• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Niedziela Melomana: Adwentowo-bożonarodzeniowo

Zapraszamy na kolejną odsłonę "Niedzieli Melomana" w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

maj 13

poniedziałek, godz. 09:15, 11:30

bilety 26 zł
Kup bilet

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
Miejsce:
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Aleja Zwycięstwa 96/98
budynek III - Centrum Konferencyjne, Sala C

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Gdyńska Orkiestra Barokowa SINFONIA NORDICA
oraz
Bernardeta Braun - skrzypce, dyrygent
Joanna Sperska - sopran
Hanna Dys - pozytyw
Anton Birula - lutnia

Program:
Johann Melchior Molter: Concerto pastorale in G ca. 12'20
Francesco Manfredini Concerto grosso op. 3 No. 12 in C - "'Pastorale per il santissimo natale" ca.8'30
Giuseppe Torelli Christmas Concert op. 8 nr 6 in g ca.7'30
Johann Sebastian Bach - Aria z kantaty BWV 186, "Die Armen will der Herr umarmen".
Georg Friedrich Haendel - How beautiful - aria z oratorium "Mesjasz"
solistka: Joanna Sperska
organy/pozytyw solo Samuel Scheidt - Wariacje na temat galiardy Johna Dowlanda ca.6′ lutnia solo

Gdyńska Orkiestra Sinfonia Nordica
skład orkiestry:
Vni: Bernardeta Braun, Joanna Aksnowicz, Angelika Leśniak, Danuta Zawada
Vla: Zuzanna Bąk
Vla da gamba : Adela Czaplewska
vc: Natalia Kasperczyk
Cb: Stanisław Smołka
klawesyn: Agnieszka Wesołowska
pozytyw: Hanna Dys
lutnia/teorba: Anton Birula

Bernardeta Braun
Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. T. Kochańskiego (dyplom z wyróżnieniem) oraz Akademii Muzycznej we Lwowie (aspirantura - dyplom z wyróżnieniem), a także Akademii Muzycznej we Wrocławiu (studia podyplomowe - skrzypce barokowe pod kierunkiem Z. Pilcha).

Laureatka konkursów muzyki kameralnej (Łódź 1998 - I nagroda, Gdańsk 2000 - wyróżnienie) oraz Statuetki "Czerwonej Róży" (1999). Brała udział w festiwalach muzycznych na terenie kraju, koncertuje w Polsce i zagranicą, ma w dorobku koncerty solowe z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej i Filharmonii Lwowskiej, ponadto wiele recitali solowych i kameralnych w kraju i poza jego granicami (Niemcy, Francja, Ukraina). Uczestniczyła w kursach, warsztatach solowych i kameralnych oraz lekcjach otwartych prowadzonych przez wybitnych pedagogów: B. Ambrosiniego, M. Lubotsky'ego, M. Straussa, R. Kabarę, A. Lysego, Z. Pilcha, M. Szelesta, J. Thiela, I. Schaller, G. Letzbora.

Od 2004 r. pełni funkcję solisty i koncertmistrza oraz dyrygenta a od 2008 r. dyrektora artystycznego Gdyńskiej Orkiestry Barokowej Sinfonia Nordica, propagując na Pomorzu wykonawstwo muzyki baroku i klasycyzmu na instrumentach z epoki. Ponadto jest nauczycielem gry na skrzypcach w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku- Wrzeszczu. Koncertuje także jako solistka i kameralistka.

W 2005 roku zainteresowała się historycznym wykonawstwem muzyki epoki baroku, uczestniczyła kilkukrotnie w Letniej Międzynarodowej Szkole Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim (również jako wykładowca), zdobywa umiejętności, doświadczenie i wiedzę oraz rozwija swój warsztat artystyczny jako członek Wrocławskiej Orkiestry Barokowej (od 2007 r.). Współpracuje też z poznańską Accademia dell'Arcadia i z Polską Orkiestrą XVIII wieku, mając okazję pracować pod kierunkiem wybitnych dyrygentów - specjalistów w zakresie muzyki dawnej, wśród których są m. in.: J. Thiel, J. Łukaszewski, A. Kosendiak, P. Harvey, C. Cavina, G. Antonini, A. Bernardini, J. Podger, P. van Heyghen, P. MacCreesh, Jaap ter Linden, B. Bayl.

Bernardeta Braun cyklicznie bierze udział w festiwalach, m. in. Vratislavia Cantans, Mozartiana, Mazovia Goes Baroque, wraz z Wrocławską Orkiestrą Barokową ma na koncie nagrania płyty z symfoniami kompozytorów czeskich, która otrzymała nagrodę Fryderyka 2011 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku, nagranie Arii Mozarta z solistką Olgą Pasiecznik, a także Symfonii nr 6,7 i 8. J. Haydna.

Gdyńska Orkiestra Sinfonia Nordica
Powstała w 1999 roku z inicjatywy studentów i absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej, pragnących wspólnie wykonywać w szczególności muzykę baroku i klasycyzmu. Od początku istnienia nie miała konkretnej nazwy, dopiero od 2003 roku została nazwana Gdyńską Orkiestrą Kameralną, zaś 2013 roku zespół zmienił nazwę na Gdyńska Orkiestra Barokowa, wykonując już koncerty na instrumentach historycznych bądź ich kopiach.

W swoim repertuarze orkiestra posiada liczne kantaty i koncerty J.S.Bacha, symfonie W.A.Mozarta i J.Haydna, dzieła wokalno-instrumentalne G.F.Haendla, utwory między innymi M.J. Żebrowskiego, H.Purcella, A.Vivaldiego, innych kompozytorów okresu baroku aż do wczesnego romantyzmu, a także kompozycje współczesne.

Młodzi muzycy współpracowali z wieloma artystami z Polski oraz zagranicy (m.in. Markiem Toporowskim, Piotrem Kusiewiczem, Stefanią Toczyską, Naho Hirai, Zbigniewem Pilchem, Jarosławem Thielem, Markiem Niewiedziałem, Mariuszem Mrozem i Chórem Politechniki Gdańskiej, studentami z Akademii Muzycznych w Dreźnie i Düsseldorfie). Orkiestra ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Występowała na kilku znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych. Koncertowała zarówno w Polsce jak i za granicą (Francja - koncerty pod patronatem Prezydenta Francji Jaquesa Chiraca, w ramach festiwalu "Nowa Polska", podczas Roku Polskiego we Francji). Od początku istnienia orkiestry zespół prowadzi od pozytywu oraz klawesynu - Karol Hilla, a od skrzypiec koncertmistrzyni Bernardeta Braun.

Opinie