• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Słynni pianiści grają Chopina - Garrick Ohlsson (1 opinia)

Sala Kameralna na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Recital fortepianowy

SŁYNNI PIANIŚCI GRAJĄ CHOPINA - Garrick Ohlsson
Rok Chopinowski 2010

Garrick Ohlsson - fortepian

W programie:

FRYDERYK CHOPIN
Impromptu Fis-dur op. 36
Ballada As-dur op. 47
Fantazja f-moll op. 49
Dwa nokturny op. 27
Scherzo cis-moll op. 39
Trzy nokturny op. 9
Sonata b-moll op. 35

Koncert dofinansowany w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Fryderyk Chopin 2010 - PROMESA"

GARRICK OHLSSON
Urodził się w White Plains w Nowym Jorku. W wieku 8 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, którą kontynuował w Juilliard School of Mu¬sie (od 13 roku życia). Studiował u tak znakomitych mistrzów, jak Claudio Arrau, Olga Barabini, Tom Lishman, Sascha Gorodnitzki, Rosina Lhévinne i Irma Wolpe.

Od czasu swojego triumfu na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1970 roku (w 1966 otrzymał nagrodę na Konkursie im. Busoniego w Bolzano, dwa lata później na Konkursie Pianistycznym w Montrealu) Garrick Ohisson jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych wirtuozów fortepianu. Swoją imponującą techniką piani¬styczną i niepowtarzalnym liryzmem wykonań zyskał ogromne uznanie publiczności i krytyków na całym świecie.

Jako wybitny chopinista odbył około dwunastu podróży koncertowych do Polski. Pianista współpracuje z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Vladimir Ashkenazy, Herbert Blomstedt, Pierre Boulez, James Conlon, Andrew Davis, Christoph von Dohnányi, Christoph Eschenbach, Daniele Gatti, Valery Gergiev, Marek Janowski, Neeme Järvi, James Levine, Sir Neville Marriner, Kurt Masur, Seiji Ozawa, Simon Rattle, David Robertson, Mścisław Rostropowicz, Kurt Sanderling, Wolfgang Sawallisch, Stanisław Skrowaczew-ski, Leonard Slatkin, Yuri Temirkanov, Michael Tilson Thomas, Hans Vonk, David Zinman.

Garrick Ohlsson jest jednym z nielicznych pianistów grających recitale z wszystkimi dziełami Chopina. W latach 1995-98 artysta występował z recitalami chopinowskimi w Lincoln Center w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu (1997) i w Warszawie. Koncerty te zostały wysoko ocenione przez publiczność i krytykę w Stanach Zjednoczonych i Europie. Ma w swoim repertuarze również utwory całej literatury fortepianowej (70 koncertów fortepianowych) od klasyki do współczesności. Szczególnie cenione są jego mistrzowskie interpretacje utworów Mozarta, Beethovena, Schuberta oraz innych kompozytorów epoki romantyzmu.

W styczniu 1999 roku pianista zapoczątkował cykl koncertów Franz Liszt and the Art of the Piano prezentowanych w ramach "Wielcy Wykonawcy w Lincoln Center". Zagrał trzy recitale w Alice Tully Hall poświęcone muzyce Liszta oraz kompozytorom, którzy wywarli na Liszta duży wpływ (Bach, Beethoven, Schumann). W ramach tego cyklu wziął udział w warsztatach muzycznych, poświęconych Lisztowi, razem z Davidem Dubalem w Lincoln Center Walter Reade Theatre.

Latem 1999 roku uczestniczył w prestiżowych festiwalach - La Roque d'Anthéron, Fětes Romantiques w Nohant, Klavier-Festival Ruhr w Essen oraz Pablo Casalsa w Puerto Rico. W sezonie 2000/2001 Garrick Ohisson zagrał koncerty fortepianowe: Chopina (e-moll), Mozarta (nr 20, 22, 23), Beethovena (III, IV, V), Griega, Brahmsa (I i II), Rachmaninowa (I i III), Barbera, Coplanda oraz Wilhelma Stenhammara (nr 2).

Artysta nagrał m.in. komplet dzieł na fortepian solo (ostatnie nagranie - Mazurki - XI część), trzy Sonaty fortepianowe Haydna z okresu londyńskiego, Sonaty Beethovena i Etiudy Debussy'ego (Arabesque), Koncert fortepianowy Griega, I Koncert fortepianowy Czajkowskiego i II Koncert fortepianowy Rachmaninowa z Academy of St. Martin in the Fields pod dyrekcją Sir Nevilla Marrinera (Hänssler). Ostatnio również dla tej firmy fonograficznej utrwalił na płytach: VIII Sonatę B-dur Prokofiewa, 3 Etiudy op. 18 Bartóka, Waria¬cje na fortepian op. 27 Weberna, Sonatę fortepianową Barbera oraz Koncert fortepianowy Coplanda z Michaelem Tilsonem Thomasem i San Francisco Symphony (RCA Victor). Garrick Ohisson otrzymał w 1994 roku Avery Fisher Prize. Artysta mieszka w San Francisco.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • :)

    4 bisy :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.