• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Słowiańska Noc Muzeów

kwi 27

sobota, godz. 21:00

Gdańsk Wrzeszcz, ul. Miszewskiego 12/13
bilety 20 zł
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na Europejską Noc Muzeów do Biblioteki pod Żółwiem i Filii Gdańskiej. W tym roku proponujemy Słowiańską Noc Muzeów. Dlaczego słowiańską? Słowianie stanowią najliczniejszą i najbardziej różnorodną grupę ludności indoeuropejskiej w Europie. Należy do nich 140 grup etnicznych, min: Serbołużyczanie, Czesi, Słowacy, Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Bośniacy, Bułgarzy, Chorwaci, Czarnogórcy, Macedończycy, Serbowie, Słoweńcy i my - Polacy. Wszyscy jesteśmy różnorodni, a jednak łączy nas pochodzenie. Różnorodności tej, a także jedności w różnorodności, dotyczyła będzie Słowiańska Noc Muzeów.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Program Słowiańskiej Nocy Muzeów:

17:00-19:00
, Biblioteka pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113), Warsztat głagolicy - najstarszego znanego pisma słowiańskiego. Spotkanie poprowadzi Paweł Radziszewski (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: bibliotekapodzolwiem@wbpg.org.pl).

Głagolica - najstarsze znane pismo słowiańskie. Została stworzona przez św. Konstantego zwanego Cyrylem, który wraz z bratem Metodym zapisał w IX wieku za jego pomocą język słowiański używany w okolicach Salonik i przełożył kościelne księgi. Pierwotny alfabet języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, z którego wywodzi się język cerkiewno-słowiański, do dziś używany w kościele wschodnim. Została wyparta przez cyrylicę.
Na warsztatach omówiona zostanie tysiącletnia historia głagolicy, wątpliwości związane z jej genezą, rodzaje alfabetu i regiony, w których był on używany. Uczestnicy poznają tajemnicze litery oraz nauczą się zapisywać głagolicą swoje imiona.

Paweł Radziszewski - bibliotekarz, absolwent slawistyki i miłośnik kultury Słowian południowych.

16:30-18:00, Filia Gdańska (ul. Mariacka 42), Warsztat śpiewu tradycyjnego z wykorzystaniem pieśni słowiańskich. Prowadzenie: Agnieszka Błonkiewicz (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: filia_gdanska@wbpg.org.pl).

Agnieszka Błonkiewicz - absolwentka Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od roku 2000 czynnie zajmuje się śpiewem tradycyjnym. Uczestniczyła w licznych warsztatach śpiewu ludowego, których część organizowała. Od roku 2004 prowadzi zespół śpiewu tradycyjnego "Źdźbło". Poza spełnianiem swej głównej życiowej roli jako mama 9-letniego Tomka, zajmuje się nauczaniem gry na fortepianie, prowadzeniem zajęć dla najmłodszych, grą w zespole jazzowym oraz działaniami na rzecz lokalnej społeczności.
 
20:00-21.00, przedproże Biblioteki pod Żółwiem (ul. św. Ducha 111/113), Koncert zespołu ludowego Źdźbło, który zaprezentuje pieśni słowiańskie.

Zespół działa od 2004 roku. Powstał jako Pracownia Śpiewu Tradycyjnego przy Pałacu Młodzieży w Gdańsku pod kierownictwem Agnieszki Błonkiewicz. Od początku istnienia celem zespołu jest poznawanie i kształcenie technik wokalnych różnych tradycji muzycznych oraz wykonywanie pieśni.

21:30-22.30, Biblioteka pod Żółwiem (ul. św. Ducha 111/113), Karawana Opowieści.
Co czyha w głębinach? Opowieści o demonach słowiańskich - storytelling
z wykorzystaniem słowiańskich baśni i opowieści, przy akompaniamencie muzycznym.
Opowiada: Szymon Góralczyk
Ilustracja muzyczna: Maciej Stranz.

"Co czyha w głębinach? Opowieści o demonach słowiańskich"
Niedostępne głębiny wód od zawsze budziły lęk i trwogę. Wielu zastanawiało się, jakie skrywają tajemnice? Wszyscy wiedzieli, że żyją tam istoty inne niż te widywane na powierzchni. Że żyją tam istoty potężne. Niejedno jezioro miało swoją królową lub króla, obdarzonych niepojętą mocą. Wodniki, utopce, rusałki, syreny, to tylko niektóre z istot, które można spotkać nad wodą. Czasem były życzliwe ludziom, a czasem polowały na nich, by zabrać ich w odmęty... Opowiemy Wam o spotkaniach z nimi. Posłuchajcie co wydarzyło się daleko i całkiem blisko.

 

Opinie