Wydarzenie

Actus Humanus - festiwal muzyki dawnej

UWAGA! Impreza już się odbyła
Aktualna edycja: Actus Humanus 2017

data:
14 - 18 grudnia 2011
miejsce:
Gdańsk, Różne kościoły
bilety:
55 zł , w przedsprzedaży 40 zł - szczegóły w opisie
PATRONAT

Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa na pierwszą odsłonę Festiwalu Actus Humanus. Jego nadrzędną ideą jest prezentacja najwybitniejszych dzieł muzyki dawnej, korespondujących z okresem Bożego Narodzenia, w interpretacji czołowych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata.Dzięki starannie wyselekcjonowanemu repertuarowi, jak również obecności na Festiwalu niekwestionowanych autorytetów muzyki dawnej, Gdańsk stanie się jednym z centralnych miejsc na mapie wydarzeń kulturalnych dedykowanych muzyce dawnych wieków. Actus Humanus już od pierwszych edycji ma bowiem ambicje dołączyć do grona najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku.

Już podczas uroczystego koncertu inauguracyjnego, w Kościele św. Mikołaja, zabrzmi jedno z najpiękniejszych, a jednocześnie niesłusznie zapomnianych arcydzieł włoskiego baroku - "Cinque Profeti - Cantata per la Notte di Natale" Alessandra Scarlattiego, w wykonaniu fenomenalnej włoskiej formacji La Venexiana pod dyrekcją Claudia Caviny. Dzień później, w Kościele św. Brygidy, wystąpi - z unikalnym repertuarem bożonarodzeniowym doby średniowiecza "In Festa Nativitatis" - Patrizia Bovi i Ensemble Micrologus z gościnnym udziałem jednego z najoryginalniejszych głosów męskich - Pina de Vittoria. Punktem centralnym festiwalu będzie francuska muzyka renesansowa - program "Noël Renaissance - 'O' de l'avent" zaprezentuje w Kościele św. Jakuba Ensemble Clément Janequin pod dyrekcją Dominique'a Visse. Sobotni wieczór w Dworze Artusa wypełni muzyka Jana Sebastiana Bacha (m.in. "Wariacje Goldbergowskie") i Domenica Scarlattiego. Zaproszenie do Gdańska przyjął legendarny francuski klawesynista Pierre Hantaï. Koncert finałowy, również w Dworze Artusa, należeć będzie do włoskich mistrzów baroku. Zespół Modo Antiquo pod batutą zjawiskowego Federica Marii Sardellego wraz z Magnusem Stavelandem zaprezentuje wirtuozowskie interpretacje koncertów i najpiękniejszych arii z oper Antonia Vivaldiego.

Festiwal Actus Humanus rozpoczyna swą historię. Podczas kolejnych edycji będzie rozbudowywał swój program i umacniał swą pozycję, odważnie eksplorując nowe zjawiska na scenie światowej muzyki dawnej. Swój udział w przyszłorocznej odsłonie potwierdziły już tak znakomite formacje jak m.in. Le Poème Harmonique z Vincentem Dumestre'em, Orfeo 55 z Nathalie Stutzmann, Akademia z Françoise Lasserre'em oraz Mala Punica z Pedrem Memelsdorffem. Będziecie mieć Państwo niepowtarzalną okazję uczestniczenia w rodzącym się na Waszych oczach nowym, ważnym zjawisku kulturalnym w Gdańsku. Mamy nadzieję, że razem z nami będziecie częścią jego pięknej historii.

PROGRAM

14 grudnia - środa, godz. 21:00
Kościół św. Mikołaja, ul. Świętojańska 72

La Venexiana

Alessandro Scarlatti: Concerto grosso nr 3 F-dur
Alessandro Scarlatti: Cinque Profeti (Cantata per la Notte di Natale, 1708)

Ezechiele: Roberta Mameli - sopran / soprano
Daniele: Francesca Lombardi - sopran / soprano
Geremia: Andrea Arrivabene - kontratenor / contratenor
Isaia: Luca Dordolo - tenor
Abramo: Salvo Vitale - bas / bass
Claudio Cavina - dyrygent / conductor


15 grudnia - czwartek, godz. 20:00
Kościół św. Brygidy, ul. Profesorska 17

Ensemble Micrologus

Patrizia Bovi - śpiew, harfa, trąba średniowieczna / vocal, harp, medieval trumpet
Pino De Vittorio - śpiew, instrument perkusyjne / vocal, percussion

16 grudnia - piątek, godz. 20:00
Kościół św. Jakuba ul. Łagiewniki 63

Ensemble Clément Janequin

Noël Renaissance - 'O' de l'avent
Dominique Visse - śpiew, dyrygent / vocal, conductor

17 grudnia - sobota, godz. 20:00
Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Pierre Hantaï

Johann Sebastian Bach: Goldberg Variations BWV 988
Pierre Hantaï - klawesyn / harpsichord

18 grudnia - niedziela, godz. 20:00
Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Modo Antiquo

Antonio Vivaldi: Arie e concerti I
Magnus Staveland - tenor
Federico Maria Sardelli - dyrygent / conductorOrganizatorem projektu jest krakowska agencja event-factory współtworzona przez Sebastiana Godulę i Konrada Koper, którzy w latach 2003-2007 kierowali produkcjami Krakowskiego Biura Festiwalowego. Agencja ma w dorobku jedne z największych imprez masowych w Polsce. Była, wspólnie z Filipem Berkowiczem, inicjatorem i współautorem sukcesu takich marek festiwalowych, jak Sacrum Profanum czy Misteria Paschalia. Od roku 2007 event-factory jest producentem Festiwalu Muzyki Polskiej, a od roku 2010 Festiwalu Muzyki Tradycyjnej Rozstaje. Twórcy event-factory w 2005 byli odpowiedzialni za realizację widowiska "Zapis", które zainaugurowało 25-lecie Solidarności. Na 30-lecie Solidarności wyprodukowali musical "21", w ramach imprezy 2xStrajk i na zlecenie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W roku 2011, poza Festiwalem Actus Humanus, event-factory wzięła udział w organizacji Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu, w ramach Polskiej Prezydencji w UE. Była producentem wykonawczym koncertów Penderecki, Aphex Twin & Jonny Greenwood.

www.event-factory.com.pl
Informacja o biletach:
Bilety w przedsprzedaży już od 18 listopada 2011 za pośrednictwem ticketpro.pl w cenie:

Bilet normalny - 40 PLN
Bilet premium - 90 PLN
karnet (tylko w przedsprzedaży) - 160 PLN
karnet premium (tylko w przedsprzedaży) - 360 PLN

http://www.ticketpro.pl/jnp/gdzie-kupic-bilety/pomorskie/index.html

Istnieje również możliwość nabycia biletów w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem
zgodnie z cennikiem:

Bilet normalny - 55 PLN
Bilet premium - 110 PLN

Aktualna edycja imprezy

Zdjęcia

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (17)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

  - jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

  Kalendarz imprez

  kalendarz

  Najczęściej czytane

  Zdjęcia z imprez