• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bach's space w ramach Roku Bachowskiego

Koncert jest nawiązaniem do wcześniejszej już płyty tego duetu "Colour of the space", w programie improwizacje jazzowe na temat najbardziej znanych utworów kameralnych Jana Sebastiana Bacha.

maj 5

niedziela, godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 60 zł
Kup bilet
maj 25

sobota, godz. 18:00

bilety 27 - 32 zł
ulgowy 16 - 22 zł
Kup bilet
wystąpią:
Bogusław Grabowski - organy
Maciej Sikała - saksofony

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście



Bogusław Grabowski (ur. 1955) Studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha w 1982 r.. Rok wcześniej uczestniczył w Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Interpretacji Muzyki Organowej w Belgii pod kierunkiem prof. Flor Peetersa.

Od 1985 r. pełni funkcję głównego organisty w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W tym samym roku rozpoczyna też pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie od 1998 jest profesorem (tytuł otrzymał w 2000 r.), a od 2006 roku - profesorem zwyczajnym. Prowadzi klasę organów, a od 2003 r. wykłada także na nowo otwartym kierunku w uczelni - Muzyka Kościelna, gdzie jest obecnie kierownikiem katedry tej specjalności. Ponadto prowadzi zajęcia w Gdańskim Instytucie Teologicznym będącym filią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA oraz na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrywał dla radia i telewizji w Polsce, Niemczech, Szwecji i na Ukrainie.

Ma na swoim koncie 14 pozycji fonograficznych nagranych cyfrowo w Polsce, Niemczech oraz w USA, wydanych zarówno na kasetach jak i płytach CD.

Bogusław Grabowski jest też kompozytorem, pisze szczególnie na głosy wokalne, chór i organy, a także na orkiestrę symfoniczną. Prawykonanie w Bazylice Mariackiej 15 sierpnia 1997 r. podczas obchodów jubileuszu 1000-lecia Gdańska jego "Pieśni Symfonicznej - Ave Maria" na sopran, chór i wielką orkiestrę symfoniczną, specjalnie napisanej i dedykowanej miastu z okazji Milenium, odniosło duży sukces i otrzymało nominację do Pomorskiej Nagrody Wojewody w dziedzinie muzyki za 1997 r. Ponadto ma w swoim dorobku muzykę filmową oraz do wielu programów telewizyjnych i przedstawień teatralnych.

Od 1978 r. niestrudzenie prowadzi działalność popularyzatorską organizując dotychczas ponad 600 koncertów z udziałem najwybitniejszych organistów, kameralistów oraz chórów i orkiestr z Polski, Europy, a także obu Ameryk, Australii i Japonii. Jest autorem i pomysłodawcą takich cykli jak Dominikańskie Koncerty, Mariackie Wieczory Organowe, Musica Sacra, Muzyka Przestrzeni Sakralnej; organizował też koncerty w Rumi, Pelplinie, Kartuzach, Wejherowie oraz współorganizował Gdyńskie Koncerty Organowe w kościele NSPJ oraz św. Mikołaja w Gdyni.

Bogusław Grabowski szeroko udziela się również w pracy społecznej na rzecz kultury regionu działając w kilku stowarzyszeniach, m in. jest prezesem Gdańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Kościelnej oraz wiceprezesem ds. kultury Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku, a także członkiem Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Dawnej.
Przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury, a następnie Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku założył w 1990 r. Gdańskie Centrum Organowe - instytucję mającą na celu promowanie zarówno dawnej jak i współczesnej muzyki we wnętrzach sakralnych. Osią tych wydarzeń muzycznych są cykle letnich koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej odbywającego się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Za swoją działalność otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m in. Medal Prezydenta Miasta Gdańska oraz udekorowany został Odznaką Ministra Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej "Zasłużony Działacz Kultury".

(Źródło: https://www.organy.diecezja.torun.pl/?id=artysci&name=grabowski)


Maciej Sikała - saksofonista tenorowy i sopranowy, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach (1987 rok). Laureat wielu nagród m.in.: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach(1986 rok) Nagroda Programu III Polskiego Radia - Mateusz ' 95 I miejsce w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995- 2005 oraz w kategorii. saksofonu sopranowego w 2001 roku.

Grał w takich zespołach jak: Miłość, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vintage Band.

Nagrywał i koncertował z trębaczami: Lester'em Bowie i Kenny Wheeler'em oraz pianistą Dolphem Castelano i wokalistą Miles'em Griffith'em.W kwietniu 2004 roku wziął udział w trasie koncertowej amerykańskiego saksofonisty Billy Harper'a. Koncert pt. "Bądź Wola Twoja" zarejestrowała Telewizja Polska. Na płycie Piotra Wojtasika gra z takimi muzykami jak: David Liebman, Clarence Seay, Ronnie Burrage. Koncertował z: Reggie Workman, Billy Hart, Joanne Brackeen.

Obecnie współpracuje z Piotr Wojtasik Quartet, Kwartetem Wojciecha Niedzieli, w kwartecie z Maciejem Grzywaczem, Piotrem Lemańczykiem i kanadyjskim perkusistą Tyler'em Hornby, Sopot - Hamburg Jazz Quintet. Z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Henrykiem Miśkiewiczem gra utwory z repertuaru F.Sinatry z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych.
Nagrał ok. 40 płyt jazzowych w tym trzy autorskie: "Blue Destinations" (1998), "The Sheep is Found" (2001), "Another One For..." (2006).

Od 1998 roku Maciej Sikała gra w trio z gitarzystą basowym i kontrabasistą Piotrem Lemańczykiem i Tomaszem Sowińskim na perkusji. Na program tria składają się kompozycje lidera oraz standardy jazzowe. CD "The Sheep is Found" zdobyło nominację do nagrody "Fryderyk 2001", a Macieja Sikałę nominowano do tejże nagrody w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.

Pod koniec lipca 2002 r. miał miał miejsce debiut Kwartetu M.Sikały, kiedy to do w/w tria dołączył Cezary Paciorek grający na fortepianie. Zespół ma w repertuarze kompozycje lidera utrzymane w głównym nurcie jazzu.

W lipcu 2002 roku podczas Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem doszło do spotkania rosyjskiego zespołu folklorystycznego Krasota z Nowosybirska z M.Sikałą, który do tego projektu zaprosił Tomasza Sowińskiego grającego na perkusji.

Po kilku dniach prób odbył się koncert i nagranie w studio Radia Gdańsk. Czynione są starania o wydanie tego materiału muzycznego na CD.

--------------
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Opinie