Wiadomości

stat

Muzyczne multikulti. Globaltica ogłosiła program

Ten festiwal to świetna okazja, aby przekonać się, jak różnorodna jest współczesna muzyka. Na tegoroczną Globaltikę do Parku Kolibki przyjadą muzycy m.in. z Indii, Syrii, Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Tybetu i Wybrzeża Kości Słoniowej. Impreza potrwa od 19 do 23 lipca. Karnet na główne koncerty kosztuje 40 zł.Globatlica odbywa się w tym roku po raz trzynasty. Podobnie jak w latach poprzednich, w ramach festiwalu odbędzie się m.in. wystawa, pokazy filmowe oraz spotkania i warsztaty z muzykami. Ich program organizatorzy z Fundacji Kultury Liberty jeszcze opracowują.

Znana jest natomiast lista wszystkich wykonawców, którzy wystąpią podczas najważniejszej części festiwalu - koncertów plenerowych w Parku Kolibki zobacz na mapie Gdyni oraz kameralnego koncertu w znajdującej się po sąsiedzku Starej Wozowni zobacz na mapie Gdyni.

Włoscy tenorzy i wirtuoz gry na tykwach

Ten drugi zaplanowano na czwartek, 20 lipca. W klimatycznym, drewnianym budynku wystąpią dwa projekty - każdy z innego końca świata. Tenores di Bitti pochodzą z wioski Bitti w Sardynii i od ponad czterdziestu lat są ambasadorami tradycyjnego dla tamtego regionu polifonicznego śpiewu, tzw. canto a tenore, który wywodzi się z pieśni pasterskich. Takiej muzyki na Globaltice jeszcze nie było.

Drugi artysta, który zaprezentuje się na koncercie w Starej Wozowni, to Aly Keïta - pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej wirtuoz balafonu. To datowany na XIV wiek afrykański instrument perkusyjny, w którym rolę rezonatorów spełniają wysuszone tykwy, a muzyk uderza pałkami w drewniane płytki. Bilet na te dwa koncerty kosztuje 18 zł.

Gratka dla fanów Bollywood

Główne, plenerowe koncerty odbędą się w piątek i sobotę, 21-22 lipca. Pierwszy dzień to m.in. spotkanie z legendarną, dobrze znaną fanom muzyki charakterystycznej dla kina bollywoodzkiego brytyjsko-hinduską orkiestrą Bollywood Brass Band. Podczas gdyńskiego koncertu wspierać ich będzie indyjska skrzypaczka Jyotsny Srikanth oraz wyświetlane będą fragmenty bollywoodzkich filmów. Zapowiada się taneczne szaleństwo.

W piątek będzie można zobaczyć również estońskie trio Trad.Attack!, które stare, ludowe melodie grane przez liderkę Sandrę Sillamaa m.in. na estońskich dudach, łączy z rockową gitarą i perkusją. Swoje inspirowane dawną sudańską muzyką i wymieszane z jazzem i soulem pieśni wykona wokalistka Alsarah, która przyjedzie z zespołem The Nubatones. Tego dnia polska publiczność będzie miała również po raz pierwszy zobaczyć na żywo w naszym kraju występ argentyńskiej wokalistki La Yegros. Jej najnowszy to pt. "Magnetismo" to kombinacja tradycyjnej muzyki argentyńskiej w stylu cumbia, elektroniki i punkowej energii.

Uchodźcy i koreańska opera

Bardzo ciekawym doświadczeniem muzycznym drugiego dnia będzie z pewnością pierwszy w Polsce koncert koreańskiej wokalistki Kwon Songhee, która ze swoją grupa Songhee Pansori Lab zaprezentuje współczesną wersję pansori, czyli tzw. koreańskiej opery. To rodzaj tradycyjnej muzyki koreańskiej, opowiadającej historie w formie teatru muzycznego z dwoma muzykami dzielącymi scenę: wokalistą i perkusistą.

W sobotę na scenie w Parku Kolibki pojawi się również specjalny projekt Refugees for Refugees, czyli zespół założony przez dziesięciu mieszkających w Belgii wojennych uchodźców z Tybetu, Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu. Nie są to przypadkowi amatorzy, ale wirtuozi w swoim fachu, którzy studiowali na najbardziej prestiżowych uczelniach muzycznych na Bliskim Wschodzie i występowali w najważniejszych salach koncertowych. Pod artystycznym kierownictwem Tristiana Driessensa stworzyli repertuar łączący nie tylko ich talent, ale i różnorodność muzyczną ich ojczyzn.

Drugiego dnia widzowie będą mogli zobaczyć również Pata Thomasa, pochodzące z Ghany artystę, dzięki któremu odżyła muzyka highlife, łącząca tradycyjne, afrykańskie melodie z zachodnimi wpływami funku i popu. Polskę reprezentować w tym roku będzie dobrze znana fanom muzyki świata Dagadana, która tradycję ukraińskiej i polskiej muzyki ludowej przemyca za pomocą jazzu i elektroniki.

Bilet na jeden dzień koncertów plenerowych kosztuje 30 zł. Karnet na dwa dni 40 zł. Można również kupić za 55 zł karnet trzydniowy obejmujący również koncerty w Starej Wozowni. Po 14 lipca ceny wzrosną o 5 zł. Bilet sprzedawane są na stronie organizatora.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (29)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.07.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najnowsze wiadomości

Kalendarz imprez

kalendarz

Zdjęcia z imprez

    Nowe lokale

    Najczęściej czytane