brzmią rockowo, bigbeatowo, tanecznie, czasem glamrockowo. Oniryczny wokal Ani i słodkie melodie w połączeniu z ironicznymi tekstami i rock'n'rollową energią tworzą coś, co sam zespół nazywa onirycznym punkiem. We wrześniu BiFF wydaje swój pełnometrażowym krążek "Ano", który wydaje się idealną pozycją dla tych, którym brakuje piosenek o miłości pisanych nie wprost. Album adresowany jest do fanów energicznych walców i powłóczystych piosenek miłosnych w klimatach alternatywnego rocka i ambitnego popu. "Ano" to nieodrodne dziecko muzyków z obozu Pogodno. Teksty skażone absurdalnym poczuciem humoru, połamaną grą słów i życiowymi opowieściami dla rozmarzonych i natchnionych chłopców i nieodpowiedzialnych, acz równie natchnionych dziewcząt. Tekst do jednej z piosenek na ich pierwszy longplay napisała najgłośniejsza pisarka młodego pokolenia Dorota Masłowska.



Cytaty z recenzji:
07.09.2009 - Artur Rojek, zespół Myslovitz
"BiFF- Jedna z najciekawszych rodzimych produkcji ostatnich miesięcy. Świetne melodie, intrygujące teksty, nonszalanckie aranże i ekspresyjna wokalistka powodują ze nie można przejść obok ich debiutanckiej płyty obojętnie!

01.10.2009 - Gazeta Wyborcza - Duży Format - Robert Sankowski
"Ano" skrzy się pomysłami z najróżniejszych stylistycznych bajek - od indie rocka przez avant pop aż po przebojowy mainstream. Tych kilkanaście piosenek nie tylko imponuje lekkością, barwnymi aranżacjami i świetnymi melodiami zadziornie wyśpiewywanymi przez Brachaczek, ale też zaskakuje przewrotnym poczuciem humoru"

06.09.2009 - Newsweek - Robert Ziębiński
"Ano", ich debiutancki krążek, ukaże się we wrześniu i śmiało można powiedzieć, że będzie to muzyczne wydarzenie jesieni.

16.10.2009 - Metro, Artur Tylmanowski
"BiFF to połączenie jedyne w swoim rodzaju. Brzmią rockowo, punkowo i popowo jednocześnie. Wszystko to okraszone dowcipnymi tekstami, które z niezwykłą łagodnością wyśpiewuje Ania Brachaczek"

09.10.2009 - Dziennik Gazeta Prawna - Anna Gromnicka
"Ano" Biffa to album, który nie naśladuje angielskich wzorców. Zespół tworzy własną muzykę, którą można zachłysnąć się na dłużej - jak Ślązak wakacyjnym jodem"
09.10.2009 - Polska The Times
"Płyta sympatyczna, świeża i kompletnie bezpretensjonalna. BiFF z wdziękiem łączy elementy rocka, avânt popu, zakręconego folku i kabaretu, opatrując to wszystko rozkosznie abstrakcyjną liryką".
01.10.2009 - Hiro Magazyn, Angelika Kucińska
"Biff błyszczy! I to nie tylko cekinami w garderobie. Takiego połączenia dobrych piosenek, przemyślanych tekstów i naturalnej koncertowej charyzmy krajowy pop nie widział już dawno."


MYSPACE BIFF.

22.11. Sopot, Klub Versalka, Julia Marcell

Gra na fortepianie i na skrzypcach. Ma na imię Julia i pisze piosenki. Lubi je nazywać classical punk. Classical z powodu intencji, punk z powodu wykonania. Pochodzi z Olsztyna, od dwóch lat mieszka w Berlinie. 22 listopada będzie można ją zobaczyć i usłyszeć w klubie Versalka w Sopocie.


Projekt Julii wiąże się z ciekawą historią. Nagrany dzięki wsparciu ludzi z całego świata album Julii Marcell, jest pierwszą premierą polskiego artysty w wytwórni Sellaband.com - portalu zbudowanego na nowatorskiej koncepcji fanów inwestujących w muzykę. Album miał swoją polską premierę w październiku. Płyta zatytułowana It Might Like You, powstała w Berlinie z udziałem niemieckich muzyków i polskiego kwartetu smyczkowego. Nagrania wyprodukował niemiecki producent Moses Schneider.


Cytaty
01.10.2009 - Sukces
"Internautom z całego świata tak spodobały się jej piosenki, że wpłacili 50 tyś. dolarów, by mogła tworzyć kolejne utwory, i tak debiutancka płyta Julii Marceli, nieznanej dotąd artystki z Olsztyna - piosenkarki, pianistki, skrzypaczki i kompozytorki ukazała się już w Niemczech, Austrii i Szwajcarii"
27.10.2009 - Przekrój, Jarek Szubrycht
"Jeśli ktoś gustuje w szlachetnym, podszytym klasyką popie Reginy Spektor czy Joanny Newsom, nie będzie mógł się oprzeć urokowi mieszkającej, w Berlinie olsztyniance. Julia pięknie śpiewa, nie gorzej komponuje i sprawnie sobie akompaniuje (skrzypce oraz pianino) - radzę natychmiast zwrócić na nią uwagę."
15.10.2009 - Gazeta Wyborcza -Duży Format, Robert Sankowski
"Julii blisko do delikatnej Reginy Spector (Outer Space", Married To Life"), choć potrafi zabrzmieć bardziej awangardowo i otrzeć się o stylistykę Bjork (finał Words Won't Save You")"
01.09.2009 - Exklusiv, Dominika Olszyna
"Debiut Julii to czterdziestominutowa podróż po subtelnej krainie fortepianu i smyczków w towarzystwie uroczych tekstów i pięknego wokalu"
01.10.2009 - KMag
"Punkowa wrażliwość i klasyczny fortepian? Ta dziewczyna otwiera ludziom głowy. Gdyby Chopin grał w Sex Pistols nazywałby się Julia Marcell"
26.10.2009 - Gala
"Piękny debiut na polskim rynku. Płyta nie należy może do łatwych, ale czy łatwo zawsze oznacza ciekawie i dobrze? Brawo Julia!



TEATR o Wolności


Istotnym założeniem programu teatralnego festiwalu jest uznanie, iż jest on ważnym elementem tworzenia i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Zaprezentujemy dwa spektakle, w tym jeden, którego Europejskie Centrum Solidarności jest kooproducentem. Dla festiwalu interesujący jest taki teatr, który podejmuje istotne tematy związane z wolnością, tak na planie wolności rozumianej w kontekście politycznym, społecznym (np. wolność wypowiedzi, prawa człowieka), jaki wolności realizowanej przez jednostki (np. wolność wyboru, wymiary wolności w społeczeństwie konsumpcyjnym, samorealizacja a wolność). Tematem wiodącym pierwszej odsłony programu teatralnego AAFF będzie teatr w Polsce po 1989 roku.

1.Teatr Polonia, "Pani z Birmy" Richarda Shannona w reżyserii Anny Smolar, monodram w wykonaniu Grażyny Barszczewskiej.

Dramat "Pani z Birmy", poświęcony Aung San Suu Kyi, został napisany i wystawiony pierwszy raz w Wielkiej Brytanii przez teatr Old Vic w ramach Kampanii na rzecz Praw Człowieka i Demokracji w Birmie, a opowida o losach Aung San Suu Kyi urodzonej 19 czerwca birmańskiej opozycjonistce i działaczce politycznej, córce Aung Sana, który walczył o niepodległość Birmy i wynegocjował ją w rozmowach z Wielką Brytanią w 1947 roku. Suu Kyi kształciła się na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Delhi. Studiowała również filozofię, nauki polityczne i ekonomię na Oxfordzie. Na fali studenckich protestów przeciwko polityce generałów Aung San Suu Kyi założyła w 1988 roku opozycyjną Ligę na Rzecz Demokracji, w której do 1995 roku pełniła rolę sekretarza partii. NLD w pierwszych wolnych wyborach zdobyła 82% miejsc w parlamencie, lecz wynik wyborów nie został uznany przez reżim wojskowy, a Suu Kyi swojej funkcji została pozbawiona przez generałów.
W 1991 roku została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla oraz Nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski bojownikom o prawa człowieka. Opowiada się za bezkrwawym przewrotem i narodowym pojednaniem i z tej racji nazywana jest "birmańskim Gandhim". Jest zwolenniczką dialogu pomiędzy juntą a opozycją, czego dowiodła w roku 2000 prowadząc z generałami negocjacje w sprawie stopniowego wycofania się wojskowych z życia politycznego i oddania władzy w ręce demokratycznie wybranego rządu. Rozmowy te jednak nie przyniosły spodziewanego przełomu.
Aung San Suu Kyi ponad trzynaście lat spędziła w areszcie domowym. W sierpniu 2009 roku ponownie została skazana na 18 miesięcy aresztu domowego za złamanie zasad jego odbywania.

2.Teatr Polski we Wrocławiu, "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Jana Klaty. Premiera w Teatrze Polskim 29 marca 2008.

Bardzo rzadko wystawiany, ale świetny dramat polityczny, niegrany we Wrocławiu od ponad 40 lat. Akcja "Sprawy Dantona" rozgrywa się w Paryżu podczas burzliwych dni dyktatury jakobinów. Dramat skupia się wokół przywódców Wielkiej Rewolucji Francuskiej: upadku Dantona i rodzącego się spisku przeciw Robespierre'owi. Jan Klata: "To tekst, który otwiera każdą rzeczywistość. Zawiera w sobie dwa sposoby patrzenia na życie społeczne. Jeden jest być może mądry i racjonalny, ale niezwykle cyniczny, drugi - idealistyczny i piękny, ale kończy się terrorem. Takie drogi obierają Danton i Robespierre. To model, który możemy przyłożyć do jakiegokolwiek społeczeństwa, w którym odbywają się intensywne przemiany. "Sprawa Dantona" opowiada o tym, co zostało z rewolucji w momencie, gdy upłynęło od niej kilka lat i widzi się, że nie ma ona końca. Chciałoby się na czymś poprzestać, ale jej mechanika jest taka, że ciągle trzeba coś zmieniać. Danton chce się zadowolić tym, co jest, a Robespierre nie - i z tego wynika konflikt".

DEBATA o wolności.

Kiedy wolność zagraża wolności? Polska wolność 89/09
Debata Festiwalu All About Freedom
16 listopada 2009, godz. 18.00, Foyer Teatru Wybrzeże

Minęło 20 lat od czasu, kiedy upadł w Polsce komunizm, a w Europie runął mur dzielący kontynent. Koniec autorytarnego reżimu dał ludziom nadzieje na nowy, lepszy świat, a społeczeństwa sięgnęły wreszcie po tak pożądaną przez całe lata wolność. Szybko okazało się jednak, że dar wolności pokazał także swoje inne oblicze - związane z koniecznością dźwigania odpowiedzialności za podejmowane kroki. Dar wolności stał się - jak to ujął Józef Tischner - nieszczęsnym darem wolności, a kraina, w której obudzili się ludzie, okazała się być krainą schorowanej wyobraźni.

Podczas debaty pt. Kiedy wolność zagraża wolności? próbować będziemy wraz z zaproszonymi gośćmi, teoretykami idei, filozofami społecznymi i socjologami, zrozumieć paradoksy, które wolność niesie ze sobą. Udział w debacie wezmą: Agata Bielik Robson, Andrzej Celiński, Zdzisław Krasnodębski, Ireneusz Krzemiński oraz Cezary Michalski. Pytania debaty zogniskowane będą wokół następujących problemów:
Zapytać o wolność i spróbować powiedzieć wszystko, co możliwe o wolności, oto misja festiwalu All About Freedom.




Pełen program Festiwalu : www.aaff.pl, www.ecs.gda.pl

Zaprasza Europejskie Centrum Solidarności

Przeczytaj także

Aktualna edycja

Opinie (39) 6 zablokowanych

  • MEGALOMANIA I GRAFOMANIA AUTORA NOTY PRASOWEJ.

    slowo na 'w' stalo sie juz tak wyeksploatowane jak slowo na 's' wGdansku. wiecej polotu ECS.

    • 0 0

  • wolny niedziedzwiedz

    z zoo nalezy mu sie to od dawna

    • 0 0

  • nie badz mega

    i spojrz wokol siebie w skali mikro jest wiele do zrobienia

    • 0 0

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • ECK (1)

    to wyciskacz pieniedzy publicznych ,bezrobotnych francuzow etc.

    • 0 0

    • eck

      a to jakaś nowa instytucja powstał . a tak poważnie kto umie wyciągać ten ma raz im sie udaje raz innym taka to jet z kasa publiczna na kulturę kase trzeba wydać i czy to bedzi ECS czy instytucje to i tak kasa z państwa trzeba wydać bo zabiorą i przeznacza na wojnę z Afganistanie

      • 0 0

  • Bilety na Festiwal

    bilety do nabycia w Studio Podróży w Gdyni, ul. Świętojańska 116
    Zapraszamy !

    • 0 0

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • poki co

    to urlopy maja duchowni a nie maja ich dzieci i rodziny cos nie jest tak

    • 0 0

  • Lauren Hill ?

    chyba Lauryn Hill :]

    • 0 0

  • kiszka, rok temu było lepiej

    w Gdańsku to nie potrafią festiwali robić. zawsze coś spieprzą, poziomu nie trzymają, ktos im gwiazde podkradnie. takie budynie same.....fuuu

    i mamy takie sinusoidy, raz lepiej, raz gorzej, raz w ogóle...

    wydaje mi się, że jest to robione pod daną grópe odbiorców, niby fajnych, pół artysto-studentów, broniących jakichś tam zasad, ale do końca nie wiedzących jakich (np. Che), a to powinno być dla kazdego, kto ma ochotę się wybrać. chyba ta mentalna selekcja, przekładająca się potem na atmosfere, wywiera zbyt dyzy wpływ na późniejszą forme festiwalu.

    jak tu zaistnieć na forum kraju?????

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.