• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mendelssohn - Mäntyjärvi - jedność w różnorodności

Zapraszamy na koncert naszego chóru pod gościnną dyrekcją profesora Stanisława Krawczyńskiego - jednego z najwybitniejszych w Polsce specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej, rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.

kwi 7

niedziela, godz. 12:00

Wstęp wolny
lis 22

piątek, godz. 18:00, 20:00

bilety 85 - 125 zł
Kup bilet
Istnieją takie dzieła literackie, które nieustannie, już od pokoleń inspirują twórców różnych dziedzin sztuki. Doskonałym przykładem jest Księga Psalmów. Z niej właśnie pochodzą teksty utworów, które zostaną zaprezentowane na naszym koncercie.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Chcemy zapoznać słuchaczy z twórczością dwóch kompozytorów, których dzieli niemal 200 lat. Pierwszy z nich to Felix Mendelssohn Bartholdy, niemiecki twórca czasów romantyzmu, drugim jest urodzony w Finlandii w 1963 roku, Jaakko Mäntyjärvi. Jak bardzo różni się ich muzyczna wrażliwość?

Dwie osoby, które dzieli tak wiele, jedna materia słowa, która w dziwny sposób łączy ich ponad czasem i przestrzenią.

W programie:
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) - 3 Psalms, op. 78
Psalm 2, Warum toben die Heiden?
Jakko Mäntyjärvi (1963) - Stuttgarter Psalmen
Psalm 1, Warum toben die Heiden?
Felix Mendelssohn-Bartholdy - 3 Psalms, op. 78
Psalm 3, Mein Gott, warum hast du mich verlassen?
Jakko Mäntyjärvi - Stuttgarter Psalmen
Psalm 2, Mein Gott, warum hast du mich verlassen?
Felix Mendelssohn-Bartholdy - 3 Psalms, op. 78
Psalm 2, Richte mich, Gott, MWV B46
Jakko Mäntyjärvi - Stuttgarter Psalmen
Psalm 3, Richte mich, Gott

Wykonawcy:
Polski Chór Kameralny
Stanisław Krawczyński - dyrygent


fot. Piotr Markowski
fot. Piotr Markowski
Stanisław Krawczyński pełnił funkcje kierownika Chóru Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Chóru Filharmonii Krakowskiej, w latach 1986-2008 Zespół Capella Cracoviensis. Pod jego kierownictwem zespoły te występowały m.in. w Teatro alla Scala w Mediolanie, Basilica di San Marco w Wenecji, Teatro Regio w Turynie, Academia di Santa Cecilia w Rzymie, lipskim Gewandhausie, Beethovensaal w Stuttgarcie, Brucknerhaus w Linzu. Szczególną wagę przywiązuje do popularyzacji śpiewu chóralnego we wszystkich jego formach. Z jego inicjatywy powstały krakowskie festiwale chóralne Cantate Domino. Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Gloria Artis, Medalem Honoris Gratia, Nagrodą Excellence in Teaching. W uznaniu działalności na rzecz chóralistyki w 2010 roku został uhonorowany jedynym polskim wyróżnieniem dla twórców związanych z działalnością chóralną - prestiżową Nagrodą im. Jerzego Kurczewskiego. Za jego kadencji Akademia Muzyczna w Krakowie została uznana w rankingu tygodnika "Wprost" za najlepszą uczelnię artystyczną w Polsce. W marcu 2016 został po raz kolejny wybrany na to stanowisko.

Opinie