• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Muzeum w Akcji! (11 opinii)

Muzeum Emigracji w Gdyni przygotowało dla mieszkańców Trójmiasta i turystów projekt MUZEUM W AKCJI! - działania kulturalne i edukacyjne związane z emigracją, podróżami i żeglugą morską. Wydarzenie w ciekawy i atrakcyjny sposób zwraca uwagę na historyczne powiązania Gdyni z ruchem emigracyjnym - poprzez niestandardowe akcje zaprezentujemy, jaką rolę odgrywał na przestrzeni lat gdyński Dworzec Morski, jak zbudować statek i kreatywnie wykorzystać mapę oraz co oznaczała gorączka złota.

MUZEUM EMIGRACJI
zaprasza na
MUZEUM W AKCJI!
2 MAJA 2012 | GDYNIA

jazz - koncerty w Trójmieście


Dworzec Morski | Centrum Gdyni | Dar Pomorza

Warsztaty | Akcje | Gra miejska | Widowisko filmowe


Data drugiego maja to wyjątkowa okazja na przywołanie tematyki emigracji, ponieważ jest to Dzień Polonii i Polaków za Granicą - święto państwowe ustanowione w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich wkład w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Zachęcamy do aktywnego udziału dzieci, młodzież i dorosłych, którzy chcą spędzić majówkę nieszablonowo. Wśród atrakcji zaplanowaliśmy wspólne malowanie wielkiego modelu statku transatlantyckiego i warsztaty artystyczne projektowania portfeli ze starych map. Dla amatorów jedzenia przygotowaliśmy wykład, który odsłoni kulinarne kulisy polskich transatlantyków nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Miłośników zagadek zaskoczy gra miejska, odkrywająca emigracyjną przeszłość Gdyni ukrytą w przestrzeni miasta. Wydarzenie zakończy się wyjątkowym pokazem filmu niemego na "Darze Pomorza" z muzyką improwizowaną przez zespół Wojtek Mazolewski Quintet.

AKCJE

STER NA KOLOR
Dworzec Morski

Akcja malowania wielkiego statku transatlantyckiego w Dworcu Morskim. Makieta statku zostanie zbudowana według zasad nowoczesnego wzornictwa i przy użyciu ekologicznych materiałów budowlanych m.in. drewna i tektury. Akcja ma charakter interaktywny, uczestnicy wydarzenia pod okiem projektantów pomalują wielkoformatowy model pasażerowca według fantazyjnego morskiego wzornika.

Prowadzenie: Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo - młodzi projektanci i fascynaci projektowania, organizowali m.in. akcje Park Projektowy w ramach Gdynia Design Days oraz Gdynia Playground.

Dworzec Morski
godz. 12.00-17.00

TRANSATLANTYK OD KUCHNI
Dworzec Morski

Wykład kulinarny poświęcony jedzeniu, zwyczajom serwowania dań oraz charakterystyce restauracji na polskich statkach pasażerskich m.in. M/S "Piłsudski" i M/S "Batory" w latach 30. Prezentacji towarzyszyć będzie wyjątkowo smakowita degustacja wybranych zimnych zakąsek z oryginalnych przedwojennych kart menu.

Prowadzenie: Barbara Męczykowska - słuchaczka Studium Doktoranckiego Historii na Uniwersytecie Gdańskim, pracuje nad rozprawą doktorską na temat zwyczajów żywieniowych w II RP.

Dworzec Morski
godz. 16.00-17.30

POZNAJ DWORZEC MORSKI!
Dworzec Morski

Spacer po zabytkowym budynku portowym, obsługującym w przeszłości zamorski ruch pasażerski. Wyjątkowa okazja do poznania oryginalnego założenia, przedwojennej historii i nieznanych funkcji obiektu.

Prowadzenie: Marcin Szerle - gdynianin, historyk i przewodnik turystyczny po Trójmieście, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Dworzec Morski
godz. 12.00-16.00 (nowa grupa co 30 minut)

GRA MIEJSKA

ŚLADAMI EMIGRANTA
Plac Grunwaldzki przy Teatrze Muzycznym

Gra miejska, w której trakcie której rywalizujące ze sobą zespoły będą przemierzać miasto i rozwiązywać zadania w jak najkrótszym czasie. Przy pomocy map i tekstów uczestnicy zabawy będą rozszyfrowywać zagadki związane z architekturą, urbanistyką i przeszłością portu w Gdyni.

W grę zaangażowani będą specjalni informatorzy, rozlokowani w przestrzeni miasta, przebrani w charakterystyczne stroje z okresu międzywojennego, którzy będą udzielać wskazówek uczestnikom zabawy. Zespoły, które zdobędą najwięcej punktów, otrzymają atrakcyjne nagrody!

Koncepcja: Paweł Różyński - gdynianin, pasjonat historii miasta, prowadzi serwis internetowy popularyzujący wiedzę o Gdyni.

Zgłoszenia: Plac Grunwaldzki przy Teatrze Muzycznym, od godz. 12.00
Start: Plac Grunwaldzki przy Teatrze Muzycznym, godz. 13.00
Czas gry: godz. 13.00-15.30 (limit czasowy: 150 min)

WARSZTATY

PROJEKTUJ Z MAPĄ!
Dworzec Morski

Warsztaty artystyczne projektowania i szycia portfeli i torebek podróżnych z dawnych map i starych atlasów geograficznych. Archiwalne mapy można dowolnie połączyć, tworząc wielobarwne geograficzne kolaże, z których następnie uszyjemy podróżne portfele - pierwszą pamiątkę z Muzeum Emigracji.

Prowadzenie: Dominik Rudasz, Natalia Osuch - młodzi trójmiejscy artyści, prowadzą liczne warsztaty z twórczego recyclingu i upcyclingu dla dzieci i młodzieży.
Dworzec Morski
godz. 12.00-17.00

WIDOWISKO FILMOWE

FILM W ŻAGLE
Nabrzeże Pomorskie przy "Darze Pomorza"

Plenerowy pokaz kina niemego na statku "Dar Pomorza" jest wydarzeniem szczególnym i unikatowym. Będzie to pierwsza tego typu projekcja filmowa z muzyką na żywo na muzealnym żaglowcu. Zarówno dobór filmu - "Gorączka złota" z 1925 roku w reżyserii Charliego Chaplina jak również niezwykłe improwizacje muzyczne w wykonaniu zespołu Wojtek Mazolewski Quintet na pokładzie "Daru Pomorza" gwarantują wyjątkowy charakter tego majowego wieczoru.

"Gorączka złota" - legendarny Włóczęga, tym razem jako samotny i cherlawy poszukiwacz złota, dołącza do krzepkich, rosłych mężczyzn i ich gorączkowej gonitwy w nieznane. Niezwykle barwna chaplinowska komedia, w której błyskotliwa i przewrotna fabuła staje się pretekstem dla całej serii klasycznych filmowych gagów (z opisu dystrybutora).

Wojtek Mazolewski Quintet - jeden z ciekawszych współczesnych polskich zespołów jazzowych, zachwycający świetnymi improwizacjami, na swoim drugim albumie "Smells Like Tape Spirit" przywołuje nostalgię wielkich mistrzów m.in. Johna Coltrane'a i Milesa Davisa, uzyskując ciepłe i aksamitne brzmienie. Skład: Oskar Torok - tr, Marek Pospieszalski - sax, Joanna Duda - piano, Michał Bryndal - dr, Wojtek Mazolewski - bas.

Nabrzeże Pomorskie przy "Darze Pomorza"
godz. 21.00-22.30

WSTĘP WOLNY!

ADRESY | GDYNIA:
Dworzec Morski | ul. Polska 1 | dojazd z Dworca Głównego PKP liniami: 119, 137, 147, 172 (ok. 8 min)
Statek-muzeum "Dar Pomorza" | Al. Jana Pawła II
Plac Grunwaldzki przy Teatrze Muzycznym | ul. Armii Krajowej | vis a vis Hotelu Orbis

Przeczytaj także

Opinie (11) 1 zablokowana

  • (3)

    Barbara Męczykowska - słuchaczka Studium Doktoranckiego Historii na Uniwersytecie Gdańskim, pracuje nad rozprawą doktorską na temat zwyczajów żywieniowych w II RP.

    Pomyśleć, że ta Pani utrzymuje się z NASZYCH podatków. Na służbę zdrowia, drogi nie ma ale na darmowe studia doktoranckie już tak. No i temat pracy jest bardzo potrzebny naszej gospodarce!!!

    • 12 26

    • (2)

      Szanowny Panie, też płacę podatki, pracuje na pełen etat i od razu piszę, że nie na uczelni, a doktorat to moje hobby. I proszę mi uwierzyć nie każdy ma darmowe studia doktoranckie.

      • 10 4

      • (1)

        Biedna pani. Nie dość, że haruje w IPN to jeszcze pisze arcyważny doktorat. Ile Pani zabawa w historyka kosztuje nasze państwo? Już wiem na co idą moje podatki z prowadzenia dg.

        • 2 6

        • Odporny na wiedzę?

          No cóż, do niektórych nic nie dochodzi, nie? Przede wszystkim, doktoranci nic od państwa nie dostają, a cała kasa przeznaczana na ten cel ląduje w profesorskich kieszeniach. Wszystkie koszty studiowania pokrywają doktoranci - od kosztów wystawienia legitymacji po kwerendy. Studia doktoranckie (nawet te "darmowe" :D ) wiążą się więc ze sporymi wydatkami ponoszonymi wyłącznie przez doktoranta. Mówiąc krótko - doktorant studiuje tylko dzięki własnym pieniążkom, nie dzięki czyjejkolwiek łasce czy podatkom. Poza tym, panie "muzealniku", widzę że brak ci było powołania do tego zawodu. Inaczej wiedziałbyś, jak ważne jest badanie życia codziennego w minionych epokach. Bez tego wszystkie przedmioty w muzeach są tylko martwymi obiektami, pozbawionymi znaczenia. Badania nad życiem codziennym - jak choćby w tym wypadku jedzeniem, sposobem jego przyrządzania i podawania, pomagają uratować część naszej wspólnej historii. Jeżeli niektórzy z Was wolą zatracić się w wyścigu szczurów i liczyć tylko pieniążki na koncie - proszę bardzo, to wolny kraj. Nie traktujcie jednak ludzi chcących robić COŚ JESZCZE oprócz zarabiania na życie.

          • 0 0

  • cOŚ

    Kolejne badziewie na które nie wiadomo po co są wydawane pieniądze - szkoda czasu na pomysły szczurka

    • 3 14

  • Beznadzieja (2)

    popieram - po co - można zrobić jakąś wystawę stała w istniejącym już muzeum (np. Gdyni) albo jakąś okresową - od początku wiadomo że będzie to deficytowe - a czy nas na to stać

    • 2 10

    • Jesteście cudowni :D (1)

      Jak miło wiedzieć, że są w tym kraju ludzie, co zjadą bezlitośnie dane przedsięwzięcie zanim się jeszcze rozpoczęło :) Już wiedzą że jest bez sensu, że nikt nie przyjdzie, i w ogóle po co to robić jak można by było dać na księdza proboszcza ;) Takich ludzi nam trzeba, by nasz Kraj rozwijał się, a ludziom żyło się dostatnio :D

      • 4 2

      • Od kiedy to muzea i doktoranci są wyznacznikiem PKB? Ci pseudomuzealnicy i doktoranci jak pani Męczykowska? Ile kosztuje ich utrzymanie? Co w zamian "produkują"? Nie lepiej żeby Gdynia wybudowała przedszkole albo wyremontowała ulicę? Lepiej zmarnować publiczne pieniądze na muzea i PR.

        • 1 3

  • wando

    Do opinii powyżej:
    To lepiej pójść na zieloną trawkę - tam pełno psów ogrodnika!

    • 1 3

  • Brawo!

    Zapowiada się świetna impreza! W końcu w Gdyni odbywa się przemyślana zabawa tematyczna, podczas której każdy (i dorośli, i dzieci) znajdzie coś dla siebie. Wielkie brawa za wybraną tematykę - tak bardzo związaną z historią miasta. Świetnie, że będzie można choć przez jeden dzień odpocząć od dążenia do wzrostu PKB - po prostu się bawić i dowiedzieć czegoś nowego! :)

    • 10 2

  • I co, był ktoś?

    No moi mili, teraz można na spokojnie dyskutować o całej imprezie i dzielić się wrażeniami :) Ktoś z marudzących był? :)

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  • festiwal filmowy , projekcje filmowe
    maj 10-19

    Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe
    21. MDAG