• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pięciu wspaniałych - Canadian Brass

Pięciu wspaniałych muzyków i wirtuozów. Posiadając międzynarodową reputację jednego z najpopularniejszych zespołów dętych blaszanych, z pewnością zapracowali na tytuł "najsłynniejszego kwintetu blaszanego na świecie".

Canadian Brass wystąpi już w ten piątek w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Będzie to jedyny koncert tej grupy w Polsce na przestrzeni najbliższych dwóch lat.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Sala Koncertowa na Ołowiance

Koncert symfoniczny
PIĘCIU WSPANIAŁYCH
w aranżacjach PIĘCIU WSPANIAŁYCH

Wystąpią:
Jerzy Salwarowski - dyrygent
Canadian Brass
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

W programie:
GEORGE GERSHWIN - Uwertura kubańska
RAYBURN WRIGHT - Simple Gifts, The Happy Journey, I've set My Face for Zion's Kingdom z Shaker Suite
GEORGE GERSHWIN - Summertime, Aint's necessarily so, Bess, you is my woman, A woman is a sometimes thing, I got plenty of nothin', On my way z suity Porgy and Bess
HANDY - Beale Street Blues
JOHN LENNON and PAUL MCCARTNEY - Penny Lane, Blackbird, Come together
GEORGES BIZET - Carmen (aranżacja)
GEORGE GERSHIWN - Of thee I sing

-----
JERZY SALWAROWSKI
Dyrektor artystyczny Jerzy Salwarowski urodził się w Krakowie i tam ukończył studia w Akademii Muzycznej - kompozycję u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygenturę u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u Franco Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda Krytyki Muzycznej), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (zwycięstwo).

Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournees koncertowych w Europie. Znajdował się w gronie dyrygentów licznych festiwali, m.in.: Warszawska Jesień, Festiwal Flandryjski, Pražske Jaro i Millenium Pace. Współpracując z polskimi orkiestrami radiowymi dokonał wielu nagrań archiwalnych.

Dyskografia Jerzego Salwarowskiego zawiera wiele płyt nagranych dla firm zagranicznych: Amreco, Adda, Thorofon - oraz polskich: Tonpress, Selene, Wifon, DUX i Polskie Nagrania. Dla tej ostatniej wytwórni nagrał album płytowy z muzyką G.Gershwina, nagrodzony w 1994 roku "Złotą Płytą", a w 1999 roku wydany na CD. Dokonał pierwszego kompletnego nagrania poematów symfonicznych Mieczysława Karłowicza, wydanych na CD i nominowanych do nagrody "Fryderyk'99". Jerzy Salwarowski nagrał również dwa CD z Toruńską Orkiestrą Kameralną oraz pierwszą w historii Filharmonii Szczecińskiej płytę "Słynne Kaprysy", która otrzymała nominację do nagrody "Fryderyk'98". Wiosną 2002 roku wraz z synem Hubertem nagrał krążek, na którym znalazły się I Koncert fortepianowy d-moll op.15 Johannesa Brahmsa (z towarzyszeniem NOSPR-u) i III Koncert fortepianowy C-dur op.26 Siergiusza Prokofiewa (z towarzyszeniem Filharmoników Szczecińskich). Ta płyta otrzymała nominację do nagrody "Fryderyk 2002".

Dla firmy fonograficznej DUX nagrał w 2008 roku płytę z Symfonią e-moll "Odrodzenie" op. 7 Mieczysława Karłowicza, dyrygując Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Dyryguje także za granicą: w Hamburgu, Kairze, Osace, Skopje, Porto, Luksemburgu, Lukce, Everett (Washington), La Crosse (Wisconsin), Kijowie, Berlinie, Essen, Bergamo, Mediolanie, Walencji i Kopenhadze. Wiosną 2003 roku poprowadził gościnnie wykłady w Towson University Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu.

Od 2000 roku wykłada w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kieruje Katedrą Dyrygentury. W 2005 roku, z rąk Prezydenta RP, otrzymał nominację profesorską. W 2008 został mianowany profesorem zwyczajnym.

W latach 2005-2007 był, po raz drugi, Dyrektorem Artystycznym Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, późniejszej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą w październiku 2006 roku odbył tournee w Anglii. Od września 2005 roku jest Dyrektorem Artystycznym Filharmonii Częstochowskiej.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego nagrała CD: Suitę Nowoorleańską z jazzowym zespołem Five O'Clock Orchestra oraz wydawnictwo, w którym Filharmonicy Częstochowscy towarzyszyli pianiście jazzowemu Adamowi Makowiczowi (płyta zawiera utwór zadedykowany Częstochowie).

W sierpniu 2008 roku, zaproszony przez Narodową Orkiestrę z Rio de Janeiro, dyrygował tam koncert z muzyką Moniuszki, Chopina i Mendelssohna. Jesienią 2009 r. odbył wraz z Częstochowskimi Filharmonikami serię koncertów w Niemczech. W 2008 roku uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Opinie