• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ja śpiewam piosenki - koncert retro

"Ja śpiewam piosenki" - koncert retro w ramach XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga.

maj 12

niedziela, godz. 18:00

bilety 90 zł
Kup bilet
cze 15

sobota, godz. 10:30

Gdynia,
bilety 55 zł
przedsprzedaż 40 - 45 zł
dyrektor artystyczny: Wojciech Dąbrowski

koncerty w Trójmieście


28 października (wtorek) 2014 r., godz. 18:00
Sala Koncertowa Szkoły Muzycznej I i II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni
ul. ks. Biskupa Dominika 13 A

wykonawcy:

Bogna Forkiewicz - sopran
"Złoty Liść Retro 2014"


Dariusz S. Wójcik - bas
"Złoty Liść Retro 2013"


Rafał Lewandowski - fortepian

w programie koncertu przeboje okresu dwudziestolecia międzywojennego m.in.:

"Ach jak przyjemnie", "Baby, ach te baby", "Całuj mnie", "Co bez miłości wart jest świat", "Ja śpiewam piosenki",
"Jak pani może w nocy spać", "Już nigdy", "Każdemu wolno kochać", "Nie kochać w taka noc to grzech", "Miłość Ci wszystko wybaczy", "Odrobinę szczęścia w miłości", "Pójdź w krainę marzeń", "To ostatnia niedziela", "Walc Franconis".

Podczas koncertu znana trójmiejska artystka Bogna Forkiewicz otrzyma "Złoty Liść Retro 2014" za popularyzacje twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego.

To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest osobom mającym szczególne zasługi w popularyzacji twórczości okresu 20-lecia międzywojennego.

Dotychczasowymi laureatami "Złotego Liścia Retro" są znakomitości polskiej estrady, m.in. Irena Santor, Halina Kunicka, Ewa Kuklińska, Sława Przybylska, Magda Umer, Natalia Urbańska, Jerzy Połomski, Bogdan Łazuka, Czesław Majewski.
W historii festiwalu drugą osobą ze środowiska trójmiejskich artystów, która otrzyma to wyróżnienie jest Bogna Forkiewicz.

W roku ubiegłym Rada Programowa X Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w uznaniu zasług i dorobku artystycznego przyznała "Złoty Liść Retro 2013" Dariuszowi Wójcikowi za podtrzymywanie tradycji i popularyzację twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego, a w szczególności za koncert "Co nam zostało z tych lat" prezentujący największe przeboje nestora polskiej piosenki Mieczysława Fogga.

Premierowy koncert odbył się w maju ubiegłego roku w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska. W maju br. Dariusz Wójcik wystąpił w uroczystym koncercie "Czar piosenki retro" z udziałem artystów trzech pokoleń, laureatów Złotych Liści Retro (kronika X lat Ogólnopolskich Festiwali Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga), który odbył się w reprezentacyjnej Sali Koncertowej Polskiego Radia w Warszawie.

Podczas koncertu Michał Fogg, prawnuk Mieczysława Fogga w asyście praprawnuków wręczył artyście nie odebrany w roku ubiegłym "Złoty Liść Retro 2013".


Patronat honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska
Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek
Rodzina Foggów

Partner:
Szkoła Muzyczna I i II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni

Patronat medialny:
Gazeta Wyborcza
Portal trojmiasto.pl


Współpraca redakcyjna:
Radio RMF Classic

Organizator:
Teatr Otwarty w Gdańsku

WSTĘP WOLNY


Bogna Forkiewicz - sopran

Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat. Ukończyła z wyróżnieniem naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Grażyny Fiedoruk-Sienkiewicz. Studia muzyczne odbyła na Wydziale Wokalno-Aktorskim Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej (dyplom z wyróżnieniem). Kontynuowała naukę w Wielkiej Brytanii (Emma Kirkby, Jessica Cash) i w Holandii (Jard van Nes).

Ukończyła również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą pod kierunkiem Barbary Schlick, Thomasa Hemsley'a, Renaty Scotto, Sylvii Geszty, Ryszarda Karczykowskiego, Teresy Żylis-Gary i Grace Bumbry (V Festiwal Ogrody Muzyczne Warszawy).

Trzykrotnie była stypendystką Dartington International Summer School (Anglia). Jako studentka otrzymała "Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska" oraz stypendium "Medyceusz Roku". Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu im. Edwarda Griega i laureatką Konkursu Muzyki Polskiej w Gdańsku, a także IV Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju.

Współpracuje z filharmoniami i teatrami operowymi w kraju, bierze udział w festiwalach muzycznych krajowych i zagranicznych m.in.: Wratislavia Cantans, Forum Lutosławskiego (Filharmonia Narodowa), Festiwal im. Andrzeja Panufnika (Kraków), Musica Polonica Nova (Wrocław), Knechtsteden Festliche Tage Alter Musik w Niemczech, Festiwal Muzyki Organowej w Kamieniu Pomorskim, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk (Bazylika Mariacka). Bierze również udział w przedsięwzięciach teatralnych, np.: Cyrk Rodziny Afanasjeff.

Pracowała z wybitnymi dyrygentami, m.in.: Wojciech Michniewski, Jacek Kaspszyk, Jerzy Salwarowski, Mirosław J. Błaszczyk, Tadeusz Wojciechowski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Adrian Sylvin Mackiewicz.

Z ważniejszych występów warto wspomnieć udział w prapremierze XVII-wiecznego musicalu "Don Quixote" do muzyki Purcella, Ecclesa, przygotowanej pod kierunkiem Anthony Rooley'a i nagrywanej dla Radia BBC, polską prapremierę "African Sanctus" Davida Fanshawe'a w Filharmonii Szczecińskiej i w Filharmonii Narodowej, koncerty monograficzne wszystkich cykli pieśni Juliusza Łuciuka (Warszawa, Kraków), polskie prawykonanie Pasji wg Św. Łukasza G. Ph. Telemanna w Białymstoku, czterokrotne wykonanie "Wesela" Igora Strawińskiego pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie i Filharmonii Krakowskiej.

W jej repertuarze istotne miejsce zajmuje pieśń romantyczna i muzyka współczesna. Wykonała kilkadziesiąt recitali solowych. Wielokrotnie brała udział w nagraniach radiowych i telewizyjnych. Koncertowała w Anglii, Niemczech, Francji, Holandii, na Węgrzech, Chorwacji.

W swym dorobku artystycznym posiada wykonania wielu partii sopranowych w dziełach muzyki kameralnej, operowej (szczególnie Mozart, Bellini, Donizetti), oratoryjnej oraz symfonicznej od mistrzów renesansu po kompozytorów XX wieku. Sięga również do repertuaru lżejszego: operetki, musicalu, jazzu i piosenki.

Prowadzi klasy śpiewu solowego w SM II st. w Gdańsku-Wrzeszczu i w SM II st. w Gdyni. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu.

Dariusz S. Wójcik - bas

Śpiewak, aktor, reżyser, scenarzysta, animator życia kulturalnego. 
Studia obejmujące dwa kierunki, wokalny i aktorski, ukończył z wyróżnieniem w 1989 roku. Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem Henryka Bisty, śpiew solowy studiował u prof. Anny Bartoszyńskiej. Wieloletni solista Teatru Muzycznego w Gdyni. 

Odtwórca licznych ról m.in. w spektaklach Jerzego Gruzy.

Z zespołem Teatru Muzycznego w Gdyni odbył liczne tournee po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech. 
Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce "Zemsta Nietoperza" - J. Straussa. Współpracuje z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji.

Obecnie artysta wolny - dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku. 

Główny scenarzysta i reżyser projektów kulturalnych realizowanych w ramach działalności Teatru Otwartego. 
Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie.
W 1997 roku otrzymał Medal Tysiąclecia Miasta Gdańska za reżyserię i rolę Św. Wojciecha w spektaklu "Sic itur ad Deum" (O Życiu i męczeństwie Św. Wojciecha). 

Znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego, inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych. Nominowany w 2002 roku do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2001 w kategorii "Kultura regionalna" za oratorium "Requiem Piaśnickie". 
W tym samym roku otrzymał Medal Stulecia Miasta Sopotu za sopockie inicjatywy kulturalne: "Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych" i "Sopockie Spotkania z Muzyką". 

W roku 2003 otrzymał Dyplom Ministra Kultury za "Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury". 
W roku 2006 otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska z okazji Jubileuszu Teatru Otwartego ( X-lecie powstania).

Największą jego fascynacją jest kultura żydowska. Wielkim powodzeniem cieszą się recitale pieśni żydowskich w języku yiddish i hebrajskim. Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera. 

W 2008 roku, z zespołem POJLN KLEZMER QUARTETT, dokonał nagrania pierwszej autorskiej płyty CD z muzyką żydowską. Nagranie zrealizowano w Wielkiej Synagodze w Tykocinie podczas koncertu "Shalom Alejchem" stanowiącego WIELKIE PRELUDIUM Jubileuszowego XV Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża", którego twórcą i dyrektorem artystycznym jest znany artysta wybrzeżowy - Łomżyniak, Jacek Szymański. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.

W roku 2009 z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał Medal "ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO". W tym samym roku nominowany był do Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Dóbr Kultury. 

W roku 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski z okazji 25-lecia pracy artystycznej odznaczył Dariusza Wójcika medalem "Zasłużony dla kultury polskiej". 

W październiku tego samego roku został Laureatem Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za sezon artystyczny 2009/2010 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. 

W listopadzie 2010 r. uhonorowany został Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska z okazji 25-lecia pracy artystycznej. 

W 2011 kierowany przez niego Teatr Otwarty świętował Jubileusz 15.lecia działalności. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski uhonorował Teatr Otwarty specjalnym wyróżnieniem przyznając mu DYPLOM "Za szczególne zasługi w tworzeniu tradycji muzycznych i ich upowszechnianiu".

W roku 2013 Rada Programowa X Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, w uznaniu zasług i dorobku artystycznego przyznała artyście Honorowe Wyróżnienie Złoty Liść Retro 2013 za podtrzymywanie tradycji i popularyzację twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego.

W czerwcu br. otrzymał I miejsce w Konkursie "Profesjonaliści Forbesa 2013 - Zawody Zaufania Publicznego" w kategorii AKTOR w województwie pomorskim.

W grudniu 2013 roku został uhonorowany Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska za stworzenie cyklu "Muzyczny Rok dla Przymorza" (XV edycji)) skierowanego do społeczności lokalnej, w tym dzieci i młodzieży.

W maju 2014 wstąpił w Sali Koncertowej Polskiego Radia w koncercie "Czar piosenki retro" u boku gwiazd polskiej estrady. Podczas koncertu Rodzina Foggów, która zasiada w Radzie Programowej Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. M. Fogga wręczyła Dariuszowi Wójcikowi "ZŁOTY LIŚĆ RETRO 2013" przyznany mu w maju 2013 r. za szczególne zasługi w popularyzowaniu twórczości okresy dwudziestolecia międzywojennego.

Na bogaty repertuar artysty składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.

Rafał Lewandowski - pianista
 
Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu Andrzeja Artykiewicza. Jako stypendysta tej uczelni brał udział w kursie mistrzowskim w Weimarze, a następnie kontynuował studia pianistyczne pod kierunkiem światowej sławy wirtuoza i pedagoga Bernarda Ringeissena w Paryżu. Jednogłośną decyzją jury otrzymał I nagrodę konkursu muzyki kameralnej  Conservatoire National de Rueil Malmaison we Francji.

Rafał Lewandowski prowadzi ożywioną działalność koncertową - występował w wielu krajach Europy, m.in. w Austrii, Włoszech, Danii, Francji, Niemczech, Chorwacji oraz wielokrotnie w USA, gdzie debiutował w 1992 roku w nowojorskim Lincoln Center jako solista w koncercie Princeton Symphony Orchestra i od tego czasu często powraca (ostatnio w 2009 jako solista w koncercie Connecticut Virtuosi Orchestra) Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych np. Rencontres Internacionales Frederic Chopin a Nohant, Betlehem Pennsylvania Music Festiwal, Letni Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Gdański Festiwal Pianistyczny Fermata. Z okazji Roku Chopinowskiego (1999) wystąpił m.in. z recitalem solowym w Senacie Republiki Francuskiej w Palais de Luxembourg w Paryżu. W bieżącym roku w ramach programu Chopin 2010 wykonuje w Polsce i za granicą recitale chopinowskie złożone z utworów solowych i kameralnych (obok utworów solowych również m.in. Sonata wiolonczelowa i Trio fortepianowe). Rafał Lewandowski występuje zarówno jako solista jak i kameralista współpracując z wieloma wybitnymi instrumentalistami, dyrygentami i wokalistami: z Natalią Walewską, Adamem Klockiem, Wojciechem Rajskim, Janem Łukaszewskim, Triną Renay, Agnieszką Wolską, Bogną Forkiewicz, Andre Orlovitzem, Krzysztofem Wroniszewskim, Piotrem Kusiewiczem, Jackiem Szymńskim, Dariuszem Wójcikiem i wieloma innymi wybitnymi artystami. W swoim repertuarze  posiada utwory od baroku do współczesności. Oprócz znanych dzieł z literatury pianistycznej prezentuje również utwory rzadko wykonywane np.  fortepianowe kompozycje Rossiniego (Peches de Vieillesse) czy Antona Rubinsteina ( Koncert fortepianowy d-moll). Z powodzeniem angażuje się również w projekty artystyczne przekraczające granice muzyki klasycznej, np. wykonania kompozycji Astora Piazzoli (4 Pory Roku), Leonarda Bernsteina (Chichester Psalms) a także aranżacje piosenek i standardów jazzowych. Dokonał licznych nagrań dla wytwórni płytowych: Soliton, JRD, oraz stacji radiowych i telewizyjnych (TV Mezzo, TVP, France3).

Opinie