• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wykład buddyjski Lamy Ole Nydahla

artykuł sponsorowany
9 października 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Dnia 10.10.2007 w Sopocie w hali sportowej "Stulecia" przy ul. Goyki 7 o godz 20.00 odbędzie się wykład buddyjski Lamy Ole Nydahla. "Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście". Między innymi takiej nauki 2,5 tys. lat temu udzielił historyczny Budda Siakjamuni, przekazując swoim uczniom ogromną ilość wiedzy na temat sposobu w jaki funkcjonuje umysł. Buddyzm jest wolną od dogmatów nauką o tym, w jaki sposób każdy może rozwijać potencjał drzemiący w umyśle. Lama Ole w przejrzysty, jasny i zrozumiały dla ludzi na zachodzie sposób opowiada o metodach i naukach, które zostawił historyczny Budda. Nauki te szczególnie dziś, w dobie niespotykanego dotychczas rozwoju techniki i cywilizacji wydają się być szczególnie aktualne. Buddyzm jest religią doświadczenia i Budda radził swoim uczniom aby w przypadku, gdy odkrycia naukowe stoją w sprzeczności z jego religią zawsze zaufać nauce. Ciekawe jest to, że jak do tej pory współczesna nauka, szczególnie fizyka, potwierdza buddyjski pogląd na świat. Być może dlatego właśnie Albert Einstein powiedział kiedyś, że to buddyzm będzie religią przyszłości.

Nauki Buddy są jednocześnie bardzo bliskie życiu, przez co niezwykle przydatne również ludziom naszego kręgu kulturowego. Budda nie tylko opowiadał swoim uczniom w jaki sposób funkcjonuje oświecony umysł, ale przede wszystkim zostawił ogromną liczbę metod, za pomocą których każdy z nas może ten stan osiągnąć. Czymś szczególnie przydatnym i wiele wnoszącym do naszej zachodniej cywilizacji są buddyjskie metody pracy z tzw. przeszkadzającymi emocjami oraz buddyjski pogląd na owe emocje. Zachód wydaje się coraz bardziej doceniać rolę inteligencji emocjonalnej w codziennym funkcjonowaniu, a wielka część nauk Buddy jest właśnie emocjom poświęcona. Budda nauczał, że dzięki przekształceniu przeszkadzających uczuć umysł zaczyna doświadczać szczęścia niezależnego od warunków, będącego wyrazem jago prawdziwego potencjału. "Najwyższa prawda jest najwyższą radością" - tak historyczny Budda 2,5 tys. lat temu podsumował tą naukę. Lama Ole nie omija w swoich wykładach żadnych bliskich życiu, nieraz także trudnych, czy kontrowersyjnych tematów. Dzięki temu słuchacze na jego wykładach mają możliwość poznać pełnie buddyjskiego poglądu.

Podstawą tego poglądu są nauki o przyczynie i skutku. Budda mówił, że w naszym życiu rzeczy nie wydarzają się ani przez przypadek ani z woli boga, ale że to my sami stwarzamy świat w którym żyjemy.
Lama Ole Nydahl był pierwszym osobistym zachodnim uczniem XVI Gyalwa Karmapy, wielkiego mistrza medytacji i jednocześnie głowy szkoły Karma Kagyu tybetańskiego buddyzmu Diamentowej Drogi. Na jego prośbę w latach 70-tych powrócił z Azji do Europy, żeby zainteresowanym opowiadać o istocie nauk Buddy. Od tego czasu założył ponad 500 ośrodków i grup medytacyjnych na całym świecie, od Londynu po Władywostok i od Ameryki Północnej po Nową Zelandie. Co roku przyjeżdża równieź do Polski, gdzie ma bardzo wielu uczniów i gdzie na przestrzeni ostatnich 30 lat powstało ok. 50 ośrodków i grup medytacyjnych. Lama Ole swoim przykładem inspiruje do medytacji wielu krytycznie myślących ludzi na zachodzie, którzy nie tylko nie muszą w tym celu zmieniać swojego dotychczasowego trybu życia, ale często dodają do niego nowe, niekonwencjonalne, wzbogacające życie doświadczenia, takie jak np. skoki spadochronowe czy skoki bungee. Lama Ole jest autorem wielu książek, podróżuje przez 360 dni w roku, będąc dla swoich uczniów żywym przykładem słów Karmapy, że "jeśli chcielibyśmy streścić nauki Buddy do jednego zdania, to powiedzielibyśmy, że buddyzm jest nauką o wielkiej miłości i współczuciu".
artykuł sponsorowany

Brak możliwości dodawania opinii

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (7 opinii)

(7 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwsza niedziela Jarmarku św. Dominika to tradycyjnie: