• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Jazz Bridge - Most Jazzowy (3 opinie)

maj 2

czwartek, godz. 21:00

Sopot,
bilety 30 zł
przedsprzedaż 25 zł
Już 22 maja o godz. 19:00 jazzowy pomost połączy Gdańsk i Bremę. Jerry Bergonzi jeden z największych gigantów saksofonu (obok Joe Lovano,Brandforda Marsalisa czy Dave Libmana) zagości w tym roku na Jazz Bridge. Usłyszymy i zobaczymy także ALEX MÖCKEL TRIO grupę koncertującą po Północnych Niemczech, łączącą w swojej muzyce jazz z elementami rockowymi i drumm'n'bass.
Specjalnie na okoliczność Jazz Bridge Wojciech Staroniewicz, Sławek Jaskułke, Piotr Lemańczyk, Markus Franzke, Daniel Meyer, Alex Mockel połaczyli się tworząc polsko-niemiecki projekt JAZZ BRIDGE ENSAMBLE , którego to dokonania będziecie mogli usłyszeć.
Całość odbędzie się w nastrojowej scenerii Teatru Leśnego w Gdańsku, na którego gospodarza, miasto Gdańsk, mianowało Klub Winda należący do Gdańskiego Archipelagu Kultury.

jazz - koncerty w Trójmieście


W programie:

JAZZ BRIDGE ENSAMBLE
-projekt powstał specjalnie na okoliczność Jazz Bridge
skład:
Wojciech Staroniewicz - saksofon
Sławek Jaskułke - fortepian
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Markus Franzke - puzon
Daniel Meyer - gitara
Alex Möckel - perkusja

ALEX MÖCKEL TRIO - BREMA
Markus Franzke - puzon
Daniel Meyer - gitara
Alex Möckel - perkusja

JERRY BERGONZI \ USA - saksofon
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Jacek Kochan - perkusja

SŁAWOMIR JASKUŁKE - jest absolwentem Liceum Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz laureatem V Konkursu Standardów Jazzowych w Siedlcach, I nagrody i nagrody dla najlepszego instrumentalisty IV Ogólnopolskiego konkursu Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni. Jest również zdobywcą "Klucza do Kariery" XXVII Pomorskiej Jesieni Jazzowej oraz nagrody Stowarzyszenia Polskich Melomanów w Łodzi w kategorii Nowa Nadzieja 2001. Otrzymał nagrodę programu "Pegaz" w kategorii muzyka za osiągnięcia artystyczne w 2001 r. Jest zwycięzcą JAZZ TOP 2001 i 2002 magazynu JAZZ FORUM w kategorii "Nadzieja Roku". Współpracował m.in. z: Davidem Murrayem, Erikiem Vloeimansem, Furio di Castri, Davidem 'Fuzz' Fuczyńskim, Maciejem Sikałą, Wojtkiem Staroniewiczem, Jackiem Kochanem, Tymonem Tymańskim. Jest członkiem kwartetu Zbyszka Namysłowskiego, a także liderem własnego tria, które z powodzeniem koncertuje w kraju i za granicą (Afryka, Brazylia, Izrael, Czechy, Ukraina, Rosja, Niemcy, Ausrtia, Szwecja, Szwajcaria, Włochy).

PIOTR LEMAŃCZYK
Kontrabasista,gitarzysta basowy,kompozytor, lider.Jest laureatem Jazz Juniors 95 i 96 w Krakowie,Jazz nad Odrą 96 we Wrocławiu oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96 gdzie dostał "Klucz do kariery".Jako lider nagrał trzy autorskie płyty- "FOLLOW THE SOUL " , "FREEP" i ostatnia "VILLAGE TIME"które zebraly znakomite recenzje w prasie fachowej. Ma na swoim koncie współpracę z takimi nazwiskami jak:Dave Kikoski(USA),Brian Melvin(USA), Avishai Cohen(USA),Tyler Hornby(Canada), Jakob Dinesen(Denmark), Ulf Adaker(Sweden), Rivo Talfenau(Estonia), Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Jarosław Śmietana, Sławek Jaskułke, Jacek Kochan, Emil Kowalski i innymi. Koncertował w Kanadzie, Izraelu, Niemczech, Rumunii, Estonii, Szwecji, Mołdawii, Łotwie, Belgii, Finlandii, Rosji, Słowacji, Francji.

JERRY BERGONZI
Jeden z największych gigantów saksofonu obok Joe Lovano,Brandforda Marsalisa czy Dave Libmana. Należy do grupy saksofonistów wywodzących swoją muzykę z tradycji jazzu Johna Coltrane'a, którzy zaistnieli na amerykańskiej scenie jazzowej w latach 80. Mimo że Bergonzi należał do najbardziej oryginalnych z nich, długo musiał czekać na znaczący przełom w swojej karierze.

Od ósmego roku życia grał na klarnecie i saksofonie altowym, w wieku 12 lat przerzucił się na tenor i pobierał lekcje u nauczycieli z pobliskiego Berklee School of Music. Po ukończeniu Lowell StateUniversity w 1972 r. wyjechał do Nowego Jorku i rozpoczął dziesięcioletnią współpracę z Dave'em Brubeckiem, najpierw w Two Generations Band, potem w kwartecie. Po powrocie do Bostonu w 1987 r. nagrał serię płyt pod własnym nazwiskiem i dla własnego wydawnictwa, ale także dla włoskiej wytwórniRed Records. Oprócz prowadzenia swoich grup - kwartetu Con Brio i Trio Gonz - Bergonzi nie przestawał udzielać się jako sideman. Wraz z Michaelem Breckerem i Branfordem Marsalisem wystąpił na debiutanckiej płycie Joeya Calderazzo (pianisty znanego m.in. ze współpracy z Michaelem Breckerem) wydanej przez Blue Note w 1990 r. Pod wrażeniem jego pełnych wyrazu i głębi improwizacji wytwórnia zaproponowała mu zarejestrowanie jego własnego materiału.Jest autorem sześciu książek dotyczących improwizacji,charmoni oraz teori jazzu.

JACEK KOCHAN
Kompozytor, perkusista, aranżer. Karierę artystyczną rozpoczął w latach 70-tych, związany był wówczas, z takimi zespołami jak Dżamble czy August Trio. W styczniu 1981r. wyjechał do USA i przez dwa lata mieszkał w Nowym Jorku, gdzie zetknął się z Jaco Pastoriusem, Mike Clarkiem i Robie Gonzalezem. W połowie lat 80-tych zamieszkał w Kanadzie (Montreal i Toronto), która na długie lata stała się jego siedzibą. Tam też brał czynny udział w jazzowym życiu zarówno jako lider, jak i muzyk sesyjny, w zespołach grających jazz, funk, r&b i muzykę etniczną. W Montrealu zrealizował też kilka większych projektów na chór i orkiestrę (Tudor Singers, Repercussion). Aktywność artysty znalazła ujęcie w licznych występach na żywo, na festiwalach i w klubach oraz w nagraniach z artystami takimi jak: Michel Donato, Karen Young, Andrew Leroux, Yannick Rieu, Oliver Jones, Jean-Pierrre Zanella, Michel Cusson, Katleen Dyson, Helmut Lipsky, Lazaro Saucedo, Geoff Lapp czy Johnny Scott. W 1990 roku przeniósł się do Toronto, gdzie kontynuował działalność jako leader i sideman, biorąc udział w wielu projektach nagraniowych i koncertach z udziałem wielkich gwiazd światowego jazzu takich jak: John Abercrombie, Jerry Bergonzi, Pat Labarbera, Kenny Wheeler, Don Thompson, Mike Murley, Neil Swainson, Reggie Schwager, Lorne Lofsky, Bernie Senensky, John MacLeod, Dave Restivo i Brian Dickinson.

W 1995 roku Jacek Kochan przeniósł się do Warszawy, gdzie komponuje, nagrywa i koncertuje z muzykami takimi jak: Dave Liebman,, Greg Osby, Marc Copland, Gary Thomas, Joey Calderazzo, Palle Mikkelborg, Eddie Henderson, Dave Tronzo, Briggan Krauss, Cuong Vu, Eric Vloeimans, Lars Danielsson, Dave Fiuczynski, Bo Stief, Christian Spering, Michel Benita, Furio DiCastri, Franz Hautzinger, Klaus Dickbauer , Eddie Schuller, Uchihashi Kazuhisa, Axel Dörner, Ernesto Molinari, Francois Corneloup, Krzysztof Knittel, Skerik, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Assif Tsahar, Tomasz Szukalski, Maciej Sikała i Piotr Baron.


ALEX MOCEL TRIO grają własne komopozycje, w których tematy i improwizacje łagodnie przechodzą jedne w drugich utwory łączą jazz z elementami rockowymi i drumm 'n ' bass, jak i wolną improwizację. Trio powstało w marcu 2008, ale muzycy zagrali już wiele wspólnych koncertów w Północnych Niemczech.

Opinie (3) 1 zablokowana

  • 22 czy 23? (1)

    Na stronie TL informują, że koncert odbędzie się 23.05... Proszę zweryfikować poprawność informacji. :-)

    • 0 0

    • chociaż nie.. 23.05 wygląda zupełnie inaczej. :>

      • 0 0

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.