• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nigel Kennedy & Cappella Gedanensis (12 opinii)

Od ponad 25 lat brytyjski skrzypek Nigel Kennedy jest uznawany za jednego z wiodących wirtuozów skrzypiec na świecie. Jego wyjątkowy talent oraz przemawiająca do tłumów atrakcyjność wniosły świeże perspektywy zarówno dla klasycznego jak i współczesnego repertuaru. Jest on najlepiej "sprzedającym się" klasycznym skrzypkiem wszech czasów.

Jako dziecko, będąc najsławniejszym protegowanym Yehudi Menuhina, uczył się w Szkole Menuhina (gdzie po śmierci legendarnego skrzypka okazało się, że Menuhin osobiście sponsorował edukację młodego Kennedy'ego). Następnie przeniósł się do Juilliard School of Music w Nowym Jorku aby studiować pod kierunkiem sławnej nauczycielki Dorothy DeLay.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W trakcie swojej kariery Nigel Kennedy odbył niezliczoną ilość międzynarodowych tras koncertowych występując z wiodącymi orkiestrami i dyrygentami w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Południowo Wschodniej Azji oraz Australii. Do najważniejszych debiutów należą występy w London's Royal Festival Hall w 1977, Filharmonii Berlińskiej w 1980, jego nowojorski debiut orkiestrowy w 1987, debiut we Francji w 2004 oraz w Rosji w 2012.

W trakcie swojej niezwykłej kariery Nigel Kennedy przyciągał olbrzymią uwagę mediów na całym świecie, a jego międzynarodowe występy telewizyjne były zarówno liczne jak i zróżnicowane. Dawał koncerty zarówno publiczne jak i prywatne, między innymi dla członków Rodziny Królewskiej. Otrzymał także wiele nagród, w tym nagrodę za Wybitny Wkład do Muzyki Brytyjskiej oraz tytuł Artysty Roku UK Brit Awards. We Francji otrzymał Złotą Nagrodę Vivement Dimanche, liczne Nagrody Echo, w Stanach Zjednoczonych nagrodę Grammy, w Niemczech nagrodę Bambi, a w Szwajcarii Złotą Różę w Montreux.



Wielokrotnie nagradzana dyskografia Kennedy'ego jest bardzo obszerna. Pierwszym nagraniem koncertowym, które zyskało szerokie uznanie był Koncert Skrzypcowy Elgara, ogłoszony w 1985 przez czasopismo Gramophone Płytą Roku i nagrodzony tytułem Najlepszego Albumu Muzyki Klasycznej Roku podczas rozdania nagród BPI (British Phonographic Industry). Album sprzedał się w nakładzie przekraczającym 300 tysięcy egzemplarzy. Jego przełomowe nagranie Czterech Pór Roku Vivaldiego zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa jako najlepiej sprzedający się utwór muzyki klasycznej wszech czasów. Sprzedano ponad 2 miliony egzemplarzy, a album przez ponad dwa lata pozostawał na szczycie brytyjskich list przebojów muzyki klasycznej. Jego drugi album z muzyką Vivaldiego nagrany z Filharmonikami Berlińskimi zdobył w Niemczech prestiżową Nagrodę Echo za najlepsze wykonanie muzyki XVIII wieku oraz najważniejszą austriacką nagrodę w dziedzinie muzyki klasycznej - Nagrodę Amadeusza za najlepsze nagranie instrumentalne. Kennedy nagrał również świetnie sprzedające się płyty z koncertami Bacha, Beethovena, Berga, Brahmsa, Brucha, Medelssohna, Sibeliusa, Czajkowskiego i Waltona, a także muzykę kameralną oraz płyty z recitalami.

Jazzowa pasja Kennedy'ego zaowocowała albumem Blue Note Sessions nagranym pod okiem nagrodzonego statuetką Grammy producenta Jaya Newlanda wraz z zespołem, w skład którego weszli tacy giganci jazzu jak m. in. Ron Carter czy Jack DeJohnette.

We wrześniu 2002 Kennedy został powołany na Dyrektora Artystycznego Polskiej Orkiestry Kameralnej, stanowisko niegdyś zajmowane przez nieżyjącego już Lorda Menuhina. Wraz z orkiestrą odkrył na nowo zachwycający i zapomniany późnoromantyczny polski koncert - II Koncert Skrzypcowy Emila Młynarskiego, który wraz z Koncertem Skrzypcowym A-dur Mieczysława Karłowicza znalazł się na płycie Polish Spirit wydanej w 2007. Album ten zdobył wiele nagród na całym świecie, w tym prestiżową nagrodę Echo Klassik w Niemczech (Instrumentalista Roku) oraz Fryderyka w kategorii Album Roku.

W samym sercu twórczości Kennedy'ego znajduje się jego działalność z zespołem Nigel Kennedy Quintet, który współtworzy wraz z czterema najbardziej dynamicznymi muzykami polskiej sceny jazzowej. Wydany w 2009 album, zatytułowany w typowym dla Kennedy'ego stylu: A Very Nice Album, wyraźnie wskazuje na śmiałą "wycieczkę" muzyków w nieklasyczny repertuar. Wcześniejszy album Blue note koncentrował się przede wszystkim na interpretacji kompozycji dawnych mistrzów jazzu, ale w przypadku A Very Nice Album Kennedy wkroczył na plan zarówno jako kompozytor jak i improwizator. W 2010 został wydany najnowszy album Nigel Kennedy Quintet składający się głównie z oryginalnych kompozycji Kennedy'ego, zatytułowany SHHH!. Można na nim znaleźć także aranżację Kennedy'ego kompozycji Nicka Drake'a Riverman śpiewaną przez Boy George'a. W maju 2010 Kennedy przejął Londyński South Bank Centre jako Dyrektor Artystyczny wydarzeń polskiego weekendu - trzydniowego święta polskiej kultury, które zebrało razem muzyków i artystów różnych środowisk i różnych stylów.

Ostatnio skrzypek założył nową orkiestrę składającą się z młodych, zdolnych (głównie polskich) muzyków. Orchestra of Life jest przede wszystkim klasyczną orkiestrą kameralną, ale w zależności od potrzeb wykonuje także inne style muzyczne, w których porusza się Kennedy. W kwietniu 2010 Orchestra of Life odbyła swoją pierwszą trasą koncertową w Niemczech grając program Duke'a Ellingtona i Bacha, przed wyruszeniem na podbój największych miast i festiwali europejskich.

Kennedy zaprezentował program inspirowany muzyką Jimiego Hendriksa w Ronnie Scotts (sali, w której Hendrix zagrał swój ostatni koncert) w 40. rocznicę śmierci muzyka.

Nigel Kennedy nagrywa dla firmy Sony, która ostatnio wydała premierę jego nowej kompozycji The Four Elements. Skomponowane na muzyków Orchestra of Life i głosy The Four Elements jest wysoce opisową kompozycją na instrumenty akustyczne i elektroniczne, inspirowaną czterema elementami: ziemią, wodą, powietrzem i ogniem.

Inną popularną serią koncertów, z którymi Kennedy podróżuje po Azji, Ameryce Południowej i Północnej oraz Europie jest seria Bach PLUS. Program akustyczny składa się w pierwszej części z utworów solowych Bacha, zaś w drugiej z wykonanej przez Kennedy'ego aranżacji muzyki Fatsa Wallera na skrzypce, gitarę, kontrabas i perkusję. Porwawszy tym programem publiczność late night Proms Kennedy podróżował z nim po całym świecie w 2014.

W marcu 2013 Sony wydało płytę RECITAL. Album zawiera muzykę Fatsa Wallera, Kennedy'ego/J.S. Bacha oraz repertuar, który pojawia się na obecnej międzynarodowej trasie koncertowej.

Nigel Kennedy jest fanem drużyny Aston Villa i chodzi na mecze, kiedy tylko czas mu na to pozwala. Ma jednego syna i dzieli swój czas pomiędzy domem w Wielkiej Brytanii i Polsce.

Przeczytaj także

Opinie (12)

  • zapowiada się rewelacyjny koncert

    • 43 0

  • Warto też wspomnieć o płycie z 2003. roku

    "East meets east" nagranej z The Kroke Band, z rewelacyjnym "Ajde Jano" śpiewanym przez Natashę Atlas. Zapowiada się ważny punkt w koncertowym kalendarzu.

    • 12 0

  • I o dwóch pobytach w Sulęczynie

    na Jazz W Lesie.

    • 14 1

  • Hendrix (1)

    Piszemy Hendrix, to takie drobne sprostowanie

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

    • 0 0

    • a jednak nie poprawiona...

      • 0 0

  • anioł i diabeł w jednym

    koncert w Sulęczynie z Jarkiem Śmietaną to istna uczta,po8 latach bez Jarka - istna uczta i mam nadzieje ,że w Starym Maneżu będzie uczta

    • 2 1

  • Nigel

    na " żywo" oglądałam Go w Dolinie Charlotty, z Karolakiem i Smetaną.....to był luzacki, pełen wirtuozerii koncert, myślę że takiej swobody nie można zaprezentować w klubie....ale z pewnością dla każdego kto pójdzie, będą to niezapomniane chwile.....

    • 0 2

  • Po co ogłaszać tę imprezę, skoro i tak już nie ma biletów. Lizanie cukierka przez szybę:/ (1)

    • 3 2

    • czytanie ma przyszłość ...

      trzeba było sobie poczytać wcześniej o wydarzeniach w 3 mieście, a nie czekać by na rękach być zaniesionym pod scenę.....

      • 3 1

  • Marzec Monachium

    Byłem 1 marca Na koncercie w Monachium. Trochę inny skład - filcharmonicy z Petersburga. Prawdziwa uczta!

    • 1 0

  • Kupiłem bilet.

    Jestem szczęśliwy i mam nadzieję, że się nie zawiodę.

    • 0 0

  • Muzyka a organizacja

    Muzycznie wszystko było OK ale organizacyjnie to była wielka porażka.
    Jak można do sali gdzie mieści się 700 miejsc wtłoczyć ponad 1000
    ludzi.
    Kto na to pozwolił? To chyba pazerność organizatora. " Żydostwo na
    całego". Ludzie zapłacili nie małe pieniądze a potraktowani zostali
    jak bydło spędzone do obory. Klimatyzacja nie działała.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.