• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mietek Blues Band

Mietek Blues Band powstał w 1976 r. w Gdańsku przy klubie studenckim "Medyk" z inicjatywy gitarzysty Mieczysława Wróbla oraz wokalisty i harmonijkarza Zbigniewa Łaskiego. Dość szybko pierwotna nazwa grupy "Blues Band", za namową Marcina Jacobsona zmieniona została na "Mietek Blues Band". W 1977 roku zespół  przeniósł się do klubu Politechniki Gdańskiej "Artema", gdzie występował regularnie przez kilka lat, aż do wprowadzenia stanu wojennego. Ówczesny skład zespołu to Zbigniew "Oliver" Łaski (vocal), Mietek Wróbel (gitara), Krzysztof Gostomski (perkusja), Zdzisław Karasowski (bas). Po powołaniu basisty do wojska zastąpił go Zbigniew Sentowski - wokalista i basista. W 1979 do zespołu dołączył gitarzysta Antoni  Degutis.

maj 22

środa, godz. 19:00

bilety 159 - 249 zł
przedsprzedaż 170 - 270 zł
Kup bilet
maj 23

czwartek, godz. 19:30

Gdynia,
bilety 50 zł
Kup bilet
W tym składzie "Mietek Blues Band" na pierwszym pop session wystąpił w 1981 roku w Operze Leśnej w Sopocie, stając się prekursorem gatunku zwanego soul bluesem. Młodzi muzycy zafascynowani bluesem próbowali wiernie naśladować swoich mistrzów: BB Kinga, Muddy Watersa, Buddy Guya, Juniora Wellsa, a także białych wykonawców jak Fleetwood Mac, Johny Mayall czy Cream. Pierwsze nagrania z tego okresu ukazały się na CD w roku 2007 pt. "Radio  Session" wydanej przez Metal Mind Production. Pod koniec lat 80-tych w MBB pojawili się: grający na instrumentach klawiszowych Piotr Iwanaszko, Adam Wendt (saksofon), Adam Wiśniewski (puzon) i Grzegorz Karłowicz (trąbka).

jazz - koncerty w Trójmieście


Przez cały okres działalności "Mietek Blues Band" występował na wszystkich ważniejszych  festiwalach - rozpoczynając od pierwszego - Folk Blues Meeting w Poznaniu, przez festiwal w Jarocinie i Rawę Blues Fest, aż po Jimmyway Blues Fest, Warta Rock Reggae, Summer Jazz Days w Gdyni, Złotą Tarkę i Jazz Jantar w Gdańsku. Jednocześnie koncertował w klubach na terenie całego kraju. W  sierpniu 1996 MBB - jako jedyny polski zespół - zagrał na Europejskim Festiwalu Sztuki w Budapeszcie,gdzie gwiazdami byli tacy wykonawcy jak Joe Cocker, Jethro Tull, Jeff Healey czy Blood Sweat and Tears. Ważnym wydarzeniem w historii zespołu był również występ jako support przed koncertem króla bluesa BB Kinga na Festiwalu Summmer Jazz Days w Sopocie w 2000 roku.

W roku 1996 MBB wydał swoją pierwszą płytę "Tribute to the Blues" w całości dedykowaną wielkim artystom bluesa. W nagraniach wzięli udział znani trójmiejscy muzycy: Przemek Dyakowski  (saksofon), Jan Rejnowicz (pianino), Piotr Nadolski (trąbka), Adam Wendt (saksofon), Zbyszek Kraszewski (perkusja), Waldemar Wiśniewski (instrumenty klawiszowe). W 1997 roku w ogólnopolskiej ankiecie radiowej na najlepszy bluesowy zespół roku MBB zdobył pierwsze miejsce, a ich płyta zajęła drugie w kategorii: "Płyta Roku".

Kolejna płyta "Road" zawierająca bluesowe standardy ukazała się w roku 1998. W sesji nagraniowej udział wzięli: Romuald "Mały" Sławiński (wokal), Sławek "Korek" Kornas  (bass), Kuba  Staruszkiewicz  (perkusja), Marek Jurski (inst. klawiszowe), Krzysztof Zakrzewski (saksofon) i Mietek Wróbel (gitara).

W roku 2002 zespół wydał kolejną płytę, tym razem z własnymi utworami odbiegającymi  od dotychczasowych bluesowych dokonań. Kompozycje zawarte na tym krążku to próba znalezienia własnej muzycznej ścieżki, a tytułowe "Zwykłe słowa" są swoistym wyznaniem wiary autorów. Zmaganie z  materią języka ojczystego w muzyce, której korzenie nie są słowiańskie dla wielu jest nie lada wyzwaniem i udaje się tylko nielicznym. Nie znaczy to jednak, że nie należy próbować; niekoniecznie uparcie trzymając się formy bluesowej -  są wyjątki, które to potwierdzają.

W ciągu ponad trzydziestu lat istnienia MBB był (i jest nadal) dla wielu muzyków prawdziwą   szkołą bluesa. Tutaj zaczynali swoją przygodę z muzyką bluesową Adam Wendt, Antoni Degutis, Cezary Paciorek, Zbyszek Kraszewski, Tomek Łosowski, Tomek Sowiński, Kuba Staruszkiewicz, Piotr Lemańczyk,  Jowita Tabaszewska  i wielu innych.

26  października  2008 roku w Radio Gdańsk powstał materiał CD i DVD z koncertu "Mietek Blues Band -  30 Years Have  Passed  Members Meeting". Zagrali tam i zaśpiewali obecni i dawni muzycy MBB: Romuald "Mały" Sławiński, Jacek Siciarek, Krzysztof Rogocki, Maciej Kortas, Zbigniew "Oliver "Łaski, Piotr Iwanaszko, Zdzisław  Karasowski, Zbigniew  Kraszewski, Zbigniew  Sentowski , Sławek "Korek" Kornas, Marek Jurski, Artur Jurek, Alicja Świderska, Joanna Wach, Andrzej Syldatk, Tomek Przyborowicz, Robert Jakubiec, Marek Romanowski, Krzysztof Zakrzewski i Piotr Góra. ;Gościnnie wystąpił kwartet smyczkowy Capella Gedanensis. W 2010 płyta została nominowana do Fryderyków.

Zespół występuje też w znanym show z muzyką z filmu "The Blues  Brothers" w składzie poszerzonym o instrumenty dęte, na których  grają   znani trójmiejscy muzycy.

W Teatrze BOTO wystąpią w składzie:
Mietek Wróbel - gitara
Robert Tyszka - śpiew
Artur Jurek - instr. klawiszowe
Tomek Przyborowicz - bas/śpiew
Piotr Gora - perkusja

***
BILETY: 20 zł, bilety online: https://teatrboto.bilety.interticket.pl/

Opinie

  • blues / soul , pubbing , muzyka na żywo
    kwi 3
    środa, g. 19:30
    Gdańsk, Stacja Food Hall
    Żywe Środy