• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańscy Pianiści Miastu (2 opinie)

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. Wśród wykonawców znajdują się między innymi byli i obecni studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, absolwenci gdańskich szkół muzycznych czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą.

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
sie 2-4

piątek - niedziela

Gdańsk Sopot Gdynia
bilety 59 - 189 zł
Kup bilet
Jednym z założeń festiwalu jest także współpraca z laureatami Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego odbywającego się w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja artystów i pomoc w realizacji ich planów twórczych.

Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu
Adrianna Wolf

Główna edycja festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu 2015
26 maja - 1 czerwca 2015

Podczas głównej odsłony festiwalu odbędą się cztery koncerty - dwa solowe wieczory pianistyczne w Ratuszu Staromiejskim, wieczór z orkiestrą w Centrum Św. Jana w Gdańsku oraz recital solowy w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Obok rodzimych artystów wystąpi młody, rosyjski pianista - Vitaly Pisarenko, należący do grona czołowych pianistów swojego pokolenia. W 2007 roku artysta zdobył II nagrodę na I Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Pianistycznym w Gdańsku.

Koncerty solowe - Ratusz Staromiejski
26 maja (wtorek) 19:00 XX wiek. Rosyjska sonata fortepianowa

Pierwszy wieczór solowy w całości poświęcony został rosyjskiej sonacie fortepianowej XX wieku. Zabrzmią dzieła Rachmaninowa, Skriabina i Prokofiewa. Wybrani twórcy zapisali się na kartach historii nie tylko jako wybitni kompozytorzy, ale i nadzwyczajni pianiści i interpretatorzy, spadkobiercy legendarnej rosyjskiej szkoły pianistycznej. Podczas wieczoru wystąpią Mikołaj Sikała, Jakub Hajdun oraz Adrianna Wolf

27 maja (środa) 19:00 Romantyzm. Oblicza epoki.
Drugi wieczór solowy wypełni muzyka wybitnych przedstawicieli epoki romantyzmu - Schuberta, Chopina i Liszta. Usłyszymy arcydzieła literatury fortepianowej XIX wieku, ukazujące różnorodność stylów i bogactwo tendencji obecnych w ówczesnej muzyce. Wystąpią Luiza Sobkowiak, Błażej Lipiński oraz Daniel Ziomko.

Wieczór z orkiestrą - Centrum św. Jana
31 maja (niedziela) 19:00 Rosyjskie Koncerty Fortepianowe

Podczas wieczoru z orkiestrą zabrzmią dwa, słynne rosyjskie koncerty fortepianowe: I koncert b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego oraz III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Sergiusza Rachmaninowa. Oba dzieła stawiają wykonawcom nadzwyczaj wysokie wymagania pianistyczne, wyrazowe i artystyczne. Stanowią one prawdziwe wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych pianistów i uznawane są za jedne z najtrudniejszych dzieł w swoim gatunku.

W partii solowej w koncercie Czajkowskiego usłyszymy Bartosza Skłodowskiego, utalentowanego studenta Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureata ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Partię solową w koncercie Rachmaninowa wykona Vitaly Pisarenko - wybitny rosyjski pianista, zwycięzca Konkursu Pianistycznego im. Franciszka Liszta w Utrechcie. Pianistom towarzyszyć będzie Bałtycka Filharmonia Młodych pod dyrekcją Sylwii Anny Janiak.

Recital solowy - Akademia Muzyczna w Gdańsku
1 czerwca (poniedziałek) 19:00 Recital fortepianowy

Ostatni koncert w ramach festiwalu to solowy recital fortepianowy, podczas którego ponownie wystąpi Vitaly Pisarenko. Artysta wykona dzieła Haydna, Ravela i Rachmaninowa. Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Program koncertów:

KONCERTY SOLOWE

26 maja 2015 (wtorek) godzina 19:00
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku

XX wiek. Rosyjska sonata fortepianowa

SIERGIEJ RACHMANINOW (1873 - 1943)
II Sonata b-moll op. 36 (wersja oryginalna 1913)
Allegro agitato
Non allegro
Allegro molto

wyk. Adrianna Wolf - fortepian

ALEKSANDER SKRIABIN (1872 - 1915)
Sonata No. 5 op. 53

wyk. Mikołaj Sikała - fortepian

* * *

SIERGIEJ PROKOFIEW (1891 - 1953)
II Sonata d-moll op. 14
Allegro, ma non troppo
Scherzo - Allegro marcato
Andante
Vivace

wyk. Mikołaj Sikała - fortepian

SIERGIEJ PROKOFIEW (1891 - 1953)
VII Sonata B-dur Op. 83
Allegro inquieto
Andante caloroso
Precipitato

wyk. Jakub Hajdun - fortepian


27 maja 2015 (środa) godzina 19:00
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku


Romantyzm. Oblicza epoki

FRANCISZEK SCHUBERT (1797 - 1828)
Sonata B-dur D. 960
Allegro
Adagio
Menuetto: Allegro -Trio
Allegro

wyk. Błażej Lipiński fortepian


* * *

FRYDERYK CHOPIN (1810 - 1849)
2 Nokturny op. 62
Nokturn H-dur op. 62 No 1
Nokturn E-dur op. 62 No 2
Ballada As-dur op. 47

wyk. Luiza Sobkowiak fortepian


FRYDERYK CHOPIN (1810 - 1849)
Scherzo cis-moll op. 39

FRANCISZEK LISZT (1811 - 1886)
Fantasia quasi Sonata S.161/7 Après une lecture de Dante (Po lekturze Dantego)

wyk. Daniel Ziomko - fortepian


WIECZÓR Z ORKIESTRĄ
31 maja 2015 (niedziela) godzina 19:00
Centrum św. Jana w Gdańsku


Rosyjskie koncerty fortepianowe

PIOTR CZAJKOWSKI (1840 - 1893)
I Koncert Fortepianowy b-moll op. 23
Allegro non troppo e molto maestoso
Andantino semplice
Allegro con fuoco

Bartosz Skłodowski - fortepian

Sylwia Anna Janiak dyrygent
Bałtycka Filharmonia Młodych


* * *

SIERGIEJ RACHMANINOW (1873 - 1943)
III Koncert Fortepianowy d-moll op. 30
Allegro ma non tanto
Intermezzo - Adagio
Finale - Alla breve

Vitaly Pisarenko - fortepian

Sylwia Anna Janiak dyrygent
Bałtycka Filharmonia Młodych


RECITAL SOLOWY
1 czerwca 2015 (poniedziałek) godzina 19:00
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, ul. Łąkowa 1/2
Sala Koncertowa w Budynku Żółtym


Recital fortepianowy

Vitaly Pisarenko - fortepian


JOSEPH HAYDN (1732 - 1809)
Sonata e-moll Hob. XVI:34
Presto
Adagio
Vivace molto

MAURICE RAVEL (1875 - 1915)
Miroirs (Zwierciadła)
Noctuelles (Ćmy)
Oiseaux tristes (Smutne ptaki)
Une barque sur l'océan (Barka na oceanie)
Alborada del gracioso (Alborada trefnisia)
La vallée des cloches (Dolina dzwonów)


* * *

SIERGIEJ RACHMANINOW (1873-1943)
9 Etudes-Tableaux op. 39
No. 1 c-moll
No. 2 a-moll
No. 3 fis-moll
No. 4 h-moll
No. 5 es-moll
No. 6 a-moll
No. 7 c-moll
No. 8 d-moll
No. 9 D-dur

wyk. Vitaly Pisarenko - fortepian


Luiza Maria Sobkowiak Doktorantka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Absolwentka szkoły muzycznej I i II st. w Koszalinie, którą ukończyła z wyróżnieniem. Od 2008 roku studiuje na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala. Jest laureatką konkursów pianistycznych. Zdobyła m. in.: II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Lonigo, Włochy 2002, III miejsce na Międzynarodowym Forum Muzycznym, Wiedeń 2003, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznych, Wiedeń 2005, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Skrzypków i Pianistów, Oranienburg 2005, wyróżnienie i nagroda specjalna na 69. Konkursie Steinway, Hamburg 2005, III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym, Konin 2006, II miejsce i Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. R. Szczedrina, Moskwa 2007, I miejsce i Grand Prix za wykonanie utworu K. Szymanowskiego na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. A. Salieri w Legnago, Włochy 2011. W 2011 r. została laureatką Estrady Młodych i nagrody im. J. Waldorffa 45. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Od 4 lat pozostaje pod opieką Genewskiego Towarzystwa Chopinowskiego, doskonali swoje umiejętności w ramach master class organizowanym przez Konserwatorium w Genewie, gdzie podczas Festiwalu Chopinowskiego pracowała pod kierunkiem wybitnych pianistów oraz występowała dla publiczności genewskiej. Koncertowała z Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Bałtycką, oraz Polską Filharmonią Kameralną pod batutą wybitnych dyrygentów, jak Ernst van Tiel oraz Sławomir Chrzanowski.


Błażej Lipiński Student II roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Bogdana Czapiewskiego oraz as. Karola Garwolińskiego.

Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr. Beaty Saran- Cetery. Obecne studiuje na II roku studiów magisterskich w klasie fortepianu prof. Bogdana Czapiewskiego oraz as. Karola Garwolińskiego. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako pianista, kameralista i akompaniator. Koncertował w wielu miastach w Polsce i za granicą m.in. w Warszawie, Gdańsku, Toruniu, Lublinie, Mińsku i Kolonii. Doskonalił swoje umiejętności na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych mistrzowskich kursach pianistycznych. Od roku prowadzi również działalność pedagogiczną.


Jakub Hajdun Student I roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Bogdana Czapiewskiego oraz as. Karola Garwolińskiego.

Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. W 2010 roku ukończył klasę fortepianu, uczył się także w klasie perkusji. Od 2010 roku studiuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie kształci się w klasie fortepianu prof. Bogdana Czapiewskiego oraz as. Karola Garwolińskiego. Koncertuje jako pianista, realizując się zarówno w muzyce poważnej jak i w zakresie improwizacji i instrumentalistyki jazzowej. Jest członkiem Jan Konop Big Band, wraz z którym wystąpił na kilku festiwalach m. in. Jazz w Lesie czy Sopot Molo Jazz Festival, otrzymując nagrody i wyróżnienia, w tym: I miejsce na XVI Big Band Festiwal (Nowy Tomyśl 2011) oraz Grand Prix na XV Mezinárodní Hudební Festival (Česká Kamenice, Czechy 2014), podczas którego pianista otrzymał także wyróżnienie indywidualne, dla najlepszego instrumentalisty festiwalu.


Mikołaj Sikała Student III roku Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu dr Kordiana Góry.

Absolwent klasy fortepianu PSM I i II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Alicji Michowskiej oraz mgr Małgorzaty Stożyńskiej. Zdobywca nagród i wyróżnień, w tym m.in. I miejsca oraz dwóch nagród specjalnych w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Goerlitz/Zgorzelcu (2011), III miejsca w kategorii "duet fortepianowy" w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego w Łomiankach (2014), Nagrody Specjalnej dla najlepszego akompaniatora, studenta uczelni muzycznej w X Konkursie Muzyki XX i XXI wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (2014) oraz wyróżnień w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie i w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szymanowski In memoriam w Warszawie (2011). Jest również zdobywcą I miejsca w I Regionalnym Konkursie Kompozytorskim dla uczniów szkół muzycznych I i II st. w Słupsku (2012) oraz I miejsca w I Kontrolowanym Konkursie Kompozytorskim w Radomiu (2013). W kwietniu 2015 roku w duecie z wiolonczelistą Janem Lewandowskim zajął I miejsce w kategorii "duet" na XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach.


Daniel Ziomko Student II roku Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz as. Sławomira Wilka.

Urodził się 24.07.1994 r. w Stargardzie Szczecińskim. Ukończył z wyróżnieniem PSM I i II stopnia w Stargardzie Szczecińskim w klasie mgr Ewy Loba-Diakite oraz mgr Żanety Bartosiewicz. Obecnie jest studentem II roku Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie prof. Waldemara Wojtala oraz as. Sławomira Wilka. Koncertuje w kraju i za granicą oraz bierze czynny udział w konkursach pianistycznych. Do najważniejszych osiągnięć należą: II nagroda na XV Ogólnopolskim Turnieju pianistycznym im. Haliny Czerny - Stefańskiej (Żagań 2010), III nagroda na II Ogólnopolskim konkursie pianistycznym (Szczecin 2011), III nagroda na XV Ogólnopolskim turnieju pianistycznym im. Haliny Czerny - Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego (Płock 2013), I nagroda na III Ogólnopolskim konkursie pianistycznym oraz nagroda specjalna dyrektora Filharmoni Szczecińskiej w postaci występu solistycznego w koncercie symfonicznym (Szczecin 2013), III nagroda na XI Ogólnopolskim Festiwalu pianistycznym 'Chopinowski Interpretacje Młodych' (Konin-Żychlin 2014), I nagroda na VII Concorso Internazionale Di Esecuzione Musicale "Giovani Musicisti" w kategori zespołów kameralnych w duecie z Karoliną Gustaw (Treviso 2015), I nagroda na VII Concorso Internazionale Di Esecuzione Musicale "Giovani Musicisti" w kategori fortepian solo (Treviso 2015). Od 2011 roku jest stypendystą miasta Stargard Szczeciński.


Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu:
Adrianna Wolf Doktorantka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Absolwentka OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończyła studia licencjackie w klasie fortepianu ad. Pawła Rydla oraz magisterskie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Po uzyskaniu dyplomu zakwalifikowała się na studia doktoranckie w macierzystej uczelni. Obecnie kształci się pod opieką dr Kordiana Góry i prof. Andrzeja Artykiewicza. Jest pomysłodawcą festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu - promującego pianistów związanych z Gdańskiem, który realizuje od 2013 roku współpracując z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

Jesienią 2014 roku Miasto Gdańsk przyznało pomysłodawczyni festiwalu Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.


WIECZÓR Z ORKIESTRĄ

Laureat I Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego (Gdańsk, 2007)

Vitaly Pisarenko

W kwietniu 2008 roku, rosyjski pianista Vitaly Pisarenko (ur. 1987, Kijów, Ukraina) zdobył I nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Franciszka Liszta w Utrechcie (Holandia).

Zadebiutował w wieku 6 lat w swoim pierwszym recitalu publicznym. Pianista edukację muzyczną rozpoczął w szkole muzycznej w Kijowie (w klasie Natalii Romenskiej), następnie kontynuował ją w Charkowie (w klasie Garry'ego Gelfagta). W latach 2005-2013 studiował w Konserwatorium Moskiewskim w klasie prof. Jurija Slesareva. W latach 2005-2009 odbywał także studia w Konserwatorium w Rotterdamie, gdzie uczył się u prof. Aquillesa Delle Vigne. W latach 2009-2012 studiował pod kierunkiem Oksany Jablonskiej we Włoszech. Od 2012 roku studiuje w słynnym Royal Collage of Music w Londynie, gdzie uczy się pod kierunkiem Dmitrija Aleksiejewa. 2014 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie. Obecnie odbywa prestiżowe studia podyplomowe "Artist Diploma", jako beneficjent stypendiów Emmy Rose oraz "Kenneth & Violet Scott Award". Od 2012 r uczy się także u Borysa Petrushansky'ego w Piano Academy "Incotri col Maestro" w Imoli.

W 2008 roku, po spektakularnym zwycięstwie w lisztowskim konkursie kariera artysty nabrała rozpędu. Pianista wystąpił z solowymi recitalami oraz koncertami z orkiestrą w ponad 25 krajach odwiedzając m. in. Niemcy, Włochy, Węgry, Polskę, Austrię, Szwajcarię, Wielką Brytanię, Norwegię, Belgię, Litwę, Indonezję, Brazylię, Argentynę, Chile, Kolumbię, Ekwador, Chiny, Japonię i Koreę Południową, Meksyk oraz Stany Zjednoczone. Gościł także na licznych festiwalach m. in. Basilica Festival of Flanders, Piano Pic Festival we Francji, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Berlinie, Festiwal Muzyki Kameralnej w Delft czy Busoni Festival w Bolzano.

W 2009 roku artysta odbył obszerną trasę koncertową z Północno-Holenderską Orkiestrą Symfoniczną, wystąpił z Orkiestrą Filharmonii Narodowej na XIII Wielkanocnym Festiwalu Ludwika van Beethovena w Warszawie oraz z Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną na Ushuaia Festival w Argentynie. W tym samym roku odbył międzynarodowe tournée wraz z kwartetem Heath Quartet, zwycięzcami Międzynarodowego Konkursu Muzycznego TROMP oraz wykonał Rapsodię na temat Paganinego Rachmaninowa, podczas ceremonii otwarcia Sali Koncertowej De Doelen w Rotterdamie. Ponadto brał udział w European Liszt Nights oraz w Vilnius Piano Festival w Afryce Południowej. W 2010 roku Vitaly wystąpił w Szanghaju oraz koncertował w Holandii, wykonując wraz z orkiestrą Het Gelders Orkest IV Koncert Fortepianowy Rachmaninowa. Rok później został zaproszony do Japonii, gdzie wraz z Orkiestrą Filharmonii w Brnie odbył obszerną trasę, występując w głównych salach koncertowych m. in. w Teatrze Narodowym oraz Sumida Triphony Hall w Tokio czy Minato-mirai hall w Jokohamie.

W 2012 artysta zadebiutował w Teatro Colón w Buenos Aires, Musikverein we Wiedeniu, De Singel w Antwerpii oraz w Pałacu Sztuki w Budapeszcie, a także koncertował w Chinach, gdzie wystąpił m. in. w Teatrze Narodowym w Pekinie czy w Szanghaju. Wziął także udział w Międzynarodowej Lisztowskiej Akademii Pianistycznej w Niemczech, pobierając lekcje u prof. Elisabeth Leonskaja.

W 2013 roku zadebiutował w Korei Południowej występując w Centrum Sztuki w Seulu z Orkiestrą Symfoniczną KBS. Brał udział w kilku prestiżowych, międzynarodowych festiwalach m. in. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, Euro Music Festival in Halle w Niemczech, The Grachtenfestival w Amsterdamie czy Diaghilev Festival w Petersburgu. W 2014 roku ponownie przyjechał do Belgii, gdzie wraz z aktorem Warrem Borgmansem wziął udział w tournée "De biecht van Liszt", a także wystąpił z licznymi recitalami solowymi i koncertami z orkiestrą odwiedzając Stany Zjednoczone, Chiny i Wielką Brytanię.



Bartosz Skłodowski student III roku Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Waldemara Wojtala.

Urodził się 1993 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze w klasie fortepianu mgr Ewy Wieczorek. W roku 2006 kształcił się w klasie fortepianu mgr Iriny Oleszkiewicz w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Obie szkoły ukończył z wyróżnieniem. Od 2012 roku studiuje na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Waldemara Wojtala. Jest laureatem konkursów o szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Do najważniejszych osiągnięć konkursowych należą m. in.: II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Ars Nova w 2010 roku (Trieste, Włochy), Grand Prix i Nagroda Ambasady RP w Lubljanie na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim "Golden Ring" w 2011 roku (Radovljica, Słowenia). W roku 2013 został półfinalistą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w zakresie gry solowej jak i kameralnej. Pomimo młodego wieku wystąpił już z wieloma recitalami i koncertami odwiedzając m. in.: Czechy, Niemcy, Włochy, Belgię, Słowenię. Do jego największych osiągnięć koncertowych należą: Koncerty w Filharmonii Bałtyckiej, Dolnośląskiej, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzyczna w Krakowie, Akademii Muzyczna w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Katowicach, udział w koncercie z okazji 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina prezentując jego II Koncert Fortepianowy z towarzyszeniem orkiestry w teatrze w Brukseli.


Sylwia Anna Janiak dyrygent, asystent na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Prezes Fundacji Wspierającej Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juvenilia (SAJ), Dyrektor artystyczny Bałtyckiej Filharmonii Młodych, Dyrygent Orkiestry Symfonicznej OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.

W 2012 roku ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt oraz skrzypce w klasie prof. Krystyny Jureckiej w Gdańskiej Akademii Muzycznej, a w 2013 roku studia podyplomowe w specjalności: Zarządzanie kulturą na UKSW w Warszawie. Jest laureatką Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2013 oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców 2012. Na IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach 2012 została uhonorowana Nagrodą Zofii i Antoniego Witów, Nagrodą Tishy i Piotra Gajewskich dla najmłodszego uczestnika oraz Nagrodą Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu. Za koncerty podczas Międzynarodowego Festiwalu La Folle Journée w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie w 2012 i 2013 roku dyrygentka otrzymała Nagrodę II st. Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. W listopadzie 2011 roku założyła Orkiestrę Bałtyckiej Filharmonii Młodych, z którą na przestrzeni trzech lat zrealizowała wiele przedsięwzięć artystycznych w Polsce i za granicą.

W październiku 2013 roku, w ramach roku Witolda Lutosławskiego nagrała płytę Sław Lutosa z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W sierpniu 2013 asystowała Łukaszowi Borowiczowi, podczas przygotowań premiery Marii Romana Statkowskiego, a następnie w listopadzie 2013 zadebiutowała na scenie Opery Bałtyckiej prowadząc kolejne spektakle tego dzieła.

Obecnie pracuje jako dyrygent w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W lutym 2014 asystowała Andriyowi Yurkevychowi przy spektaklu Makbet G. Verdiego. W marcu 2014 współpracowała z Friedrichem Haiderem przy premierze Cosi fan tutte W. A. Mozarta, a także dyrygowała kolejnymi przedstawieniami. W maju 2014 przygotowywała premierę Tosci G. Pucciniego asystując Tadeuszowi Kozłowskiemu.

Bałtycka Filharmonia Młodych (BFM)
Zespół powstał w 2011 r. jako priorytetowy program Fundacji Wspierającej Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juvenilia z inicjatywy Sylwii Anny Janiak. Od początku istnienia orkiestra prowadzi ożywioną działalność artystyczną, spotykając się z coraz większym uznaniem szerokiej publiczności. Utalentowana młodzież doskonali swoje umiejętności w salach Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogiczno-artystycznej. Repertuar BFM obejmuje utwory muzyki symfonicznej, kameralnej, filmowej i musicalowej od baroku do współczesności. Koncert Inaugurujący działalność Orkiestry Symfonicznej BFM odbył się 25 lutego 2012 r. w sali koncertowej Gdańskiej Akademii Muzycznej. W koncercie wzięło udział niemal stu młodych muzyków. Orkiestra symfoniczna pod batutą Sylwii Anny Janiak wykonała m.in. I Symfonię D-dur "Tytan" G. Mahlera oraz Koncert wiolonczelowy A. Dvoraka. 27 maja 2012 r. BFM uświetniła uroczystość "Gdańszczanin Roku 2012". Podczas koncertu w Filharmonii Bałtyckiej orkiestra i soliści wykonali: Koncert skrzypcowy e-moll F. Mendelssohna, Tzigane M. Ravela oraz Tańce Połowieckie z opery Kniaź Igor A. Borodina. W lipcu 2012 r. BFM została zaproszona do Kaliningradu na koncert, który odbył się w tamtejszej Filharmonii. Orkiestra BFM współpracuje z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (Festiwal Metropolia Jest Okey 2012, Młodzi zdolni w Świętym Janie 2013), Urzędem Miasta Gdańsk, Centrum Edukacji Artystycznej i Centrum Kultury w Gdyni.

W 2013 r. za powołanie do życia BFM i jej dynamiczną działalność artystyczną Sylwia Anna Janiak została nagrodzona Pomorską Nagrodą Artystyczną w kategorii Nadzieja Artystyczna.

RECITAL SOLOWY

Vitaly Pisarenko fortepian

Laureat I Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego (Gdańsk, 2007)

Informacja o biletach

Wstęp na koncerty solowe w Ratuszu Staromiejskim 26 i 27 maja - płatny.
Bilety w cenie 5 zł do nabycia na godzinę przed koncertami.
Wstęp na wieczór z orkiestrą w Centrum św. Jana - 31 maja - wstęp wolny
Recital w Akademii Muzycznej - 1 czerwca - wstęp wolny

Opinie (2)

  • Wieczór z orkiestrą

    Kto wie jaką kompozycję zagrał solista w drugiej części koncertu na bis?
    Proszę o info. Dzięki

    • 1 0

  • Wspaniały dzisiejszy koncert w Centrum św. Jana! Wielkie dzięki organizatorom i sponsorom, że takie perełki nam fundują. Pan Vitaly Pisarenko znakomity, wielkie brawa! Ale nasz Bartosz Skłodowski też sobie świetnie radził pomimo niedyspozycji zdrowotnej. A orkiestrą jestem zaskoczona - wspaniali młodzi ludzie, ogromnie zaangażowani. Brawo!!! A jaka przyjemność dla oczu - najładniejsza orkiestra jaką widziałam i słyszałam - śliczne dziewczyny! To był koncert z duszą!!!
    Dziękuję z całego serca.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.