• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopockie Dni Sztuki Wokalnej, 2014

30 lipca o godz. 19:30 (Zatoka Sztuki), odbędzie się spotkanie z muzykologiem, dr Andrzejem Wolańskim, który opowie o Bel canto - sztuce wyrażania śpiewem emocji i uczuć.

10 - 18 maja 2024

Gdańsk
bilety 10 - 126 zł
Kup bilet
Dr Andrzej Wolański studia muzykologiczne ukończył w roku 1982 w Katedrze Historii i Teorii Muzyki Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego Morawskiego. Stopień naukowy doktora otrzymał w roku 1996 uchwałą Rady Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Związany z Akademią Muzyczną im. Karola J. Lipińskiego we Wrocławiu przy Zakładzie Historii Śląskiej Kultury Muzycznej. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na średniowiecznym dramacie liturgicznym ("graniczna": forma chorału gregoriańskiego) oraz na temacie rozprawy filologiczno-muzykologicznej "Minnesang i meistergesang na Śląsku", przygotowywanej obecnie do druku. W związku z pisaniem tej rozprawy skorzystał z półrocznego stypendium Związku Niemieckiej Akademii Nauk, dzięki któremu zyskał możliwość dotarcia do źródeł i materiałów w wielu niemieckich bibliotekach, jak również przeprowadził wykłady naukowe na Uniwersytetach w Chemnitz, Rostoku i Monachium.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Współpracował z jednym z najwybitniejszych na świecie znawców minnesangu i meistergesangu, prof. dr hab. Horstem Brunnerem. W 1999 roku Związek Niemieckiej Akademii Nauk sfinansował mu również trwającą miesiąc pracę naukową napisaną w Bibliotece Miejskiej w Berlinie.

Od 2006 roku współpracuje z Pracownią Literatury Średniowiecza Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

W swojej pracy naukowo-badawczej zajmuje się ponadto analizą i interpretacją utworu muzycznego w tzw. historycznej perspektywie, retoryką muzyczną, teorią i historią opery i dramatu muzycznego oraz estetyką pięknego śpiewu, czyli bel canta.

Jego dorobek naukowy zawiera ponad siedemdziesiąt publikacji, w tym dwie książki - trzecia, śląskoznawcza, w przygotowaniu. Blisko sto razy wygłaszał referaty podczas naukowych konferencji muzykologicznych - nie tylko poświęconych mediewistyce - w Polsce i za granicą, m. in. w Dreźnie (1988), Salzburgu (1991), Padeborn (1991), Chemnitz (1997), Lille (2007), Giessen (2010).

Wykładał na Freie Universität w Berlinie (1989), Uniwersytetach: w Chemnitz (1998), Rostocku (1998) i Monachium (1998), Hochschule für Musik w Dreźnie (2001).

Od trzydziestu czterech lat wygłasza rocznie około dziesięciu odczytów naukowych lub popularno- naukowych na różne tematy muzyczne.

Od 1994 roku współpracuje z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, prowadząc zajęcia na kursach dla nauczycieli średnich szkół muzycznych (w latach: 1994, 1995, 1997, 1999 i 2000).

W latach 1996-99 był członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, reprezentując w niej adiunktów polskich uczelni artystycznych. W tych samych latach, jako przedstawiciel Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, był członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.

Za swoją pracę w Akademii Muzycznej im. Karola J. Lipińskiego we Wrocławiu otrzymał trzykrotnie Nagrodę Rektora (III st. - 1983, I st. - 1991, II st. - 1995).

W 1996 roku uzyskał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pracę doktorską. W 2011 roku, z okazji Jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego, otrzymał Medal Jubileuszowy: "za zasługi dla Uniwersytetu Wrocławskiego".

Wspólnym mianownikiem jego dorobku jest realnie brzmiące dzieło muzyczne w wielości jego interpretacji, od in abstracto - do in concreto, od intencji - do holizmu: "między historią, teorią, a estetyką".

cyt. "Interesuje mnie droga, jaką przebywa dzieło od intencji twórcy, poprzez heurystyczną pełnię, po estetyczną oraz terapeutyczną percepcję i artystyczną oraz naukową recepcję. Interesuje mnie droga, jaką przebywa idea: od iluminacji twórcy - po wzruszenie, katharsis odbiorcy. To właśnie dzięki temu wzruszeniu, dzięki katharsis, w akcie najwyższej kontemplacji , wciąż ta sama idea wraca bowiem tam, skąd pochodzi, skąd przybyła. Wraca do świata idei, świata absolutu, powraca do Boga! "

MECENAT:Grupa ENERGA
Sponsorzy:Bauhaus sp. z o.o.,Ziaja Ltd.
Patroni medialni: trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, MUZYKA21, Outdoor3miasto
Partnerzy: Sofitel Grand Sopot, Hotel Haffner, Promostars
Organizatorzy: MCKA ZATOKA SZTUKI, Impressio Art Management

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Sopotu.

Opinie