• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych (4 opinie)

  • czwartek - niedziela, 16 - 19 października 2014
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Teatr Szekspirowski
  • Bilety
    wstęp wolny

Pod hasłem "Biografie Gdańskie" organizowane są od 16 do 19 października 2014 r. XI Dni Mniejszości Narodowych. Na czterodniowe wydarzenie składają się: cykl koncertów, debata o sytuacji mniejszości, wykłady w bibliotece oraz promocja nowej książki Anny Sobeckiej "Kalejdoskop. Pomorskie spotkania z mniejszościami narodowymi".

Pomysł gdańskich spotkań zrodził się w 2004 roku, po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. "małych ojczyzn", jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, które zawierucha dziejowa przygnała na ziemię gdańską i których kultura i zwyczaje odcisnęły piętno na obliczu miasta.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


W okresie największego rozkwitu, w XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci. Wszyscy trwale wpłynęli na wizerunek Miasta. Po II Wojnie Światowej do wyzwolonego, lecz zniszczonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych. Pojawili się w Gdańsku ocaleni Żydzi, wysiedleni z dawnych ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego Białorusini, Tatarzy czy Litwini, a z południowo-wschodnich terenów Rzeczypospolitej Ukraińcy, ale też Ormianie. Pozostała też grupa Niemców, którzy po wiekach dominacji w mieście stali się w nim teraz mniejszością.

Często w życiu codziennym naszym myśleniem rządzą stereotypy, a Biografie są właśnie po to, by się z nimi zmierzyć. Przez kolejne edycje spotkań staramy się ukazać piękno i bogactwo kulturowe mniejszości, przybliżyć i ukazać naszych sąsiadów - gdańszczan, pokazać inność w jedności. Nie możemy również odrywać mniejszości od konkretnej rzeczywistości społeczno-politycznej, w której przyszło im żyć, dlatego w tym roku temat nadrzędny spotkań to: "Mniejszości narodowe - 25 lat w przemianach ustrojowych Polski i Pomorza", z debatą pod hasłem debaty jest "Mniejszości narodowe wobec przemian w Polsce i Europie". Anna Sobecka zaprezentuje swoją nową książkę "Kalejdoskop. Pomorskie spotkania z mniejszościami narodowymi", która jest pokłosiem audycji prowadzonych w Radiu Gdańsk na przestrzeni kilkunastu lat. Na kartach książki zabierają głos przedstawiciele mieszkających na Pomorzu mniejszości: niemieckiej, żydowskiej, białoruskiej, ukraińskiej, tatarskiej, litewskiej, ormiańskiej, karaimskiej oraz romskiej. Ciekawie przedstawiony materiał, a przede wszystkim poruszana problematyka pozwalają żywić nadzieję, iż książka przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy na temat osób żyjących wokół nas.

Mamy też coś dla miłośników muzyki. 18 października o godz. 19:30 serdecznie zapraszamy do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na jedyny w swoim rodzaju, międzykulturowy koncert zainspirowany pieśniami wolnościowymi "Songs of Freedom"- w wykonaniu Freedom Ensemble, który tworzą: Tomasz Ziętek, Adam Żuchowski, Klaus Kugel, Kamil Pater, Maciej Trifonidis i gościnnie Irek Wojtczak.

Miłośników tradycyjnych pieśni i melodii ludowych zaprosimy w niedzielę, 19 października, do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie od godz. 15:00 odbędą się koncerty: Wus zing der Jid w repertuarze żydowskim, GRYČIA w repertuarze litewskim, Chutar w repertuarze białoruskim, Mira Maj - Malowanie Piaskiem (pokaz tatarski), Susanna "Wesna, wesnoju" w repertuarze ukraińskim oraz Bernsteinblumen w repertuarze niemieckim.

Organizatorem Dni Mniejszości Narodowych jest Miasto Gdańsk wspólnie z Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym "Chatka", Stowarzyszeniem Litwinów w Polsce, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, Towarzystwem Społeczno Kulturalnym Żydów w Polsce Oddział w Gdańsku, Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku i Oddziałem Pomorskim Związku Ukraińców w Polsce, a partnerami są Gdański Teatr Szekspirowski oraz Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Opinie (4)

  • Zaproszenia (2)

    Kazdego roku bylam na tych uroczystosciach
    W tym roku odbeda sie w Teatrze Szekspirowskim]
    Czy potrzebne sa bilety albo zaproszenia bo nie mozna sie tego nigdzie dowiedziec tak wlasnie jestesmy nie doinformowani
    czy to ciezko napisac ,piszecie wstep wolny ale do biblioteki ,a czy do teatru tez bo musze grupe seniorow poinformowac
    Bardzo prosze o informacje

    • 0 1

    • jak nigdzie nie pisze to może warto zadzwonić do biblioteki i się zapytać

      • 2 0

    • Wstęp Wolny

      Wstęp Wolny wszędzie

      • 0 0

  • Po przesłuchaniu próby

    Rewelacja , tego nam brakuje. Przestrzeń , wolnośc muzyczna a zarazem piękna struktura i melodie inspirowane oryginalnymi pieśniami. Wiecej nie powiem bo to będzie niespodzianka. Warto , wstęp free jak w nazwie , przestrzen teatru jeszcze bardziej podkresli wyjątkowość tej muzki . Polecam ( bylem nieopodal sali prób do koncertu i wiem już dużo więcej )

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.