• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańscy Pianiści Miastu

  • piątek - niedziela, 27 - 29 maja 2016
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Ratusz Staromiejski, Centrum św. Jana
  • Bilety
    0-5

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. Wśród wykonawców znajdują się byli i obecni studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pedagodzy gdańskiej uczelni, absolwenci gdańskich szkół muzycznych czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą.

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
sie 2-4

piątek - niedziela

Gdańsk Sopot Gdynia
bilety 59 - 189 zł
Kup bilet
Jednym z założeń festiwalu jest także współpraca z laureatami Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego odbywającego się w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja artystów i pomoc w realizacji ich planów twórczych.

Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu
Adrianna Wolf

Główna edycja festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu 2016
27, 28 i 29 maja 2016, godzina 19:00


Podczas tegorocznej głównej odsłony festiwalu odbędą się trzy koncerty - dwa solowe wieczory pianistyczne w Ratuszu Staromiejskim oraz wieczór z orkiestrą w Centrum Św. Jana w Gdańsku. Przed publicznością zagrają młodzi gdańscy artyści, mający już na swoim koncie liczne sukcesy konkursowe i estradowe. Obok wyróżniających się studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku wystąpi pedagog gdańskiej uczelni - Maciej Gański.

Koncerty solowe - Ratusz Staromiejski (wstęp 5 zł - bilety do nabycia na godzinę przed rozpoczęciem)

27 maja (piątek) BAROKOWE INSPIRACJE
Pierwszy wieczór tegorocznej głównej edycji festiwalu to apoteoza muzyki i wirtuozerii epoki baroku. Program koncertu wypełnią dzieła powstałe z fascynacji twórczością klawesynistów francuskich, Corellego oraz Bacha. Młodzi pianiści zaprezentują dzieła twórców XX wieku - Ravela, Rachmaninowa i Busoniego. Usłyszymy przykłady muzycznej stylizacji, wariacje oraz transkrypcje. Podczas wieczoru wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku - Arkadiusz Farkowski, Bartosz Skłodowski i Daniel Ziomko.

28 maja (sobota) MINIATURA FORTEPIANOWA XIX i XX WIEKU
Drugi wieczór w całości poświęcony jest miniaturom fortepianowym. Artyści zaprezentują dzieła powstałe w XIX i XX wieku - okresie wielkiego rozkwitu tego gatunku. Począwszy od romantycznej miniatury programowej usłyszymy sceny z baletu, utwory o charakterze ilustracyjnym, barwne i ulotne miniatury impresjonistyczne. Program koncertu wypełnią między innymi dzieła Schumanna, Granadosa, Prokofiewa i Ravela. Podczas wieczoru wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku - Adrianna Paliwoda i Mikołaj Sikała oraz Anna Szałucka - tegoroczna dyplomantka gdańskiej uczelni studiująca równolegle w słynnej Royal Academy of Music w Londynie.

Wieczór z orkiestrą - Centrum św. Jana (wstęp wolny)

29 maja (niedziela) WIELCY ROMANTYCY
Wieńczący festiwal wieczór z orkiestrą zapowiada się niezwykle ekscytująco. Usłyszymy dwa spektakularne dzieła romantyczne - I koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa oraz Totentanz Franciszka Liszta. Na widowiskowość dzieł składa się nie tylko potężny skład orkiestry ale także wyczynowość partii solowych. Solistą w koncercie Brahmsa będzie Adam Piórkowski - wyróżniający się student Akademii Muzycznej w Gdańsku. W partii solowej w Totentanz Liszta usłyszymy Macieja Gańskiego - uznanego gdańskiego pianistę oraz wykładowcę gdańskiej uczelni. Pianistom towarzyszyć będzie Bałtycka Filharmonia Młodych pod dyrekcją Sylwii Janiak-Kobylińskiej.

PROGRAM FESTIWALU | Koncerty solowe

27 maja 2016 (piątek) godzina 19:00
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku

Barokowe inspiracje

DOMENICO SCARLATTI (1685-1757)

Sonata d-moll K.141

MAURICE RAVEL (1875-1937)

Le tombeau de Couperin (Nagrobek Couperina)
I Prélude
II Fugue
III Forlane
IV Rigaudon
V Menuet
VI Toccata

wyk. Daniel Ziomko fortepian

* * *

SERGIEJ RACHMANINOW (1873-1943)

Wariacje na temat Corellego op. 42

wyk. Arkadiusz Farkowski fortepian


JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750) / FERRUCCIO BUSONI (1866-1924)

Chaccone d-moll BWV 1004

wyk. Bartosz Skłodowski fortepian


28 maja 2016 (sobota) godzina 19:00
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku


Miniatura fortepianowa XIX i XX wieku

ROBERT SCHUMANN (1810-1856)
Kinderszenen (Sceny dziecięce) op. 15
Von fremden Ländern und Menschen (O dalekich krajach i ludziach)
Kuriose Geschichte (Dziwna opowieść)
Hasche-Mann (Ciuciubabka)
Bittendes Kind (Prośba dziecka)
Glückes genug (Pełnia szczęścia)
Wichtige Begebenheit (Ważne wydarzenie)
Traümerei (Marzenie)
Kamin (Przy kominku)
Ritter vom Steckenpferd (Rycerz na drewnianym koniu)
Fast zu Ernst (Nieco za poważnie)
Fürchtenmachen (Strachy)
Kind im Einschlummern (Dziecko zasypia)
Der Dichter spricht (Gdy mówi poeta)

SIERGIEJ PROKOFIEW (1891-1953)
10 utworów z baletu Romeo i Julia op. 75
nr 8 Mercutio
nr 10 Romeo i Julia przed rozstaniem

wyk. Adrianna Paliwoda fortepian

* * *

ENRIQUE GRANADOS (1867-1916)
Quejas, o la maja y el ruiseñor (Dziewczyna i słowik) z cyklu "Goyescas"

MAURICE RAVEL (1875-1937)
Miroirs (Zwierciadła)
Oiseaux tristes (Smutne ptaki)
Alborada del gracioso (Alborada trefnisia)
La vallée des cloches (Dolina dzwonów)

wyk. Mikołaj Sikała fortepian


MAURICE RAVEL (1875-1937)
Miroirs (Zwierciadła)
Noctuelles (Ćmy)
Une barque sur l'océan (Barka na oceanie)

PAWEŁ MYKIETYN (1971-)

4 preludia na fortepian

wyk. Anna Szałucka fortepian

PROGRAM FESTIWALU | Wieczór z orkiestrą

29 maja 2016 (niedziela) godzina 19:00
Centrum św. Jana w Gdańsku

Wielcy romantycy

JOHANNES BRAHMS (1833-1897)

I Koncert fortepianowy d-moll op.15
Maestoso
Adagio
Rondo. Allegro non troppo

Adam Piórkowski fortepian

Sylwia Anna Janiak-Kobylińska dyrygent
Bałtycka Filharmonia Młodych


FRANCISZEK LISZT (1811-1886)

Totentanz

Maciej Gański fortepian

Sylwia Anna Janiak-Kobylińska dyrygent
Bałtycka Filharmonia Młodych



Adrianna Paliwoda Studentka III roku studiów licencjackich w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza

Pianistka urodzona w 1994 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w 2001 roku w Szkole Muzycznej I stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Gdańsku w klasie mgr Pauliny Kuklińskiej. Następnie kształciła się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku pod kierunkiem mgr Bożeny Ewy Szurek. Obecnie jest studentką III roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie fortepianu prof. dra hab. Andrzeja Artykiewicza. Jest laureatką m.in. I nagrody i Nagrody Specjalnej na VIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim, III nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach oraz nagród na licznych konkursach kameralnych.


Anna Szałucka Studentka II roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala.

Absolwentka PSM I st. im. H. Wieniawskiego w Gdańsku oraz PSM II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu z wyróżnieniem. W 2013 roku ukończyła studia licencjackie w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Waldemara Wojtala. W latach 2014/15 kontynuowała naukę na Universität für Musik und Darnstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu Stefana Vladara. Obecnie studiuje w prestiżowej Royal Academy of Music w Londynie pod kierunkiem Iana Fountain.

Jest laureatką licznych nagród m.in II nagrody oraz Nagrody Specjalnej im. J. Waldorffa na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów A. Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy, Tytułu Laureata oraz Nagrody Specjalnej im. J. Waldorffa na 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2012), została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. W 2015 roku wygrała konkurs Kenneth Loveland Gift oraz The Worshipful Company of Musicians - Henriett Cohen Bach Prize, zdobyła III nagrodę na Trzecim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sussex oraz była stypendystką The Jacob Barnes Piano Scholarship. W wyniku przesłuchań prowadzonych przez The Musicians' Company w lutym 2016 r. zadebiutowała w w jednej z najważniejszych londyńskich sal koncertowych - Wigmore Hall.

Występowała w Polsce i za granicą współpracując m. in. z Międzynarodową Fundacją Muzyczną im. Rubinsteina w Łodzi, NIFC, Wiener Beethovengesellschaft, BBC Radio 3 oraz Radio Gdańsk. Jako solistka koncertowała z Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Pomorską, Worthing Symphony Orchestra, Sinfonia Baltica, czy Górecki Chamber Orchestra.

Jako studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku była stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Rektora tej uczelni. Otrzymała nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Arkadiusz Farkowski Student II roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza.

Jest uczestnikiem i laureatem konkursów solowych oraz kameralnych, przesłuchań o szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym m.in w Szczecinie, Gdańsku, Toruniu, Koninie, Krakowie, Paryżu i Berlinie. Jego ostatnie osiągnięcia to te na Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Pianistycznym w Gdańsku - półfinalista oraz nagroda specjalna, a także I miejsce na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Płowdiw (Bułgaria, 2014). W 2015 roku został finalistą VII Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku oraz zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie "Pietro Argento'' we Włoszech.

Jest stypendystą Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, Ministra Nauki i i Szkolnictwa Wyższego (2014), Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecina oraz dwukrotnym stypendystą Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (2014, 2015).

Wielokrotnie występował w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Bułgaria, Włochy) w takich miejscach jak Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Wrocławska, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, Politechnika Gdańska, Dworek Sierakowskich w Sopocie, Centrum Świętego Jana w Gdańsku, Międzynarodowy  Dom Kultury w Międzyzdrojach, Zamek w Malborku, Akademia Muzyczna w Łodzi, Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, Akademia Muzyczna w Płowdiw, Akademia Muzyczna w Katowicach, Salon Stainweya w Berlinie, Sala Unesco w Paryżu i wielu innych.

Uczestniczył w kursach i lekcjach otwartych prowadzonych przez takich profesorów jak: Dina Yoffe, Kevin Kenner, Kazimierz Gierżod, Katarzyna Popowa-Zydroń, Alberto Nose, Bernd Goetzke, Lee Kum Sing, Grzegorz Kurzyński, Szabolc Esztynyi, Elżbieta Stefańska, Aleksiej Orłowiecki czy Andrzej Jasiński, Andrzej Paleczny.


Mikołaj Sikała Student I roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu dra Kordiana Góry.

Student Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dra Kordiana Góry. Absolwent klasy fortepianu PSM I i II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Alicji Michowskiej oraz mgr Małgorzaty Stożyńskiej. Zdobywca nagród i wyróżnień, w tym I miejsca oraz dwóch nagród specjalnych w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Goerlitz/Zgorzelcu (2011), I nagrody w kategorii "duet fortepianowy na cztery ręce" oraz I nagrody w kat. "duet na dwa fortepiany" w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrody w kategorii "duet fortepianowy na cztery ręce" oraz II nagrody w kat. "duet na dwa fortepiany" w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2015), I miejsca w kategorii "zespół kameralny" w XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2015), III miejsca w kat. "duet fortepianowy" w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014), II nagrody w I Gdańskim Konkursie Pianistów Kameralistów (2016), Nagrody Specjalnej dla najlepszego akompaniatora, studenta uczelni muzycznej w X Konkursie Muzyki XX i XXI wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (2014) oraz wyróżnień w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie i w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szymanowski In memoriam w Warszawie (2011). Otrzymał również tytuł Laureata "Estrady Młodych" 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej, na którym przyznano mu także dwie nagrody specjalne - nagrodę im. Jerzego Waldorffa oraz nagrodę Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (2015).


Bartosz Skłodowski Student I roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala.

Urodził się w 1993 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze w klasie fortepianu mgr Ewy Wieczorek. W roku 2006 kształcił się w klasie fortepianu mgr Iriny Oleszkiewicz w Państwowej Szkole Muzycznej II st. Im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Obie szkoły ukończył z wyróżnieniem. Od 2012 roku studiuje na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Waldemara Wojtala. Jest laureatem konkursów o szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Do najważniejszych osiągnięć konkursowych należy m. in.: II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Ars Nova w 2010 roku (Trieste, Włochy), Grand Prix i Nagroda Ambasady RP w Lubljanie na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim "Golden Ring" w 2011 roku (Radovljica, Słowenia). W roku 2013 został półfinalistą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w zakresie gry solowej jak i kameralnej. Pomimo młodego wieku wystąpił już z wieloma recitalami i koncertami odwiedzając m.in.: Czechy, Niemcy, Włochy, Belgię, Słowenię. Do jego największych osiągnięć koncertowych należą: Koncerty w Filharmonii Bałtyckiej, Dolnośląskiej, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzyczna w Krakowie, Akademii Muzyczna w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Katowicach, udział w koncercie z okazji 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina prezentując jego II Koncert Fortepianowy z towarzyszeniem orkiestry w teatrze w Brukseli.


Daniel Ziomko Student III roku studiów licencjackich w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala i as. Sławomira Wilka.

Urodził się 24.07.1994 r. w Stargardzie Szczecińskim. Ukończył z wyróżnieniem PSM I i II stopnia w Stargardzie Szczecińskim w klasie mgr Ewy Loba-Diakite oraz mgr Żanety Bartosiewicz. Obecnie jest studentem II roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Waldemara Wojtala oraz as. Sławomira Wilka.Koncertuje w kraju i za granicą oraz bierze czynny udział w konkursach pianistycznych. Do najważniejszych osiągnięć należą: II nagroda na XV Ogólnopolskim Turnieju pianistycznym im. Haliny Czerny - Stefańskiej (Żagań 2010), III nagroda na II Ogólnopolskim konkursie pianistycznym (Szczecin 2011), III nagroda na XV Ogólnopolskim turnieju pianistycznym im. Haliny Czerny - Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego (Płock 2013), I nagroda na III Ogólnopolskim konkursie pianistycznym oraz nagroda specjalna dyrektora Filharmonii Szczecińskiej w postaci występu solistycznego w koncercie symfonicznym (Szczecin 2013), III nagroda na XI Ogólnopolskim Festiwalu pianistycznym 'Chopinowski Interpretacje Młodych' (Konin-Żychlin 2014), I nagroda na VII Concorso Internazionale Di Esecuzione Musicale "Giovani Musicisti" w kategorii zespołów kameralnych w duecie z Karoliną Gustaw (Treviso 2015), I nagroda na VII Concorso Internazionale Di Esecuzione Musicale "Giovani Musicisti" w kategorii fortepian solo (Treviso 2015). Od 2011 roku jest stypendystą miasta Stargard Szczeciński.


NOTY O ARTYSTACH | Wieczór z orkiestrą

Maciej Gański Gdański pianista, wykładowca Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Maciej Gański urodził się w 1984 r. w Gdańsku. W 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. A. Artykiewicza, a w 2011 r. prestiżowe studia podyplomowe Solistklasse w The Academy of Music and Dramatic Arts w Odense (Dania) w klasie prof. C. Bjorkoe. Był także stypendystą programu Socrates/Erazmus w wyżej wspomnianej uczelni. Od 2009 r. pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów swojego pokolenia. Jest laureatem ponad 20 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.:
II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bradshaw & Buono w Nowym Jorku
I nagrody na Konkursie o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europes w Aarhus
II nagrody i Nagrody Specjalnej na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Vila de Capdepera na Majorce
II nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie im. M. K. Ogińskiego w Smorgonii (Białoruś)
I nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu
I nagrody oraz Nagrody Specjalnej na V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. L. Stefańskiego w Płocku
wyróżnienia na VI Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi
wyróżnienia na II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wilnie
wyróżnienia na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

Otrzymał Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego oraz został Laureatem ,,Estrady Młodych" na 41 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Otrzymał Nagrodę Artystyczną III Pomorskich Warsztatów Pianistycznych "Fermata 2001", wyróżnienie i Nagrody na Warszawskich Warsztatach Pianistycznych w 2001, 2004 i 2005 r. Został wybrany Laureatem Plebiscytu Publiczności III edycji Muzycznego Forum Młodych.

Jego pasją również jest muzyka kameralna. Regularnie występuje z wybitnymi wokalistami i instrumentalistami w kraju oraz za granicą.

Brał udział w kilkudziesięciu kursach pianistycznych i kameralnych prowadzonych przez takich profesorów jak: N. Delle-Vigne Fabbri, P. Entremont, T. Hecht, E. Indjic, A. Jasiński, L. Kum-Sing, S. Lemelin, J. Marchwiński, W. Nosina, E. Pobłocka, B. Ringeisen, M. Ray, R. Roux, N. Schmidt, J. Stompel, J. Sulikowski, W. Wojtal oraz Kwartet Camerata. Sam poprowadził także Masterclass dla studentów w The Academy of Music and Dramatic Arts w Odense.

Maciej Gański ma w swoim dorobku już ponad 500 koncertów; m. in. w Japonii, USA, Egipcie, Francji, Danii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie, na Białorusi oraz w wielu miastach Polski, wielokrotnie występował jako solista z orkiestrami: Odense Symphony Orchestra, La Camerata "Sa Nostra" z Palmy, Państwowej Opery Bałtyckiej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną współpracując z takimi dyrygentami jak: B. Jarmołowicz, C. Kluxen, J. Przybylski, S. Spahiu, M. Stefaniak, E. Wiesztordt i J. M. Zarzycki. Dokonał polskiego prawykonania IV Koncertu Fortepianowego M. Magina. Koncert ten wykonał także w sali paryskiego Ratusza.

Pięciokrotnie otrzymał Stypendium Artystyczne Ministra Kultury, trzykrotnie Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska. Otrzymał także stypendia: Rządu Duńskiego CIRIUS, "Młodej Polski", "Agrafki Muzycznej", The Paris International Summer Sessions, Esther Bagnings Fond, Karen og Artur Feldthusens Fond. Działalność Macieja Gańskiego została doceniona przyznaniem mu Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.


Adam Piórkowski - Student I roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu dra Kordiana Góry.

Urodził się w 1993 roku w Mrągowie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w tamtejszej Państwowej Szkole Muzycznej I st. pod kierunkiem Wiesławy Bogaczewicz - Biedy. W roku 2012 ukończył z wyróżnieniem Zespół Państwowych Szkół Muzycznych II st. w Elblągu w klasie fortepianu ad. Kordiana Góry. W tym samym roku został studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, kontynuując naukę u Kordiana Góry. W 2015 roku uzyskał dyplom licencjacki z wyróżnieniem. Obecnie kontynuuje edukację na studiach magisterskich.

Adam Piórkowski jest laureatem licznych nagród na konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, spośród których najważniejszymi są:
II miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów S. Rachmaninowa
na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów im. Bluthnera w Kaliningradzie (2010)
Grand Prix na Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie (2012)
tytuł Laureata "Estrady Młodych" Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2013)
II nagroda i nagroda specjalna na III Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Pianistycznym w Gdańsku (2013).

Adam Piórkowski realizuje się również jako kameralista w duecie fortepianowym z Mikołajem Sikałą. Duet pracuje pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Pasierowskiej - Kołodziej i mgr Bożeny Szull - Talar. Zespół ma na swoim koncie  I nagrodę w kategorii "duet fortepianowy na cztery ręce" oraz I nagrodę w kat. "duet na dwa fortepiany" w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrodę w kategorii "duet fortepianowy na cztery ręce" i II nagrodę w kat. "duet na dwa fortepiany" w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2015) oraz III miejsce w kat. "duet fortepianowy" w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014).

Adam Piórkowski uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów, jak: Katarzyna Popowa-Zydroń, Philippe Giusiano, Dina Yoffe, Alexander Peskanov, Alexey Orlovetsky. W sierpniu 2015 roku otrzymał zaproszenie od Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina do udziału w kursach mistrzowskich w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Lekcje mistrzowskie prowadzili Kevin Kenner, Dang Thai Son oraz Tobias Koch.

Pianista wielokrotnie występował na terenie Gdańska (Polska Filharmonia Bałtycka, Politechnika, Ratusz Staromiejski, Centrum św. Jana, Studio Koncertowe Radia Gdańsk) a także w licznych ośrodkach muzycznych w kraju, m.in. w Filharmonii Narodowej i w Muzeum F. Chopina w Warszawie, w Akademiach Muzycznych w Łodzi i w Krakowie. Koncertował z orkiestrami pod batutą Zygmunta Rycherta i Sylwii Anny Janiak.

Adam Piórkowski był również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2009-2010. W grudniu 2014 roku otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.


Sylwia Janiak-Kobylińska dyrygent, prezes Fundacji SAJ, dyrektor artystyczny Bałtyckiej Filharmonii Młodych.

W 2012 uzyskała stopień magistra sztuki z wyróżnieniem w dyscyplinie artystycznej dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt-Sulecińskiej i skrzypce w klasie prof. Krystyny Jureckiej w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W 2015 r. otrzymała tytuł Doktora Sztuki z wyróżnieniem w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej dyrygentura w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Sylwia Janiak-Kobylińska jest zatrudniona od 2012 r. jako asystent na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2010 r. jest dyrygentem Orkiestry Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, z którą występuje na koncertach i festiwalach w kraju i zagranicą (m.in. Międzynarodowy Festiwal "La Folle Journee" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, Koncert Świąteczny na Politechnice Gdańskiej, Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Szkolnych Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie).

W 2016 r. Sylwia Janiak-Kobylińska została uhonorowana Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury "Młoda Polska". W 2013 r. otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną, a także Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców.

W sezonie 2013/14 jej talent doprowadził ją do stanowiska dyrygenta w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie współpracowała z Fridrichem Heiderem, Andriejem Yurkievichem, Tadeuszem Kozłowskim oraz Łukaszem Borowiczem przygotowując produkcje: Così fan tutte W.A.Mozarta, Macbeth G.Verdiego, Tosca G.Pucciniego oraz Maria R.Statkowskiego.

W 2011 r. założyła Fundację SAJ i stworzyła orkiestrę Bałtyckiej Filharmonii Młodych, którą dyrygowała na wielu koncertach i festiwalach w Polsce. Na IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w 2012 r. zdobyła Nagrodę Zofii i Antoniego Witów dla najlepszego polskiego uczestnika półfinału, Nagrodę Tishy i Piotra Gajewskich dla najmłodszego uczestnika oraz Nagrodę Orkiestry Symfonicznej K. Namysłowskiego w Zamościu. W 2013 r. wraz z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Śląskiej nagrała płytę "Sław Lutosa", a w 2015 r. z Bałtycką Filharmonią Młodych płytę "Kolędy Europejskie".

Dotychczas współpracowała z następującymi zespołami: Chórem i Orkiestrą Opery Bałtyckiej, Cappella Gedanensis, Orkiestrą Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestrą Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego w Zamościu, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Gdyńską Orkiestrą Kameralną Sinfonia Nordica, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Symfoniczną OSM im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, Bałtycką Filharmonią Młodych.


Bałtycka Filharmonia Młodych (BFM)

Bałtycka Filharmonia Młodych (BFM) jest priorytetowym programem Fundacji SAJ. Została założona w 2011 r. przez Sylwię Janiak-Kobylińską i jest przez nią prowadzona do dziś.

BFM jest wyjątkową przestrzenią artystyczną, w której uważnie dobrani, utalentowani młodzi muzycy (16-28 lat), mogą pod czujnym okiem doświadczonych artystów znaleźć wolność, inspirację i wsparcie w doskonaleniu swoich umiejętności, budować silne poczucie charakteru, dyscypliny, poświęcenia i dojrzałości, rozwijać głębokie rozumienie muzyki, podczas dzielenia się owocami tego fascynującego procesu z publicznością na koncertach w Gdańsku,  w Polsce i za granicą. BFM jest oddane idei wspierania i wychowywania nowego pokolenia artystów XXI wieku.

Koncert Inaugurujący działalność Bałtyckiej Filharmonii Młodych odbył się 25 lutego 2012 r. w sali koncertowej Gdańskiej Akademii Muzycznej. W wydarzeniu wzięło udział niemal stu młodych instrumentalistów orkiestrowych oraz trzech solistów. Bałtycka Filharmonia Młodych pod batutą Sylwii Anny Janiak wykonała m.in. I Symfonię D-dur "Tytan" Gustava Mahlera. W ciągu trzech lat młodzi muzycy występowali w wielu salach koncertowych Trójmiasta, takich jak: Polska Filharmonia Bałtycka, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, Centrum Św. Jana w Gdańsku, Dwór Artusa, Filharmonia Kaszubska. Koncerty odbywały się m.in. w ramach projektów: Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu (2014, 2015), Święto Miasta Gdańska (2012), 4 strony neoklasycyzmu (2014), Młodzi Zdolni w Św. Janie (2013), 25-lecie samorządności w Gdańsku (2015), Metropolia Jest Okey! (2012). W roku 2015 orkiestra towarzyszyła Adamowi Makowiczowi w koncercie podczas "Weekendu z Adamem Makowiczem" w Garnizonie Kultury w Gdańsku oraz nagrała płytę "Kolędy Europejskie" z Anną Fabrello w roli solistki. 2016 rok zespół rozpoczął od gali Straussowskiej "W rytmie Walca..." w Filharmonii Bałtyckiej. W kwietniu w tej samej sali koncertowej, Bałtycka Filharmonia Młodych wystąpiła podczas Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, gdzie wykonała Koncert skrzypcowy J. Sibeliusa z Januszem Wawrowskim w roli solisty oraz Step Z. Noskowskiego.

Profesjonalny poziom artystyczny sprawia, iż Bałtycka Filharmonia Młodych z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie i uznanie publiczności.

Fundacja SAJ współpracuje z Gminą Miasta Gdańsk, Gminą Miasta Sopot, Nadbałtyckim Centrum Kultury, Centrum Kultury w Gdyni, Radiem Gdańsk, Impressio Art Management.

Repertuar Bałtyckiej Filharmonii Młodych obejmuje utwory muzyki symfonicznej, kameralnej, filmowej, jazzowej i musicalowej od baroku do współczesności.


Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu:

Adrianna Wolf Doktorantka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Absolwentka OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończyła studia licencjackie w klasie fortepianu ad. Pawła Rydla oraz magisterskie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Po uzyskaniu dyplomu zakwalifikowała się na studia doktoranckie w macierzystej uczelni. Obecnie kształci się pod opieką dr. Kordiana Góry i prof. Andrzeja Artykiewicza.

Jest pomysłodawcą festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu - promującego pianistów związanych z Gdańskiem, który realizuje od 2013 roku współpracując z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Jesienią 2014 roku Miasto Gdańsk przyznało pomysłodawczyni festiwalu Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.

Opinie