• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sunrise Mass

Wydarzenie w ramach

Scena Muzyczna Gdańsk, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Zespół Cappella Gedanensis zapraszają na wyjątkowy koncert muzyki chóralnej, który odbędzie się 5 grudnia 2014 roku w Centrum św. Jana w Gdańsku.

10 - 18 maja 2024

Gdańsk
bilety 10 - 126 zł
Kup bilet
maj 26

niedziela, godz. 17:00

bilety 29 zł
ulgowy 29 zł

Wydarzenie będzie niezwykłą dla mieszkańców Trójmiasta okazją do uczestniczenia w koncercie, podczas którego na jednej scenie zaprezentuje się Zespół Cappella Gedanensis, Chór Sceny Muzycznej Gdańsk, Chór Camerata Musicale z akompaniamentem fortepianowym Artura Sychowskiego.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie wieczoru nie zabraknie nietypowych aranżacji współczesnej muzyki sakralnej skandynawskich kompozytorów w wykonaniu Chóru Camerata Musicale, Chóru Sceny Muzycznej Gdańsk i Przyjaciół z towarzyszeniem Artura Sychowskiego. Na zakończenie koncertu usłyszymy premierowe w Trójmieście wykonanie mszy symfonicznej autorstwa norweskiego kompozytora młodego pokolenia, Ola Gjeilo "Sunrise Mass". Za przygotowanie chórów do wspólnego występu odpowiedzialne są absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku, panie: Beata Śnieg, dyrygentka oraz kierownik artystyczny chóru Sceny Muzycznej Gdańsk i Aleksandra Janus, organistka, dyrygentka i kierownik artystyczny Chóru Mieszanego "Camerata Musicale".


Wykonawcy:

Chór Sceny Muzycznej Gdańsk i Przyjaciele
Chór Camerata Musicale
Zespół Cappella Gedanensis
Joanna Sperska - sopran
Artur Sychowski - fortepian

Dyryguje:
Beata Śnieg


Program Koncertu

Cz. I:
Chór Sceny Muzycznej Gdańsk i Przyjaciele
Chór Camerata Musicale
Artur Sychowski - fortepian

1. Jakub Neske - Pater Noster
2. Ola Gjeilo - Ubi Caritas
3. Lars Jansson - To the Mothers in Brazil

Cz II: Zespół Cappella Gedanensis

Arcangelo Corelli - Concerto Grosso, Op. 6, No. 8

Cz. III:
Chór Sceny Muzycznej Gdańsk i Przyjaciele
Chór Camerata Musicale
Zespół Cappella Gedanensis
Joanna Sperska - sopran
Artur Sychowski - fortepian

Artur Sychowski - Niebiańska droga

Cz. IV:
Chór Sceny Muzycznej Gdańsk i Przyjaciele
Chór Camerata Musicale
Zespół Cappella Gedanensis

Ola Gjeilo - Sunrise Mass


O artystach:

Artur Sychowski - pianista, kompozytor i improwizator młodego pokolenia. Koncertował w wielu krajach Europy, m.in. we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Rosji, Serbii, Grecji i na Litwie. Muzyk wszechstronny, doskonale poruszający się w obszarze muzyki zarówno klasycznej jak i improwizowanej. Solista, akompaniator, kompozytor. Autor muzyki do filmu Centrum Świętego Jana, emitowanego w TVP Kultura, do spektaklu teatralnego Ożenek oraz do projektu multimedialnego Interaktywny Bunkier w Ustce. Kompozytor Hymnu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wejherowie.

Artur Sychowski jest laureatem prestiżowych konkursów fortepianowych: Międzynarodowego Konkursu Muzycznego The Muse we Firze (I miejsce i nagroda specjalna), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Concours Musical de France w Paryżu (I miejsce), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Free Style w Bernie (I miejsce i nagroda specjalna), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Malty Malta International Music Competition w Valletcie (I miejsce), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Kaliningrad Jazz City w Kaliningradzie (I miejsce i nagroda specjalna), Międzynarodowego Konkursu Chopin i Kompozytorzy Rosyjscy w Siedlcach (nagroda główna i nagroda specjalna), Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego im. Fryderyka Chopina w Wilnie (IV miejsce). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Wejherowa i wielu innych organizacji pozarządowych, m.in. Lions Club Amber, Poczty Polskiej, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Najbardziej Uzdolnionych oraz Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Uhonorowany licznymi nagrodami, m.in: Nagrodą Ministra Kultury Rosji, Nagrodą Prezydenta Miasta Wejherowa, Nagrodą Wójta Gminy Wejherowo, Nagrodą im. Mikołaja Kopernika.

Joanna Sperska urodziła się w Kwidzynie, gdzie od lat najmłodszych pobierała naukę gry na skrzypcach w Szkole Muzycznej I stopnia. Zaowocowało to tym, że w 1994 roku skończyła Akademię Muzyczną im. "Stanisława Moniuszki" w Gdańsku ze stopniem magistra sztuki w klasie śpiewu solowego Profesora Zofii Janukowicz-Pobłockiej. W trakcie studiów została laureatką II Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju oraz zdobyła I nagrodę w I Konkursie Mozartowskim w Gdańsku.

Po studiach związała się z Zespołem Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis", co dało jej możliwość dogłębnego poznania muzyki średniowiecznej, barokowej i renesansowej, a także śpiewania niezliczonych koncertów tak w Polsce jak i wielu krajach Europy (Niemcy, Belgia, Rosja, Dania, Norwegia). Po kilku latach rozpoczęła pracę na deskach scen operowych Bydgoszczy (Opera NOVA) i Gdańska (Opera Bałtycka). W tym też czasie zaczęła współpracować z Biurem Promocji Kultury w Gdańsku, z którą to agencją dawała koncerty kameralne, jak i z orkiestrami filharmonicznymi nie tylko w Polsce ale w takich krajach jak Tunezja, Turcja (Ataturk Center), Gruzja (Opera w Tbilisi), Rumunia, Bośnia i Hercegowina (otwarcie największego festiwalu w Sarajewie Baščaršija Nights), Egipt, Izrael, Palestyna, Francja, Słowenia i jej ukochana Chorwacja, w której mieszkała przez kilka lat, śpiewając koncerty w Dubrowniku z Dubrownicką Orkiestrą Symfoniczną, jak też uczestnicząc w Dniach Polskich im. Michała Rogowskiego oraz Festiwalu Operowym (Dubrownik 2004-2006). Miała również wielką przyjemność pracować pod dyrekcją kompozytora Mikisa Theodorakisa, nagrywając na płytę jedną z głównych postaci z jego opery "Metamorfozy Dionizosa" które to nagrania uwieńczył koncert w Passau w ramach "European Week Festivals".

Od 2003 roku współpracuje z agencjami niemieckimi biorąc udział w różnych produkcjach europejskich, między innymi w "Fantomie w operze" i mozartowskim "Czarodziejskim flecie".

Ola Gjeilo - norweski kompozytor młodego pokolenia, uznawany obecnie za wschodzącą gwiazdę światowej muzyki klasycznej. W roku 2001 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, aby rozpocząć studia kompozytorskie w Juilliard School w Nowym Jorku. Kompozycje jego autorstwa zostały zaprezentowane w ponad 30 krajach m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Południowej Afryce, Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii, Niemiec, Węgier, Francji i Belgii. Zdaniem krytyków muzycznych Ola Gjeilo wykształcił własny styl i język muzyczny, ukształtowany i inspirowany muzyką klasyczną, filmową, jazzem i muzyką ludową. W kręgu jego zainteresować artystycznych znajduje się przede wszystkim tworzenie utworów chóralnych, wokalnych, orkiestrowych i muzyki fortepianowej.

Zespół Cappella Gedanensis otrzymał status instytucji kultury w 1992 roku. Instytucja została powołana przez Radę Miasta Gdańska po jedenastu latach działalności artystycznej. Początki zespołu sięgają 1981 roku. Cappella Gedanensis nawiązując do bogatej twórczości muzycznej dawnego Gdańska, kontynuuje tradycje Kapeli Rady Miejskiej założonej w XVI wieku. Wykonuje opracowane i wydane drukiem arcydzieła muzyki gdańskiej.

Camerata Musicale - Wejherowski Chór Mieszany, sami piszą o sobie: "Stanowimy zgraną grupę kolegów i koleżanek, których łączy pasja muzykowania. Śpiewanie to dla nas sposób na spędzanie wolnego czasu. Relaks, radość i spełnienie ambicji. Wykonujemy muzykę dawną, współczesną, sakralną i świecką, negro spirituals i starocerkiewną. Nadrzędnym celem naszej działalności jest koncertowanie i wzbudzenie zachwytu u wszystkich, których porywa śpiew chóralny. W tym właśnie znajdujemy najwięcej radości - bo spontaniczne reakcje i oklaski słuchaczy są dla nas najmilszą nagrodą."

Chór Sceny Muzycznej Gdańsk to grupa entuzjastów wspólnego śpiewu oraz jeden z najmłodszych i najprężniej rozwijających się chórów w Trójmieście. Zespół powstał w październiku 2010 roku, a w jego skład wchodzą studenci, uczniowie oraz młodzi ludzie czynni zawodowo, których połączyła pasja śpiewania. Chór Sceny Muzycznej Gdańsk działa przy Scenie Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury, a jego dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym jest Beata Śnieg.

W repertuarze tego około 40 osobowego chóru znajdują się liczne dzieła muzyki rozrywkowej, świeckiej, sakralnej oraz ludowej. Do bogatego repertuaru w okresie świątecznym dochodzą również kolędy oraz pastorałki. Chór działa również jako oprawa muzyczna ważnych wydarzeń kulturalnych na terenie trójmiasta. Pasja, wytrwała praca, jak również poszukiwanie głębi muzyki oraz dobrego brzmienia pod przewodnictwem dyrygentki ceniącej perfekcjonizm, w ostatnim czasie przyniosły chórowi wiele osiągnięć.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 zł
  • Bilet ulgowy
    10 zł
Bilety w cenie 10 zł (ulgowe: uczniowie, studenci) i 20 zł (normalne) dostępne w sprzedaży w Księgarni PWN w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35 oraz na godzinę przed rozpoczęciem koncertu w Centrum św. Jana.

Opinie