• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Biografie Gdańskie (1 opinia)

"Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych" to wydarzenie nawiązujące do historycznych tradycji wielokulturowego Gdańska. Celem tego cyklu spotkań jest przybliżenie różnorodności oraz bogactwa mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają wśród nas.

Pomysł gdańskich spotkań zrodził się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. "małych ojczyzn", jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, które "zawierucha dziejowa" przygnała na ziemię gdańską i których kultura i zwyczaje odcisnęły piętno na kulturze miasta. W okresie największego rozkwitu w XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci. Wszyscy trwale wpłynęli na wizerunek Miasta.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Po II Wojnie Światowej do wyzwolonego i zniszczonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych. Pojawili się w Gdańsku ocaleni Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie. Pozostała też grupa Niemców. Znaleźli tu też swój dom Ukraińcy przesiedleni z ziem południowo-wschodniej Polski.

Biografie Gdańskie są jedyną okazją do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, pokazania tego, czym się zajmują, z jakimi problemami się spotykają, jaki jest ich stosunek do polityki i kultury krajów macierzystych.

Organizatorzy Biografii Gdańskich 2016: Miasto Gdańsk, Białoruskie Towarzystwo Kulturalne "Chatka", Białoruskie Towarzystwo Kulturalne "Chatka", Stowarzyszenie Litwinów w Polsce, Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Gdańsku, Związek Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, Związek Ukraińców w Polsce Oddział Pomorski w Gdańsku, Agencja Koncertowa WP ART MUSIC

PROGRAM

Biografie Gdańskie - XII Dni Mniejszości Narodowych | 7-8.10.2016

Teatr Miniatura w Gdańsku, ul. Grunwaldzka 16

Piątek 7 października
16.00 - 19.00 | KAMIENICZKI Z BIOGRAFIĄ - Warsztaty tworzenia scenografii dla dzieci i młodzieży
16.30 | MINIKONCERT KAROLA KOŁODZIEJA
17.00 - 19.00 | ZNAKI TOŻSAMOŚCI - debata przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych - spotkanie poprowadzi pani Anna Sobecka
19.00 | KONCERT ZESPOŁU DESORIENT

Sobota 8 października
Prezentacje mniejszości narodowych
13.30 - 14.20 | Buńczuk
14.20 - 15.10 | Magda Brudzińska Klezmer Trio
15.10 - 16.00 | Kuršių Ainiai (Potomkowie Kurszów)
16.00 - 17.00 | Prezentacje kulinarne - odsłona pierwsza
17.00 - 17.50 | Dawid Szymczuk Band
17.50 - 18.40 | Teatr Junge Kunstfabrik
18.40 - 19.30 | Chorea Kozacka
19.30 | Prezentacje Kulinarne - odsłona druga


KONCERT ZESPOŁU DESORIENT

Desorient
Desorient
Zespół powstał w 1998 roku przy okazji nagrań muzyki Michała Lorenca do filmu Janusza Majewskiego "Złoto dezerterów". Utwory tego kompozytora weszły do stałego repertuaru zespołu, któremu Michał Lorenc powierzył wiele innych swoich kompozycji.

Twórczość zespołu DesOrient to kwintesencja muzyki filmowej - barwnej instrumentacji, precyzji i i techniki wykonawczej, inspirowanej muzyką etniczną, jednak mocno osadzonej w klasycznym brzmieniu. Zespół współpracował również z Jackiem Kleyffem i nagrał jego piosenki w aranżacji Michała Lorenca.

Muzycy grupy DesOrient korzystają z bogatego instrumentarium, w którego skład wchodzą oryginalne, pochodzące z różnych zakątków świata flety, bębny i rozmaite instrumenty strunowe, a także bliskie naszej kulturze cymbały, skrzypce, akordeon i bas. Ich wykorzystanie nadało muzyce Michała Lorenca bardzo charakterystyczne, cenione i rozpoznawalne brzmienie.

Skład zespołu: Małgorzata Szarlik - skrzypce / Marta Maślanka - cymbały, santur / Klaudiusz Baran - akordeon / Bogdan Kupisiewicz - gitara / Mariusz Puchłowski - flety / Robert Siwak - instrumenty perkusyjne / Michał Woźniak - kontrabas

fb.com/DesOrient



Kamieniczki z biografią
Wraz z pracownikami Pracowni Plastycznej Teatru Miniatura dzieci i młodzież przygotują elementy scenografii na Dużą Scenę Teatru Miniatura, które zostaną wykorzystane podczas wydarzeń Biografii Gdańskich. Inspiracją będą gdańskie kamieniczki, dla których wspólnie wymyślimy mieszkańców i ich biografie i dzięki temu będziemy mogli zaprojektować ich wygląd. Na bazie przygotowanych przez Pracownię materiałów przygotujemy wspólnie kamieniczki, które potem znajdą się na scenie.
Prowadzenie: Maja Kanabaj (kierowniczka Pracowni Plastycznej Teatru Miniatura), Bogusława Biliczak-Krywald, Sebastian Żbikowski. Zapraszamy dzieci od 6 lat.

PREZENTACJE MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH

Buńczuk
Tatarski zespół dziecięco-młodzieżowy Buńczuk
Tatarski zespół dziecięco-młodzieżowy Buńczuk
Buńczuk to tatarski zespół dziecięco-młodzieżowy. Grupa działa w ramach Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku. Kierownikiem jest Pani H.Szahidewicz

Zespół opiera swoją twórczość na motywach poezji i prozy z ziem zamieszkiwanych przez ich przodków: Tatarstanu, Krymu, Baszkirii, Adygei.

bunczuk.eu

Magda brudzinska klezmer Trio
Magda Brudzińska Klezmer Trio
Magda Brudzińska Klezmer Trio
Magda brudzinska klezmer Trio to zespół wykonujący wokalno-instrumentalną muzykę klezmerską inspirowaną muzyką tradycyjną Żydów Aszkenazyjskich , a także folku Europy centralnej i Bałkanów. Zespół czerpie z tradycyjnych melodii galicyjskiej diaspory, łącząc je ze współczesnymi tradycjami wykonawczymi nowoczesnymi brzmieniami.

Magda Brudzińska - śpiew i altówka
Jacek Kopiec - akordeon
Piotr Południak - kontrabas

Wszyscy są klasycznie wykształconymi, zawodowymi muzykami gwarantującymi najwyższy poziom wykonania. Zespół swoje oryginalne brzmienie zawdzięcza również niezwykłej niskiej, oryginalnej i ciepłej barwie głosu wokalistki, śpiewającej piosenki w języku Jidysz.
Magda koncertuje na wielu scenach w kraju i za granicą zawsze wzbudzając swymi występami emocje i spore zainteresowanie. Leopold Kozłowski, zwany "Ostatnim Klezmerem Galicji", tak o niej mówi i pisze: "...Klezmerem trzeba się urodzić. Trzeba mieć tę iskrę. Jeśli się bardzo pokocha muzykę i ona wejdzie w serce, wtedy można nazwać się klezmerem. Magda Brudzińska jest niezwykle utalentowaną wokalistą, ma piękny głos i tę iskrę ma..."

Ważniejsze koncerty:

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie(2005, 2007, 2008)
Festiwal " Nowa Tradycja" w Warszawie
Koncert w Synagodze w Luxemburgu
Koncert w Ratuszu w Wiedniu
"Dni polskie w Danii" Kopenhaga, Nykobing
"Festiwal der Klesmer Und Weltmusik" Salzgitter
Koncerty w Kiel na zaproszenie Towarzystwa Niemiecko-Polskiego
Luxemburg -koncerty na zaproszenie Ambasady Polskiej
Lueneburg " noc Muzeów"
Culture Sommer 2010 Schlezwig-Holstein Hamburg, Lubeck, Kiel
Burgkloster, Lubeck
Festiwal Tischnerowski Łopuszna
Viva Il Canto - Festiwal Muzyki Wokalnej w Cieszynie
"Goria" Europejski Festiwal Wokalny w Supraślu
"XIV Festival Musicale della Via Francigena", Milano Italy
SIMCHA Festiwal Kultury Żydowskiej we Wrocławiu
Die Eröffnung der Ausstellung in Düsseldorf Hollerith Erfasst
Festival Muzyki Dawnej "Chanterelle"
Szczecin Music Live Festival 2013
Synagogi we : Wrocławiu, Szydłowie, Zamościu, Łęcznej, Krakowie
Muzea: w Krakowie, Opolu , Wieliczce, Nowym Sączu, Kutnie, Stalowej Woli, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Łodzi...
"Wianki Kraków" 2013
41 Międzynarodowy Kongres Altowiolowy AM Kraków 2013
Teatr Atelier Sopot 2013
Europejski Festiwal Muzyczny "Gloria" w Białymstoku 2014
30 Festival Internazionale di Mezza Estate Tagliacozzo Italy 2014
Tenis Music Festival Szczecin 2014
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie 2013,2014
10 Ans des Sentiers de la Mémoire Coutance France 2014

magdabrudzinska.pl/mbktrio



Kuršių Ainiai (Potomkowie Kurszów)
Kuršių Ainiai (Potomkowie Kurszów)
Kuršių Ainiai (Potomkowie Kurszów)
Kuršių Ainiai to zespół nawiązujący w swej twórczości do folkru Kurszów, czyli ludu należącego do Bałtów i zamieszkującego okolice Zalewu Kurońskiego.

Zespół został założony w 1991 roku przez Irenę Nakiene, w chwili obecnej liczy ponad 30 członków. Kuršių Ainiai daje średnio ponad 50 koncertów rocznie, głównie na terenie litwy, ale pojawił się także m.in. w Japonii, Polsce, Francji, Szwecji, Norwegii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Węgrzech, Rosji, Ukrainie, Łotwie, Estonii i innych.

kursiuainiai.wordpress.com



Dawid Szymczuk Band
Dawid Szymczuk Band
Dawid Szymczuk Band
Dawid Szymczuk Band - zespół folk-rockowy założony 14 sierpnia 2015r. w Hajnówce z inicjatywy Dawida Szymczuka, Mariusza Frankowskiego i Jakuba Sterlingowa. Na początku swojej działalności zespół obracał się w nieco innych klimatach muzycznych, lecz szereg zbiegów okoliczności, przypadków jak również miłości i olbrzymiego sentymentu to kultury ziemi wschodniej sprawił, że zespół rozpoczął swoją transformację. Po wielu zawirowaniach personalnych jak i stylistycznych w listopadzie 2015 roku zespół ukształtował swój stabilny skład, w którym występuje do dziś. W skład zespołu wchodzą pasjonaci i miłośnicy tak zwanej swojskiej nutki, a są nimi:

Anna Hryniewicka - wokal,
Marlena Dobosz - klarnet, wokal,
Denis Panasiuk - akordeon, wokal,
Mariusz Frankowski - cajon,
Jakub Sterlingow - gitara basowa, wokal,
Dawid Szymczuk - gitara elektryczna, wokal.

Pomimo tak, krótkiej historii zespół zdołał już namieszać na lokalnej scenie folklorystycznej.
W lutym 2016 roku zespół zajął I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Białoruskiej w kategorii zespoły wokalno - instrumentalne, zaś w marcu 2016 roku zespół został Laureatem Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel "Barabany", dzięki czemu zespół mógł zaprezentować się na scenie "Swojskiej Nutki" podczas Białostockich Juwenaliów obok tak wspaniałych zespołów jak As, Narva, Zorka, czy Kalinka z Załuk. W tej chwili zespół pracuje nad nagraniem i wydaniem swojej debiutanckiej płyty, równocześnie grając na wielu festynach i festiwalach na podlasiu oraz poza jego granicami.

fb.com/DawidSzymczukBAND

Chorea Kozacka
Chorea Kozacka
Chorea Kozacka
Chorea Kozacka to grupa zajmująca się rekonstrukcją muzyki dawnej Rusi-Ukrainy od czasów późnego średniowiecza przez renesans i barok. Muzycy czerpią inspiracje z rękopisów i starodruków. A swoje koncerty nazywają muzyczną wędrówką po ziemiach przodków.

Członkowie zespołu grają na wielu dawnych ludowych instrumentach: pandorze, lutni, fidlu, gajdje-dudie, lirze korbowej, kobzie, bandurze, teorbanie, cynku, kornecie, szalmeju, lizardie, pomartie, flutie.

Zespół "Chorea kozacka" powstał w 2005 roku w Kijowie. Jego nazwa pochodzi od zabytku muzycznego "Horea kozacky", który zachował się tabulaturze z 1640 roku i przechowywany jest w archiwum w Bratysławie (Słowacja). Zespół wykonuje muzykę dawnej Rusi i Ukrainy różnych epok - średniowiecza, renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu oraz niektóre utwory z XX wieku. Do priorytetowych zadań zespołu należy opracowywanie i wykonywanie gatunków tradycji epickiej. Właśnie dlatego koncerty "Chorei kozackiej" bardzo często przemieniają się w długą podróż muzyczną, która zabiera słuchaczy do dawnego świata kozackich bohaterów.

Opinie (1)

  • bardzo słaba reklama

    Szkoda, że całość tak słabo reklamowana. Czyżby agencji za to nie zapłacono?O świetnym koncercie zespołu DesOrient dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili całkiem przypadkowo. Mam wrażenie, że nie byłoby żadnego kłopotu z zapełnieniem Miniatury tym bardziej, że koncert był opłacony przez Miasto.
    A fe WPart...

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.