Wydarzenie

Actus Humanus

UWAGA! Impreza już się odbyła
Aktualna edycja: Actus Humanus 2017

data:
5 - 11 grudnia 2016
godzina:
20:00
miejsce:
Gdańsk
bilety:
40 - 550 zł Karnet - 350zł - normalny - 550zł - premium
PATRONAT

Actus Humanus to wyjątkowy festiwal w wyjątkowym mieście. W najpiękniejszych historycznych przestrzeniach Gdańska prezentuje najwybitniejsze osiągnięcia muzyki dawnej. Przyciąga światowej klasy artystów i tłumy publiczności. Tegoroczna, 6. edycja festiwalu, która potrwa od 5 do 11 grudnia, aż błyszczy od gwiazd!ZOBACZ PROGRAM

- Z radością zapraszam Państwa na 6. Festiwal Actus Humanus, podczas którego zabrzmią arcydzieła muzyki dawnej - w tym kompozycje korespondujące z okresem Bożego Narodzenia - w interpretacji czołowych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata - mówi Filip Berkowicz, artystyczny festiwalu, muzykolog, manager, promotor, producent i dyrektor artystyczny wielu cenionych przez światową krytykę festiwali muzycznych. - Dzięki starannie wyselekcjonowanemu repertuarowi, jak również obecności na Festiwalu niekwestionowanych autorytetów, Gdańsk stał się jednym z centralnych miejsc na europejskiej mapie wydarzeń kulturalnych poświęconych muzyce dawnych wieków - dodaje.

W tym roku siedem festiwalowych dni przyniesie szereg spektakularnych wydarzeń. W Gdańsku znów pojawią się wybitni muzycy ulubieńcy publiczności, ale też zadebiutują kolejni znakomici wykonawcy.

Festiwal już 5 grudnia zainauguruje znakomita formacja Al Ayre Español, prowadzona przez Eduarda Lópeza Banzo, która przedstawi bożonarodzeniowy repertuar zapomnianych mistrzów baroku hiszpańskiego. Kolejnego dnia (6 grudnia) Paul Agnew, wybitny śpiewak, znany z niezliczonych kreacji - od kantat Bacha z Gardinerem do zjawiskowej Platei, tytułowej roli w operze Rameau - zaśpiewa recital pieśni Johna Dowlanda. Artyście towarzyszyć będzie jeden z najsłynniejszych współczesnych wirtuozów lutni, zdobywca dwóch nagród Grammy - Paul O'Dette.

Następną festiwalową pozycją będą mantuańskie madrygały Claudia Monteverdiego - druga odsłona serii przygotowywanej przez fenomenalny zespół prowadzony przez Paula Agnew - Les Arts Florissants (7 grudnia).

8 grudnia muzykę z kodeksu z Le Puy-en-Velay - szczególnego źródła dla historii liturgii, pochodzącego z punktu wyjścia na drogę pielgrzymkową do Santiago de Compostela - zaśpiewają jej najważniejsi od dwóch dekad wykonawcy, Ensemble Gilles Binchois pod dyrekcją legendarnego Dominique Vellarda.

W Gdańsku pojawią się także: debiutująca na festiwalu słynna formacja La Reveuse wraz z fenomenalną francusko-marokańską wokalistką Hasnaą Bennani (9 grudnia) oraz owacyjnie przyjmowana Akademie für Alte Musik Berlin z kompozycjami Beethovena oraz Mozarta - ojca i syna (10 grudnia).

Na finał 11 grudnia długo wyczekiwani muzycy Armonia Atenea pod kierownictwem George'a Petrou (również debiutant na Actus Humanus) oraz gwiazda licznych płyt i teatrów operowych, która na festiwalu dała się poznać przed dwoma laty - Max Emanuel Cencic. W tym roku artyści będą zdobywać serca słuchaczy najbardziej wirtuozowską i wymagającą muzyką, jaka kiedykolwiek została napisana dla ludzkiego głosu - dziełami Johanna Adolpha Hassego.

- Dzięki Festiwalowi Actus Humanus miasto Heweliusza znalazło się w centrum zainteresowania entuzjastów muzyki dawnej i na stałe wpisało się do grona europejskich stolic muzyki dawnej. Festiwal po raz kolejny promuje EFFE, organizacja skupiająca najważniejsze festiwale na świecie - podkreśla Filip Berkowicz.


AH 2016 to siedem wyjątkowych koncertów z wysmakowanym repertuarem w interpretacji mistrzów wykonawstwa historycznego.

Akademie für Alte Musik Berlin i Les Arts Florissants | Page officielle pod kierownictwem Paul Agnew.
Max Emanuel Cencic
Hasnaa Bennani Lazreq.
Zadebiutują takie formacje jak La Reveuse, Ensemble Gilles Binchois legendarnego Dominique Vellarda, Al Ayre Español - Eduardo López Banzo i Καμεράτα Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής/ Armonia Atenea pod batutą charyzmatycznego George Petrou.
Nie zabraknie też mistrza lutni - Paula O'Dette.


Aktualna edycja imprezy

Przeczytaj także

Zdjęcia

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (1)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

  - jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

  Najbliższe podobne imprezy

  Kalendarz imprez

  kalendarz

  Najczęściej czytane

  Zdjęcia z imprez