• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pieśni Kresów Wschodnich (3 opinie)

Już 23 marca 2012 Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gednanesis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego pokaże się w nowej odsłonie w repertuarze związanym z Kresami Wschodnimi Polski. Koncert uświetni prawykonanie kompozycji Krzesimira Dębskiego.

cze 7

piątek, godz. 19:00

bilety 48-100 zł
ulgowy 32-80 zł
Kup bilet
sie 3

sobota, godz. 19:00

Sopot,
bilety 129-189 zł
Kup bilet
Podczas koncertu usłyszymy kompozycje kompozytorów związanych z tymi terenami, którzy swoją twórczością bezpośrednio odwoływali się do miejsc swego pochodzenia. Przykładem może być Stanisław Moniuszko, który urodził się w Ubielu (obecnie tereny Białorusi) i w swojej twórczość wielokrotnie nawiązywał do białoruskich pieśni ludowych.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Rodzina Dębskich (Włodzimierz - ojciec oraz Krzesimir - syn), związana jest z Kisielinem, należącym do obwodu wołyńskiego na Ukrainie. Historię tej rodziny (związaną z II wojną światową - choćby obroną kościoła w Kisielinie) poznać można oglądając film "Było sobie miasteczko" w reżyserii Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego, do którego muzykę napisał właśnie Krzesimir Dębski. On także jest jednym z narratorów filmu.

Program koncertu
MUZYKA KRESÓW WSCHODNICH

23 marca 2012, godz. 19.00
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego (ul. Korzenna 1), Gdańsk.

Stanisław Moniuszko
(1819-72)
1. Offertorium D-dur (sł. Alojzy Feliński) na chór a cappella

Stanisław Moniuszko (1819-72)
1. Przylecieli sokołowie (sł. Jan Czeczot) na chór a cappella
2. Postój, piękna gołąbeczko (sł. Jan Czeczot) na chór a cappella

Leon Łukaszewski
(1909-1991)
1. Limba (sł. Kazimierz Przerwa-Tetmajer) na chór a cappella

Ireneusz Łukaszewski (*1938)
1. Anioł (sł. Adam Mickiewicz: "Dziady" scena III) na chór a cappella
2. Przed nocą wieczną niech twój głos usłyszę (sł. Zygmunt Krasiński) na chór a cappella

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)
1. Chant d'amour z cyklu "Album de Mai" op. 10 nr 2 na fortepian solo
2. Polonez H-dur op. 9 nr 6 na fortepian solo

Włodzimierz Dębski
Dwie tęskne pieśni wołyńskie na chór a cappella:
1. Na Wołyń (sł. Andrzej Depo)
2. Gdy patrzę na polną gruszę (sł. Leon Karłowicz)

Krzesimir Dębski
(*1953)
1. Litania Wołyńska (sł. Krzysztof Kołtun) na chór i fortepian
2. Dumka na Dwa Serca (Pieśń Heleny) na chór i fortepian

Aby po koncercie pozostać w atmosferze ziem Kresów Wschodnich oraz zrozumieć historię wojenną tych terenów, słuchacze będą mieli możliwość obejrzeć film Było sobie miasteczko w reżyserii Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego, który zostanie pokazany po koncercie. Film opowiada o dziejach Kisielina, miasta na Wołyniu, które szczególnie dotkliwie ucierpiało podczas Rzezi Wołyńskiej.

Narratorami filmu jest rodzina Dębskich a oprawę muzyczną filmu stanowi muzyka Krzesimira Dębskiego zainspirowana wspomnieniami rodziny. W tle usłyszeć będzie można między innymi fragmenty oratorium Kres Kresów, będące hołdem dla ofiar wołyńskich, wykonane i nagrane przez Polski Chór Kameralny podczas koncertu w Filharmonii Narodowej we wrześniu 2008 roku.



POLSKI CHÓR KAMERALNY Schola Cantorum Gedanenis
należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Zespół założony w roku 1978 przez Ireneusza Łukaszewskiego, od 1983 pozostaje pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Jana Łukaszewskiego.

Zainteresowania zespołu składającego się z 24 zawodowych muzyków koncentrują się głównie na muzyce a cappella, a zwłaszcza na współczesnej i romantycznej. Dlatego nie dziwi fakt, iż wielu światowej sławy kompozytorów dedykuje zespołowi swoje utwory m.in. H. M. Górecki, K. Penderecki, W. Kilar, A. Bloch, K. Meyer, P. Łukaszewski.

JAN ŁUKASZEWSKI
jest uznawany za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego. Zainteresowania artystyczne Jana Łukaszewskiego koncentrują się głównie wokół muzyki romantycznej i współczesnej. Pod jego dyrekcją Polski Chór Kameralny osiągnął wysoki poziom artystyczny, a on zyskał opinię osoby, potrafiącej w krótkim czasie uczynić możliwymi rzeczy niemożliwe i przygotować muzyczne interpretacje nawet najbardziej skomplikowanych utworów. Dlatego chętnie powierza się mu dyrygowanie światowymi prawykonaniami.

Obecnie Jan Łukaszewski prowadzi zajęcia w ramach podyplomowych studiów dyrygenckich (w Bydgoskiej Akademii Muzycznej) oraz jest zapraszany na kursy mistrzowskie i seminaria dla dyrygentów chóralnych w kraju i za granicą (m.in. do Tokio / Nagano, Karuizawa, Morioka [Japonia] oraz na "World Symposium on Choral Music" w Rotterdamie, gdzie występował w charakterze wykładowcy).

Karolina Nadolska należy do ścisłej czołówki polskiej młodzieży pianistycznej. Jest absolwentką gdańskiej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie studiowała w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego.

Jest laureatką czołowych nagród i finalistką wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych - między innymi w Narvie, Aachen, konkursu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz konkursu EPTA w Krakowie.

Karolina Nadolska jest również laureatką II Nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Mariańskich Łaźniach oraz Grand Prix III Ogólnopolskiego Festiwalu "Chopinowskie Interpretacje Młodych" w Koninie.

W lutym 2008 zdobyła I Nagrodę - Stypendium Yamaha, zwyciężając na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym zorganizowanym w Gdańsku przez Europejską Fundację Yamaha z siedzibą w Londynie.

W grudniu 2011 Karolina Nadolska odniosła znaczący sukces artystyczny zdobywając II Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworów F. Chopina na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Karolina Nadolska kontynuuje solistyczną i kameralną działalność koncertową, odnosząc jednocześnie sukcesy w pracy pedagogicznej jako asystentka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w mistrzowskiej klasie prof. Piotra Palecznego.

Opinie (3)

  • Polski Chór Kameralny

    Coraz gorzej...

    • 0 0

  • Plakat

    Bardzo słaby plakat... nie zachęca...

    • 2 0

  • Jeśli dla Was plakat jest głównym motywem do komentowania to gratuluję WAM!!! Koncert był rewelacyjny (jak zwykle w przypadku chóru Jana Łukaszwskiego)!!! Słuchanie Polskiego Chóru to czysta rozkosz! Wrażenia zostają na długo! DZIĘKUJE ZA TAK ŚWIETNY KONCERT!!! :-)

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.