• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rok Chopinowski 2010 czas zacząć!

Stefan Wesołowski
13 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Chopin byłby z nich dumny
Rok 2010  w Trójmieście , będzie obfitował w wiele przedsięwzięc muzycznych inspirowanych lub poświęconych najbardziej znanemu polskiemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi Rok 2010  w Trójmieście , będzie obfitował w wiele przedsięwzięc muzycznych inspirowanych lub poświęconych najbardziej znanemu polskiemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi

Fryderyk Chopin to nasz najwartościowszy muzyczny skarb narodowy, a rozpoczynający się jubileusz 200. rocznicy jego urodzin jest znakomitą okazją, żeby ten skarb pomnożyć. Jak więc będzie wyglądał Rok Chopinowski na trójmiejskich scenach?



Filharmonia Bałtycka inauguruje Rok Chopinowski 14 stycznia. Usłyszymy wówczas koncert f-moll w wykonaniu Janusza Olejniczaka, jednego z najbardziej cenionych interpretatorów muzyki Chopina, oraz dzieła Wojciecha Ziemowita Zycha ("Poruszenia woli") i Igora Strawińskiego ("Święto wiosny"). Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi Charles Olivieri-Munroé, kanadyjski dyrygent, związany na co dzień z Czech Philharmonic Orchestra w Pradze, pracujący jednak z wieloma znakomitymi zespołami na całym świecie.

Ten koncert to zaledwie początek serii wydarzeń wpisujących się w obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W samej tylko Filharmonii, której wielki kompozytor przecież patronuje, zaplanowanych jest przeszło dwadzieścia rożnego rodzaju imprez. Za prawdziwe wydarzenia należy uznać recitale takich gwiazd jak Alberto Nosé (1 marca), Garrick Ohlsson (3 marca), Emanuel Ax (22 maja).

Już niedługo melomani będą mogli wysłuchać koncertów Chopina tak, jak brzmiały w czasach tego kompozytora. 22 lutego zagra w Gdańsku słynna Orchestra of the 18th Century pod dyrekcją Fransa Brüggena, jeden z najbardziej renomowanych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie historycznym. Jako soliści wystąpią Nelson Goerner oraz Dang Thai Son.

Nie zapomniano także o bardziej masowym odbiorcy. Na przełomie lipca i sierpnia, codziennie, po zacumowaniu ostatniego statku przy nabrzeżu Motławy, odbywać się będą koncerty, które będzie można oglądać i słuchać - dzięki telebimom i głośnikom - stojąc po drugiej strony Motławy, na Rybackim Pobrzeżu i Targu Rybnym. Usłyszymy wówczas najwybitniejszych instrumentalistów wyłonionych z lokalnego środowiska muzycznego - m.in. rektora Akademii Muzycznej prof. Bogdana Kułakowskiego, prof. Bogdana Czapiewskiego, czy związanego również z tutejszą uczelnią reprezentanta młodszego pokolenia - Sławomira Wilka.

Także Akademia Muzyczna będzie istotnym miejscem na mapie obchodów rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Trójmieście. Od 24 kwietnia do 5 maja odbędą się "Chopiniana" - impreza muzyczna obejmująca Festiwal Musica Aeterna oraz II Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Pianistyczny. Na otwierającym to wydarzenie koncercie wystąpi wspomniany już wcześniej Alberto Nosé.

Po raz drugi będzie można usłyszeć także Dang Thai Sona (24 kwietnia), który wystąpi w ramach niezwykle obiecująco zapowiadającego się Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Tegorocznym rezydentem tej imprezy będzie wspaniała pianistka Ewa Pobłocka. Na uwagę zasługuje także występ świetnego zespołu Prima Vista (28 kwietnia), który wykona jeden z kwartetów oraz - wraz z solistami - Mszę G-dur op. 75 Józefa Elsnera, czyli profesora młodego Fryderyka podczas nauki w Szkole Głównej Muzyki w Warszawie.

Na koniec niezwykle oryginalne i atrakcyjne dla szerokiej publiczności wydarzenie, które szykuje Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. Dwa dni czerwca (25 i 26 czerwca) warto zarezerwować na wycieczkę do Parku Oliwskiego, Pałacu Opatów i Archikatedry Oliwskiej, gdzie w ramach Festiwalu Chopin w Gdańsku, zapanuje prawdziwy chopinowski karnawał, pełen edukacyjnych zabaw, niekonwencjonalnych interpretacji muzyki Chopina, efektownych widowisk plenerowych i wreszcie - koncertów na najwyższym poziomie. Idea bliźniacza do tej przyświecającej festiwalowi "Mozartiana" i oby zaprowadziła do podobnego sukcesu frekwencyjnego i artystycznego, czego zresztą życzę wszystkim wspomnianym i wciąż jeszcze nieujawnionym wydarzeniom, które składają się na Rok Fryderyka Chopina.

Wydarzenia

Opinie (9) 2 zablokowane

  • (2)

    Rok Chopinowski bez koncertu Rafała Blechacza. :( Smutno.

    • 5 1

    • blechacz

      moze jeszcze sie pojawi....w koncu początek roku to moze jeszcze jakies suprajsy sie obajawa

      • 1 0

    • nie tylko....

      zal,smutno....ale nie tylko dlatego,
      chyba brakuje pieniedzy?a moze zabraklo zaproszen?szkoda!

      • 0 0

  • Smutne jest to ze

    nie mielismy szansy uslyszec Rafala Blechacza ze sceny w nowojorskim Carnegie Hall lub w Lincoln Center. Jak tu dzialaja polscy impresario?

    • 3 0

  • Szanowny Stefciu (1)

    By pisać o Chopinie wystarczy określenie "geniusz muzyczny" a nie "nasz najwartościowszy skarb narodowy " , gdyż może się po latach okazać , że naszym najwartościowszym skarbem narodowym jest jakiś polityk lub biznesmen.
    Poza tym ,o ile mnie pamięć nie myli ,Chopin zakończył już swoją kompozytorską działalność i jego twórczość ( która niewątpliwie jest skarbem narodowym) nie zostanie już przez nikogo pomnożona .
    Życzyć sobie jedynie należy , by "najwybitniejsi instrumentaliści wyłonieni z lokalnego środowiska muzycznego " nie pomnażali utworów Chopina ale je wykonali zgodnie z zapisem nutowym. A to jak wiemy z licznych doświadczeń nie jest takie proste.
    Łączę najlepsze życzenia z okazji zimy.

    • 3 2

    • "najwartościowszy muzyczny skarb narodowy" - przecież jest napisane że muzyczny a nie polityczny czy biznesowy... ktoś się doszukuje nie wiadomo czego w tym artykule.

      • 1 0

  • słyszymy wówczas najwybitniejszych instrumentalistów wyłonionych z lokalnego środowiska muzycznego

    czy aby ten pierwszy na pewno się do nich zalicza..? Czy może po prostu redaktor musiał?

    Redaktorze Stefanie, lepsze jest wrogiem dobrego, a w tym wypadku - prostszy język=mniej błędów ;) że zacytuję przedmówcę:

    "Życzyć sobie jedynie należy , by "najwybitniejsi instrumentaliści wyłonieni z lokalnego środowiska muzycznego " nie pomnażali utworów Chopina ale je wykonali zgodnie z zapisem nutowym. A to jak wiemy z licznych doświadczeń nie jest takie proste."

    • 2 0

  • Opera Bałtycka

    Wkład POB w Rok Chopinowski - Chopinart - balet do muzyki Chopina - premiera w lutym. Dokładne info na stronie.
    Panie Stefanie, wpisując w Google "Chopin Gdańsk" znajdzie Pan jeszcze parę imprez :)

    • 0 0

  • nie wolno grac utworow sopena ktorych on sam zabronil

    i zmieniac ich nut to ochyda

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Konkursy

Konkursy KWINTesencje

KWINTesencje

3 podwójne zaproszenia

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Dickery to: