• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Goście Polskiego Chóru Kameralnego - Kapela DRËCHË i Tadeusz Makowski

Goście Polskiego Chóru Kameralnego - Kapela DRËCHË i Tadeusz Makowski

09.08.2014 (sobota)
godzina 12:00
Altanka w Parku Oliwskim
ul. Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Kapela DRËCHË
Tadeusz Makowski - sztuka tabaki

REGION: KASZUBY

Wstęp wolny

Kapela DRËCHË - skład zespołu: Jan Wera, Roman Otta, Rafał Szyc, Henryk Landowski.
Szefem i założycielem kapeli jest Jan Wera.

Kapelę tworzy 4 sympatycznych panów, którzy grają na skrzypcach, kontrabasie, akordeonie i diabelskich skrzypcach.
Kapela wchodzi w skład zespołu folklorystycznego Młoda Kościerzyna.

Kapela nie tylko tworzy i kultywuje folklor kaszubski, ale też znakomicie sprawdza się na gruncie folku, w bardziej nowoczesnym i nowatorskim brzmieniu utworów ludowych.


Co tak naprawdę zachwyciło Chopina w polskiej muzyce tradycyjnej? Z jaką energią może grać 70-letni harmonista? Czy polska muzyka wiejska to rzeczywiście "wiocha"? Jeśli interesuje Cię odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań, koniecznie przyjdź i posłuchaj koncertów plenerowych w Parku Oliwskim.

W roku Oskara Kolberga wybitnego etnografa i etnomuzykologa, którego dzieło nie ma sobie równych w Europie, Polski Chór Kameralny zaprasza na wyjątkowy cykl koncertów MISTRZOWIE I UCZNIOWIE POLSKIEJ MUZYKI TRADYCYJNEJ. Podczas sześciu letnich koncertów plenerowych usłyszymy mistrzów polskiej muzyki tradycyjnej oraz ich uczniów - młodych mieszkańców miast dla których muzyka wiejska stała się pasją, a jej kultywowanie misją. W tamach koncertu wystąpią również kapele prezentujące muzykę z Kaszub i Podhala.

Podobnie jak uczniowie wiejskich mistrzów, których usłyszymy w Parku Oliwskim - Oskar Kolberg, choć nie pochodził ze wsi, potrafił w jej kulturze dostrzec wielką wartość, którą postanowił utrwalić dla przyszłych pokoleń. Dzięki jego tytanicznej pracy i wyjątkowemu talentowi etnografa do dziś możemy korzystać z 33 tomów dzieła "Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni muzyka i tańce". W ciągu półwiecza pracy, prowadzonej w latach 1839-1890 i obejmującej tereny całej przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, Kolberg zgromadził gigantyczne archiwum dokumentujące wszelkie aspekty szeroko rozumianej kultury tradycyjnej, w tym zapisy muzyki, co w jego czasach było zjawiskiem niezmiernie rzadkim.

POLSKA MUZYKA TRADYCYJNA CO TO TAKIEGO???
Pojęcie muzyka tradycyjna pozwala wyróżnić wyraźnie prezentowane zespoły od pozostałych nurtów muzyki - zespołów folklorystycznych, zespołów pieśni i tańca czy tez muzyki folkowej inspirowanej muzyką ludową. W cyklu w Parku Oliwskim usłyszymy muzykantów starszego pokolenia, którzy uczyli się od swoich mistrzów, często od osób które urodziły się w XIX wieku. Będzie to wyjątkowa okazja by usłyszeć wiejską muzykę tradycyjną w jej pierwotnym kształcie tzw. in crudo.

W roku Oskara Kolberga warto zapytać czym jest muzyka tradycyjna? Czy to to samo co folk? Muzyka tradycyjna jest związana z konkretnym miejscem, a przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, z mistrza na ucznia. Służy społeczności - towarzyszy obrzędom, sytuacjom towarzyskim, w których brak rozróżnienia na "scenę" i "widownię". Jest zjawiskiem ewoluującym i dostosowującym się do aktualnych okoliczności (np. nowych instrumentów muzycznych), nie tracąc jednak najważniejszych cech definiujących określony styl. Dzieje się to poprzez stałą konfrontację ekspresji i wrażliwości instrumentalisty z gustem innych uczestników wydarzenia (tancerzy, śpiewaków). Niezwykle ważna dla zachowania żywotności muzyki tradycyjnej jest możliwość praktykowania jej w naturalnym kontekście - zabawy, spotkania. Dlatego na letnich koncertach zapraszamy nie tylko do słuchania, ale też do aktywnego uczestniczenia poprzez taniec.

Przeczytaj także

Opinie