• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Actus Humanus - Les arts Florissants

Wydarzenie w ramach

Zespół, którego nazwa wywodzi się z tytułu krótkiej opery Marc-Antoine'a Charpentiera, założony został w 1979 r. przez francusko-amerykańskiego klawesynistę i dyrygenta Williama Christie, w celu wykonywania muzyki barokowej na instrumentach z epoki.

maj 8

środa, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 80 - 100 zł
Kup bilet

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
Ansambl odegrał pionierską rolę w rozbudzeniu zainteresowania repertuarem francuskiego baroku. W ciągu ostatnich blisko 40 lat uczestniczył w przywróceniu publiczności niezliczonych skarbów ze zbiorów Bibliothèque Nationale de France, zwłaszcza z XVII-wiecznego repertuaru francuskiego oraz europejskiej muzyki z XVII i XVIII stulecia. Od produkcji Atysa Lully'ego w 1987 r. w Opéra Comique w Paryżu, największe swe sukcesy zespół święci na gruncie opery. Grupa nagrała blisko sto płyt, dla takich wytwórni jak Harmonia Mundi, Warner Classics/Erato i Virgin Classics. Obfity jest również jej katalog operowych DVD.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


William Christie
Dyrygent i klawesynista, twórca zespołu Les Arts Florissants, najważniejszy propagator i interpretator muzyki francuskiego baroku, wybitny wykonawca repertuaru od XVI do XVIII wieku. Urodził się w Stanach Zjednoczonych; po studiach na Harvardzie i Yale w 1971 r. opuścił Amerykę, przenosząc się do Paryża, gdzie wstąpił do Konserwatorium. Les Arts Florissants zawiązany został w 1979 r. Na czele swojego zespołu wywarł bardzo głęboki i osobisty wpływ na przywracanie i odkrywanie repertuaru pozostającego do tego czasu w zapomnieniu - przede wszystkim praktycznie całej muzyki francuskiego baroku. Stając się postacią emblematyczną dla odrodzenia zainteresowania takimi gatunkami, jak tragédie-lyrique i opéra-ballet czy francuski motet, dokonał też wielu wybitnych kreacji i nagrań utworów włoskich i angielskich z tego samego okresu - poczynając od madrygałów Gesualda i Monteverdiego po opery Purcella i Handla.

Marc-Antoine Charpentier

Nuptiae Sacrae H.412
Tristis est anima mea H.126
Transfige dulcissime Jesu H.251

Victimae Pascale Laudes H.13
Le Reniement de Saint Pierre H.424

Stabat Mater pour les religieuses H.15
O crus spes unica H.349

Dialogue de Jésus et Marie-Madeleine H.423
Salve regina H.47
Chants joyeux du temps de Pâques H.339
Les Arts Florissants
William Christie - dyrygent

Opinie

  • muzyka dawna
    kwi 26
    piątek, g. 19:00
    Gdańsk, OCEiK
    Liarman Trio