• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Na górskich szczytach

kwi 27

sobota, godz. 12:00

Gdańsk,
bilety 38 zł
Kup bilet
maj 13

poniedziałek, godz. 09:15, 11:30

bilety 26 zł
Kup bilet
NA GÓRSKICH SZCZYTACH

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Sala Koncertowa
Koncert symfoniczny

Wystąpią:
Marek Pijarowski - dyrygent
Robert Kwiatkowski - skrzypce
Krzysztof Karpeta - wiolonczela
José Galliardo - fortepian
Orkiestra Symfoniczna PFB

W programie:

Ludwig van Beethoven
Koncert potrójny na fortepian, skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę C-dur op. 56

Hector Berlioz
Symfonia fantastyczna op. 14

Jeden z najbardziej lubianych polskich dyrygentów - Marek Pijarowski - powraca do Filharmonii Bałtyckiej. Poprowadzi wyjątkowy koncert, którego wysłuchanie będzie nie lada przyjemnością dla tych, którzy tęsknią za widokiem ośnieżonych, roziskrzonym słońcem górskich szczytów. Przypomni też o mijającej 11 grudnia rocznicy urodzin kompozytora, ale tez taternika i jednego z prekursorów górskiej fotografii - Mieczysława Karłowicza. Usłyszymy też rzadko wykonywany Koncert Potrójny Beethovena. Będzie to okazja do wysłuchania wspaniałego tria, w którego skład wchodzą koncertmistrz Filharmonii Bałtyckiej - Robert Kwiatkowski, koncertmistrza Mannheimer Philharmoniker - Krzysztof Karpeta oraz argentyńskiej gwiazdy kameralistyki, Joségo Galliardo.

-----

MAREK PIJAROWSKI
Należy do grona najwybitniejszych polskich dyrygentów. Studia dyrygenckie, ukończone z wyróżnieniem, odbył we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Tadeusza Strugały. Naukę kontynuował w Weimarze uczestnicząc w Międzynarodowych Kursach Muzycznych, gdzie pracował pod kierunkiem Arvida Jansonsa. W 1977 r. rząd austriacki ufundował Pijarowskiemu stypendium, dzięki któremu doskonalił swe umiejętności w Wiedniu w klasie Carla Österreichera w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst. W tym czasie zetknął się bezpośrednio ze sztuką dyrygencką Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Georga Soltiego czy Claudio Abbado. Mając 23 lata Marek Pijarowski został asystentem dyrygenta Filharmonii Wrocławskiej.

Kilka miesięcy potem wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach i jako najmłodszy uczestnik zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten zaowocował licznymi propozycjami współpracy m.in. z orkiestrą Filharmonii Narodowej i z WOSPR-em. Rok później Marek Pijarowski otrzymał stanowisko II dyrygenta Filharmonii Wrocławskiej. Po pięciu latach został jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. Od ponad 30 lat prowadzi koncerty ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie koncertował m.in. z Filharmonią Narodową, WOSPR-em, Sinfonią Varsovią, Filharmonią Krakowską, Wrocławską i Łódzką. Dyrygował w większości krajów europejskich, Kanadzie, Korei Południowej, USA oraz na Kubie.

Od wielu lat ściśle współpracuje z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz z Eastern Music Festival w Greensboro (LTSA). Przez dwa sezony koncertowe był I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Jest również stałym gościnnym dyrygentem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W latach 1980 - 2000 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu. Był także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach. Od 2002 do 2005 roku Marek Pijarowski pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie i we Wrocławiu, w których prowadzi klasę dyrygentury.

---

KRZYSZTOF KARPETA
Urodzony w Katowicach w rodzinie o muzycznych tradycjach. Jest absolwentem PSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu w klasie mgr Anny Hryniów-Kościów oraz prof. Stanisława Firleja. W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja. W latach 2009 - 2012 kształcił się również w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim pod okiem prof. Michaela Flaksmana oraz prof. Jeleny Očić. Ogromną pasją Krzysztofa Karpety jest muzyka kameralna. Jest założycielem i członkiem zespołu Polish Cello Quartet - jedynego w Polsce kwartetu wiolonczelowego zajmującego się wykonywaniem utworów napisanych oryginalnie na ten skład. Zespół współpracuje z wybitnymi muzykami oraz kompozytorami z kraju i zagranicy. W 2008 roku wraz z wybitnym polskim pianistą młodego pokolenia, Michałem Rotem, stworzył zespół Reger Duo. Zespół ten ma za sobą wiele sukcesów (m.in. wyróżnienie oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej, Łódź 2010). Zarówno Polish Cello Quartet jak i Reger Duo w ostatnich latach bardzo prężnie działają na terenie kraju oraz za granicą, rozpowszechniając mało znane dzieła kameralne różnych kompozytorów. W latach 2010-2012 Krzysztof Karpeta był koncertmistrzem w orkiestrze Mannheimer Philharmoniker.

Był również członkiem Landesjugendorchester Rheinland-Pfalz, Philharmonie der Nationen oraz CEI Yough Orchestra. Obecnie jest koncertmistrzem i pierwszym wiolonczelistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jako solista występował z takimi orkiestrami jak: Capella Cracoviensis, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Rzeszowska, Filharmonia Łódzka, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Universitaet Orchester Mannheim. Jako kameralista współpracował m.in. z Bartłomiejem Niziołem, Giovannim Sollimą, Arto Norasem, Roberto Traininim, Agatą Szymczewską, Jose Gallardo, Vladimirem Mendelssohnem, Victorem Chestopalem, Robertem Kowalskim. W roli kameralisty występował na takich festiwalach jak: "Forum Musicum", "Wratislavia Cantans", "Heidelberger Kammermusik Festival", "Jazztopad", "Kammermusik Festival Schiermonnikoog". Brał udział w nagraniach dla CD Accord, DUX i MUSICON.

Karpeta rozwija swój talent również na płaszczyźnie muzyki dawnej. Od 2007 roku zgłębia tajniki gry na violi da gamba. Wspólnie z żoną tworzy duet gambowy Fernabucco, który w 2012 roku zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Żorach. Współpracując z takimi muzykami jak Mark Caudle, Petr Wagner, Brent Wissick, występował na wielu festiwalach m.in.: "Settembre in Musica" we Włoszech, "Forum Musicum", "Wratislavia Cantans", "Międzynarodowy Festiwal Bachowski" w Świdnicy. W 2014 roku wspólnie z zespołem Polish Cello Quartet zorganizował I Międzynarodową Akademię Wiolonczelową. Akademia Wiolonczelowa skupia wokół siebie wybitnych profesorów zza granicy i liczne grono młodych kursantów-wiolonczelistów, aktywnie promując przy tym twórczość kameralną napisaną na zespoły wiolonczelowe. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2014 roku otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki przyznawane przez Kapitułę Stypendium im. Jerzego Grotowskiego, działającą w ramach Wrocławskiego Programu Stypendialnego.

---

JOSE GALLARDO - argentyński pianista. Lekcje fortepiano rozpoczął w wieku pięciu lat w Konserwatorium w Buenos Aires. Następnie kontynuował studia u prof. Poldi Mildnera w Instytucie Muzyki Uniwersytetu w Moguncji. Od czasów studiów w Moguncji zwrócił się ku muzyce kameralnej.Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych i krajowych konkursach muzycznych m.in. zwyciężył w Westphalian Music Festival w Hamm w Niemczech otrzymał nagrodę Johannesa Gutenberga przyznawaną przez Uniwersytet w Moguncji zdobył główną nagrodę na międzynarodowym konkursie pianistycznym w Cantù, Como we Włoszech. Wspólnie z wiolonczelistą Sung Hyun-Junem zdobyli pierwszą nagrodę na konkursie w Trapani, Włochy. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych w Niemczech i we Włoszech, koncertował w wielu miastach Europu, w Azji, Izraelu i Południowej Ameryce w wielu prestiżowych salach koncertowych m.in. Wigmore Hall w Londynie. Jako kameralista współpracował z Linusem Rothem, Nataschą Korsakovą, Friedemannem Eichhornem, Juliusem Bergerem, Martinem Dobnerem i innymi. Od 1998 roku prowadzi klasę fortepianu w Instytucie Muzyki na Universytecie w Moguncji.
W 2011 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".

---

ROBERT KWIATKOWSKI
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Jako skrzypek i kameralista dodatkowo kształcił swój kunszt pod kierunkiem wielu wybitnych artystów polskich i zagranicznych, takich jak Henry Meyer z LaSalle Quartet, Miró String Quartet, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Marina Jaszwili, Jadwiga Kaliszewska czy Stefan Kamasa. Od wielu lat wykłada i jest adiunktem w macierzystej uczelni, gdzie uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Od roku 2014 pełni funkcję koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Należy do grona najwybitniejszych polskich muzyków swojej generacji. Ten znakomity skrzypek i kameralista jest zdobywcą nagród na wielu prestiżowych konkursach kameralnych w kraju i za granicą oraz licznych wyróżnień za dokonania artystyczne. Prowadzi niezwykle aktywną działalność artystyczną - zarówno jako solista, kameralista, jak i koncertmistrz czy dyrygent. Jako solista wielokrotnie występował z Polską Filharmonią Bałtycką, Radomską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną "Hanseatica", Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Tenerife czy Orquesta Sinfónica de Chile. Artysta otrzymuje także regularne zaproszenia od rozlicznych orkiestr (Orquesta Sinfónica de Navarra, Orquesta Sinfónica de Galicia i wielu innych), w których obejmuje pozycję gościnnego koncertmistrza. Może się pochwalić współpracą z wybitnymi osobistościami sztuki dyrygenckiej, między innymi: sir Neville'em Marrinerem, Krzysztofem Pendereckim, Antonim Witem, Jackiem Kaspszykiem czy Michałem Nesterowiczem.

Oprócz bogatego dorobku artystycznego znany jest również jako aktywny animator życia kulturalno-muzycznego. W 2003 roku wraz z altowiolistą Łukaszem Lisowskim powołał do życia Orkiestrę Kameralną "Hanseatica", w której pełni funkcję koncertmistrza oraz dyrektora. Jego bezkompromisowa i rzetelna praca, a z drugiej strony oryginalność oraz muzyczna wrażliwość dały podwaliny pod artystyczny poziom zespołu ceniony przez wielu wybitnych artystów scen krajowych i zagranicznych. Podczas licznych koncertów tej orkiestry w Polsce i za granicą występował u boku takich sław jak Radovan Vlatković, Dag Jensen, Yeon-Hee Kwak, Enrique Mazzola, Eugen Indjic, Andrzej Bauer, Marek Toporowski, Tytus Wojnowicz, Motion Trio.

Od 2013 roku współpracuje jako prymariusz z Kwartetem Smyczkowym "Messages", który tworzą absolwenci prestiżowych uczelni europejskich, wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie oraz muzycy NOSPR-u. Założenia artystyczne formacji "Messages" obejmują wykonywanie i propagowanie polskiej muzyki kameralnej. Ponadto muzyk jest założycielem Dalí Piano Quartet, z którym zdobył szereg nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych (między innymi we Francji, Włoszech i Austrii).

W dorobku artysty znajdują się prestiżowe nominacje oraz nagrody artystyczne: Pomorska Nagroda Artystyczna, nominacja do Fryderyka, Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury, Nagroda Stowarzyszenia Czerwonej Róży, Nagroda "Haffner-Wettstein" (Szwajcaria) czy Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Gdańska.

Opinie