• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Miłość. Chyba nie ma w sztuce, bez względu na jej dziedzinę, tematu, który byłby wykorzystywany przez artystów częściej i chętniej.W romantyczny sobotni popołudnie zapraszamy Państwa na muzyczną wizję miłości wg Macieja Małeckiego zawartą w Śpiewniku miłosnym.

Tak pisał o śpiewniku kompozytor:
"Najpierw Polski Chór Kameralny cudownie wykonał moją pastorałkę ze słowami Elżbiety Szeptyńskiej Niemowlątko na słomie. To obudziło we mnie pragnienie współpracy z tym zespołem i zainspirowało do dopisania kolejnych pieśni do wcześniej już skomponowanych. Tak powstały Pieśni miłosne ze słowami Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Gdański chór parokrotnie już je wykonywał. A potem w czasie rozmów z Janem Łukaszewskim zrodziła się myśl stworzenia większego programu koncertowego. I oto rezultat - Śpiewnik miłosny, na który składają się wspomniane wyżej Pieśni Tetmajerowskie, dwa utwory bez słów oraz moje pieśni i piosenki w większości ze sztuk teatralnych. Śpiewnik miał swą premierę w 2003 roku. Pracowałem wówczas intensywnie przez całe lato i połowę jesieni, aby dokonać transkrypcji tych piosenek na chór a cappella, co okazało się zajęciem piekielnie trudnym."

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Pieśni, piosenki, wiersze czyli Śpiewnik Miłosny
Widowisko słowno-muzyczne, na które składają się pieśni i piosenki napisane przez kompozytora przeplatane recytacjami polskiej poezji miłosnej. Wyboru poezji dokonała Anna Seniuk.

Maciej Małecki - muzyka
Anna Seniuk - scenariusz

Wystąpią :
Dorota Kolak - recytacje
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski - dyrygent

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa prac Jana Miśka.

MACIEJ MAŁECKI (ur. w 1940 r.), kompozytor, pianista.

Studiował w stołecznej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej kompozycję u Kazimierza Sikorskiego i fortepian u Natalii Hornowskiej. Wykształcenie uzupełniał w Eastman School of Music w Rochester, USA. Po studiach przez kilka lat grał w duecie fortepianowym z Jerzym Derflem. W latach 70. komponował dla teatru, radia, telewizji i filmu. W następnym dziesięcioleciu porzucił ten rodzaj twórczości na rzecz muzyki koncertowej. W 1993 roku został prezesem Związku Kompozytorów Polskich i pełnił tę funkcję przez trzy kadencje.
Za swoją twórczość otrzymał szereg nagród i wyróżnień, pośród nich m.in Złoty mikrofon za muzykę radiową (1989),nagrodę za "Nie-Boską Symfonię" na Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2003", a w 2013 r. został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Autor kompozycji solowch i kameralnych (m.in.czterech kwartetów smyczkowych), orkiestrowych (wśród nich dwie symfonie), utworów na instrumenty solo z orkiestrą (m.in. ośmiu koncertów), utworów na orkiestrę dętą, pieśni solowych i chóralnych, utworów scenicznych (opera, dwa balety, dwa musicale), muzyki teatralnej, filmowej, dzieł radiowo-estradowych i ilustracji do słuchowisk, a także piosenek, piosenek dla dzieci i opracowań.

Dzieła chóralne skomponowane dla Polskiego Chóru Kameralnego stanowią ważną część w dorobku kompozytora. Są to:

Missa de Sancta Trinitate - Msza o Trójcy Przenajświętszej na chór mieszany, trąbkę, róg, fagot i kameralną orkiestrę smyczkową, Koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową, Walc Scherzo na chór mieszany -w dwóchsetlecie urodzin Fryderyka Chopina, Śpiewnik miłosny na chór mieszany.

Informacja o biletach

Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) do nabycia w biurze Polskiego Chóru Kameralnego (ul. Opata Jacka Rybińskiego 24 Gdansk-Oliwa) tel. 58 5524173 lub na godzinę przed koncertem w Ratuszu Staromiejskim.

Opinie