Krystyna Stańko - info, skład, zdjęcia, dyskografia

O zespole:

Krystyna Stańko jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracowała z krakowską formacją bluesową Dekiel, z którą odbyła trasę koncertową po Niemczech i wystąpiła m.in. na festiwalu Rawa Blues. Podczas studiów założyła własny zespół złożony z czterech kobiet o nazwie For Dee, którego była gitarzystką i wokalistką, a także autorką
muzyki i tekstów. Pomysł założenia żeńskiej grupy okazał się na tyle trafiony, że zaowocował zdobyciem głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Udział w konkursie Debiuty - Opole zakończył się również zdobyciem I-go miejsca, a Krystyna Stańko otrzymała nagrodę im. Anny Jantar oraz specjalną nagrodę za najlepszy utwór konkursu (piosenka pt. ONI - poświęcona ludziom chorym na Aids-muz. sł. K. Stańko). W 1995 roku już jako duet For Dee z Jowitą Tabaszewską nagrała płytę "KOBIETY", na której znalazło się 12 piosenek jej autorstwa. Kilka z nich gościło na listach przebojów radiowych i telewizyjnych, ciepło oceniane m. in. przez Marka Niedźwieckiego. W 1996 zespół For Dee był gościem trasy koncertowej grupy Varius Manx (ok. 20 koncertów w całej Polsce). Od września 1998 roku zespół zawiesił działalność.

Po 2 letniej przerwie Krystyna Stańko założyła z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem (0-58), grupę jazzową, której główną ideą było komponowanie i granie na koncertach własnej oryginalnej muzyki. Piękne akustyczne brzmienie, interesujące linie melodyczne i bogate harmonie w połączeniu z lirycznymi, poetyckimi tekstami zainspirowały muzyków do nagrania płyty "Do_dziesięciu", która była nominowana do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Jazzowy Album Roku. Zespół prezentował swój ciekawy projekt w kraju i za granicą m. in. w Niemczech, Szwecji, Rosji, Rumunii, Czechach. W roku 2003 powstała kolejna płyta zespołu zatytułowana "TRYBY" z muzyką Maćka Grzywacza i tekstami Krystyny Stańko. Podobnie jak "Do_ dziesięciu" spotkała się z dużym zainteresowaniem i była również nominowana do nagrody Fryderyka. Zespół wystąpił na kilku znaczących festiwalach, m. in. Warsaw Summer Jazz Days, w Sibiu, Policka Jazz Festiwal i in. Od 2004 roku Krystyna Stańko występuje też z innymi muzykami zapraszając do współpracy wielu interesujących artystów nie tylko z Trójmiasta. Pojawiają się takie nazwiska jak: Piotr Lemańczyk, Jacek Kochan, Dominik Bukowski, Przemysław Raminiak, Adam Wendt.
W 2008 roku Krystyna Stańko zaprosiła do współpracy gitarzystę flamenco z Nowego Yorku - Hernana Romero, tworząc projekt "Słowiańska dusza, gorące flamenco".

Zajmuje się również tworzeniem i nagrywaniem piosenek autorskich, które mają charakterystyczne lekko jazzowe, a czasem bluesowe zabarwienie. Jest także wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W związku ze Światowym Dniem Walki z Aids Krystyna Stańko nagrała razem z chórem CARTUSIA piosenkę, pt. "ONI", która została wydana na singlu. W lutym 2008 piosenka "mój drogi panie" znalazła się na kompilacji "Po polsku o miłości" wydanej przez firmę Warner.

W grudniu 2008 roku ukazał się najnowszy album Krystyny Stańko, wydany przez Radiową Agencję Fonograficzną, pt. "USŁYSZ MNIE", którego zapowiedzią były single "nikt poza nami" (chillout cafe - M. Niedźwiecki) oraz "mój drogi panie".Pod koniec 2008 roku miał również premierę film Juliusza Machulskiego Pt."ILE WAŻY KOŃ TROJAŃSKI:, w którym można usłyszeć piosenkę Krystyny Stańko pt. Sobie-Sami.

Dyskografia

Kobiety (1995)
Naga chęć (1996)
Do dziesięciu (2001)
Nikt poza nami (2002)
Tryby (2003)
Mój drogi panie (2006)
Oni (2006)
Usłysz Mnie (2008)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Najczęściej czytane