• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

34. Ukraiński Jarmark Młodzieżowy (6 opinii)

34. Ukraiński Jarmark Młodzieżowy
Strajku nie będzie!


folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Już po raz trzydziesty czwarty 19 listopada jarmarkowy wóz pełen ukraińskich muzycznych i teatralnych rozmaitości zawita do Trójmiasta. Jest to niewątpliwie najjaskrawsze wydarzenie wśród wszystkich jesiennych imprez, najgorętsze i najdłużej oczekiwane. Oj, będzie się działo!
Ukraiński Jarmark Młodzieżowy to przedsięwzięcie, które pod szyldem dobrej zabawy, młodości i tolerancji łączy ludzi i pokolenia. Jest to wielkie święto ukraińskiej kultury młodzieżowej w Polsce. Stanowi okazję do promocji początkujących twórców wywodzących się z mniejszości ukraińskiej, jak również narzuca ton kreując muzyczne trendy wśród swoich odbiorców. Jarmark jest jednocześnie wizytówką Ukrainy w Polsce, pokazuje bogactwo form i wariacji nowej kultury powstającej na kanwie wciąż żywej kultury ludowej.

Program tegorocznego Jarmarku został rozbudowany i znacznie urozmaicony. Jarmarkowy festiwal rozpoczynamy już w piątek 19 listopada o godzinie 19.00 w Centrum Stocznia Gdańska Pierwszym Jarmarkowym Spotkaniem z Ukraińskim Teatrem Młodzieżowym. Młoda Muza - tak nazywa się nowy cykl zaproponowany przez organizatorów Jarmarku - to ukłon w kierunku klasyki ukraińskiego dramatu.

Na deskach teatru w Stoczni zaprezentują się młode i ambitne ukraińskie aktorki nowego pokolenia: Ołena Cikuj i Oksana Terefenko. W specyficzny, refleksyjny nastrój wieczoru wprowadzi widzów również występ Akademii Pieśni Poghanky działającej przy sopockim teatrze Off de Bicz. Pierwszy wieczór z ukraińską kulturą zakończy całonocne klubowe after party.

Główny koncert Jarmarku rozpocznie się w sobotę 20 listopada o godzinie 16.00. Na dużej hali Centrum Stocznia Gdańska zaprezentują się zespoły znane już z występów na jarmarkowej scenie, ale będzie też sporo debiutów. Zdecydowanie dominować będą rockowo-folkowe brzmienia, nie zabraknie jednak również bardziej nowoczesnych, inspirujących i niekonwencjonalnych muzycznych projektów. Berkut z Olsztyna, The Ukrainian Folk z Górowa Iławieckiego oraz Kadarka z Gdańska to tylko niektóre z obowiązkowych pozycji jarmarkowego harmonogramu. Miksując nieśmiertelne przeboje światowej estrady oraz najpopularniejsze ukraińskie hity nocny koncert uświetni czołowy muzyk i animator życia kulturalnego na Ukrainie, lider legendarnego zespołu VeVe - DJ Oleh Skrypka.

Organizatorzy 34. Ukraińskiego Jarmarku Młodzieżowego - Związek Ukraińców w Polsce i Związek Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej - gwarantują bezpieczeństwo i mnóstwo niezapomnianych kulturalnych wrażeń. Dlatego też wszyscy pozytywnie zakręceni, młodzi duchem, odczuwający "wschodniego bakcyla" amatorzy ukraińskich klimatów powinni niezwłocznie zarezerwować sobie w swoich terminarzach 19 i 20 listopada. Spotkajmy się razem w Centrum Stocznia Gdańska - gdzie Jarmark będzie - a strajku na pewno nie będzie!

Program Jarmarku i imprez towarzyszących:

Piątek 19.11., początek godz. 19.00
«Молодa Муза» - Młoda Muza
I Jarmarkowe spotkanie z ukraińskim teatrem młodzieżowym
Na deskach teatru wystąpią:
Ołena Cikuj
Oksana Terefenko
Akademia Pieśni "PoGhanky"
Dziewczęta z I LO im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze
Po spektaklach odbędzie się całonocne after party

Sobota 20.11., otwarcie bram godz. 16.00
34. Ukraiński Jarmark Młodzieżowy
Koncert Główny - Strajku nie będzie!
Zespoły, które wystąpią na jarmarkowej scenie:
Widkryta Zona, Czornyj Mocher, Veres, Hopak,
Tuhaj-Bej, The Ukrainian Folk, Kadarka, Mitra, Berkut
Gwiazda nocnego koncertu:
DJ Oleh Skrypka - lider grupy VeVe




Veres

Założycielem folkowo-rockowego zespołu Veres jest Radosław Bohaj.
Styl muzyczny zespołu  łączy  tradycyjne ukraińskie motywy ludowe ze współczesnym rockiem oraz elementami SKA.

Teksty pisane są w języku ukraińskim. Kapela powstała z racji wspólnych pasji muzycznych, zainteresowania ukraińską muzyką ludową i ukraińskimi korzeniami jego członków. Veres próbuje włączać do tradycji muzycznych elementy współczesnych, innowacyjnych technologii, takich jak muzyka elektroniczna, współczesne instrumenty - np. zestaw perkusyjny, instrumenty elektryczne, a także najnowsze koncepcje aranżacyjne ukraińskich pieśni ludowych i nie tylko.

www.veres.pl

Hopak

Zespół Hopak powstał w 2006 roku w Olsztynie. Nazwa grupy pochodzi od nazwy tradycyjnego ukraińskiego tańca. Skład formacji to Ukraińcy których połączyła wspólna chęć tworzenia muzyki w stylu ska i rock z elementami ukraińskiego folku. Hopak zagrał na największych ukraińskich plenerowych imprezach organizowanych w Polsce, a także w klubach studenckich i na imprezach zamkniętych. Na instrumentarium zespołu składają się zarówno tradycyjne jak i elektryczne instrumenty. Płyta Lito jest esencją stylu zespołu i zawiera 6 melodyjnych i energicznych utworów utrzymanych w nowoczesnej stylistyce ska, pop-rock.

www.hopak.wordpress.com

Czornyj Mohej

Czornyj Mocher powstał w 2009 roku w Olsztynie. W skład grupy wchodzi pięcioro młodych muzyków, których połączyła wspólna pasja i chęć tworzenia czegoś swojego. Język ukraiński dominuje w utworach, związane jest to z faktem, że część członków posiada korzenie ukraińskie. Ukraińsko-Polski skład zespołu odzwierciedla jedność i brak barier a muzyka jednoczy kultury. Oryginalne brzmienie jest wynikiem fascynacji kulturą słowiańską. Niekonwencjonalne połączenie wielu stylów muzycznych ma na celu dotarcie do znacznie szerszej publiki.

www.czornyjnocher.pl

Mitra

Zespół Mitra powstał w Trójmieście w 2008 roku. Gramy muzykę rockową z inspiracjami wschodnimi. W marcu tego roku zarejestrowaliśmy nasz pierwszy studyjny materiał. Cały czas poszukujemy nowych inspiracji, a tworzonym utworom staramy się nadać ciekawe aranżacje.

www.myspace.com/mitratrojmiasto

The Ukrainian Folk

The Ukrainian Folk - to formacja folk-rockowa, która powstała we Lwowie w 1990r. Cieszy się popularnością wśród wielbicieli ukraińskiej muzyki folkowej od 20 lat. W 2001 roku zmienił się skład zespołu, który ożywił muzykę, nadał brzmienie rockowo-folkowe. W tym samym roku, grupa wydała płytę  ,Nie zapominaj, z nowymi aranżacjami. To sprawiło, że zespół zdobył  rzeszę fanów muzyki ukraińskiej. Kolejna płyta została wydana w 2005 roku z okazji jubileuszu XV-lecia działalności 15 lat minęło. Dzięki swojej pasji, zespół stał się jednym z najbardziej uznawanych  wśród fanów ukraińskiej muzyki folkowo-rockowej, co sprawiło, że grupa rozgrzewała publiczność nie tylko w Polsce ale i za granicą m.in.: w Rosji, Austrii, Niemczech, Francji, Ukrainie i Czechach. W 2010 roku formacja nagrała kolejną płytę Mriji. Repertuar to ukraińskie piosenki ludowe we własnej aranżacji oraz utwory własnej kompozycji.

www.ruchgrupa.pl

Tuhaj-Bej

Tuhaj-Bej powstał na początku 2005 roku zainspirowany klimatem i urokiem muzyki ukraińskiej. Pięcioosobowy skład zespołu swoją nazwę zawdzięcza niepokornemu w historii Tuhaj-bejowi, którego burzliwe losy oraz ekspresja odzwierciedlają charakter wykonywanej muzyki.
Niepowtarzalny klimat koncertów zapewnia połączenie tradycyjnych motywów zaczerpniętych z muzyki Wschodu z nowymi, rytmicznymi brzmieniami. Instrumenty typowe dla folku jak sopiłka i akordeon, mocne brzmienie gitar i perkusji, lirycznie wykonane dumki, jak również żywiołowe aranżacje znanych utworów ludowych, cieszą się dużym uznaniem i energią wśród publiczności. 
W maju 2007 zespół zajął III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folkowej, w lipcu natomiast stanął na tym samym podium podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Folkowego w Ostródzie. Na wiosnę 2010 roku wydał debiutancką płytę.

www.tuhajbej.pl

Kadarka

Kadarka swoją przygodę muzyczną rozpoczęła w kwietniu 2009 roku od Konkursu Piosenki Słowiańskiej we Wrocławiu, gdzie otrzymała nagrodę Dziekana UW. Początkowo zespół tworzyły trzy studentki wykonujące ukraińskie pieśni a capella bądź z akompaniamentem gitary.

W krótkim czasie skład zespołu powiększył się o sekcję instrumentalną, co miało decydujący wpływ na brzmienie ich muzyki. Debiut, już w poszerzonym składzie, miał miejsce podczas Ukraińskiego Jarmarku Młodzieżowego w Gdańsku w listopadzie 2009 roku. Kadarka wzięła też udział w programie telewizyjnym Waldemara Jandy "Etniczne Klimaty" oraz została zaproszona do udziału w koncercie w ramach cyklu "Muzyczne Wędrówki Łosia i Basiora" w Radio Gdańsk.

W przeciągu niespełna roku grała na wielu koncertach w całej Polsce, m.in. na "Ekołomyji" w Górowie Iławeckim, podczas Spotkań Czterech Kultur w Koszalinie czy też na Łemkowskiej Watrze w Zdyni. Wykonuje głównie ludowe pieśni pochodzące z różnych stron Ukrainy w rockowych aranżacjach. Jest to swoista mieszanka upodobań muzycznych wokalistek inspirowanych tradycyjną muzyką ukraińską. Stąd też większość pieśni wykonują one tradycyjnie tzw. białym głosem. W repertuarze Kadarki znajdują się również pieśni autorskie w języku ukraińskim.

www.myspace.com/kadarkapl

Berkut


Folk-rockowa grupa BERKUT powstała w 2004 r. w stolicy Warmii i Mazur - Olsztynie. Nazwa zespołu pochodzi od gatunku orła, który zamieszkuje góry Karpaty. Członkami zespołu są Polacy i Ukraińcy, których połączyła wspólna pasja tworzenia muzyki inspirowanej folkiem ukraińskim.

Od początku istnienia zespół wypracował sobie renomę wśród wielbicieli ukraińskiej muzyki folkowej. Wykonując własne autorskie numery dają dowód swojej oryginalności i niepowtarzalności. Potwierdza to popularność pierwszej płyty Zli pryvyczky wydanej w 2005 r.

Kolejny sezon 2006 przyniósł jeszcze większe zainteresowanie twórczością Berkuta. Na uznanie zasługuje nagranie kolejnej płyty Czasu ne marnuj, która również odbiła się wielkim echem wśród sympatyków tego gatunku muzyki. 

Lata 2007-2009 to kolejne pasmo sukcesów i koncertów. Swoją obecnością odznaczają wydarzenia artystyczne na terenie całego kraju ale także po za jego granicami. Wystąpili m.in. na obchodach 750-lecia miasta Lwowa na Ukrainie czy międzynarodowym festiwalu folkowym na Słowacji.

W sierpniu 2010 roku zespół wydał trzecią płytę pt. Berkut 3. Berkut to aktualnie jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów z solidną pozycją ukraińskiego folk-rocka w Polsce. Ich muzyka jest łatwa w odbiorze, melodyjna, rytmiczna, doskonale nadająca się do słuchania i zabawy, rozgrzewa publiczność swoją wyjątkowością. Niepowtarzalny charakter i umiejętności muzyków gwarantują wspaniałe przeżycia, które na długo po koncercie pozostają w pamięci widzów i słuchaczy.

www.berkut.com.pl


Oleh Skrypka


Zdecydowanie nie można było postarać się o bardziej "dostojną personę" jako główną gwiazdę Jarmarkowej Sceny! Oleh Skrypka to nie tylko wybitny muzyk, kompozytor, wokalista i lider legendarnej grupy VeVe, ale także niesamowicie barwna osobowość, skupiająca wokół siebie wielu innych twórców, którym rozwój nowej kultury ukraińskiej i podtrzymywanie odwiecznych tradycji wśród bezdyskusyjnej, wszędobylskiej i (o zgrozo!) dobrowolnej rusyfikacji nie jest obojętne.

Na 34. Ukraińskim Jarmarku Młodzieżowym Oleh Skrypa wystąpi w charakterze DJa i poprowadzi nocną dyskotekę w stylu etno. Różnorodność form muzycznych, które wykorzystuje artysta w swojej twórczości i lekkość, z jaką bawi się on stylami gwarantują dobrą zabawę zarówno dla miłośników ostrych, rockowych brzmień, folkowej finezji jak również rytmicznych, klubowych klimatów.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Piątek 19 listopada: «Молодa Муза» - Młoda Muza; Afterparty
Bilet Normalny – 20 zł
Bilet Ulgowy* – 10 zł

Sobota 20 listopada: Koncert Główny – Strajku Nie będzie!
Bilet Normalny – 50 zł
Bilet Ulgowy* – 40 zł

Bilety dwudniowe:
Normalny – 60 zł
Ulgowy* – 45 zł

*Do zakupu biletów ulgowych upoważnieni są uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych legitymujący się legitymacją szkolną oraz studenci legitymujący się legitymacją studencką. Małe dzieci oraz uczniowie szkół podstawowych – wstęp wolny/za symboliczną złotówkę.

Opinie (6)

  • Grubo

    Grubo

    • 1 0

  • klapa (1)

    koncert 20 listopada to klapa, nie wytrwałam do Skrypki, ale to co było przed miało poziom żenujący. ni do tańca, ni do słuchania. uwielbiam ukraińską muzykę, ale zespoły które dziś występowały ukraińskiego bitu i pałera nie miały za grosz.

    poza tym w CSG nikt nie przejmuje się zakazem palenia, ubrania do prania, włosy do mycia.

    • 1 3

    • endoor, coś wczesnie wyszłas/es skoro o 23 20 pisalas te relacje z koncertu, który sie własnie odbywał ;) Tak wogóle tam byłaś/byłeś? Bo mi sie podobał The Ukrainian Folk - świetnie nagłosnieni, Kadarka tez (no, ale oni grali po 22, więc mogło Cię nie być), żałuj tez świetnego Berkuta , no i Skrypki - fakt późno bo ok. 1 koncertował, ale dał czadu

      • 1 0

  • lipa (1)

    jednym słowem.... lipa... akustyka, zespoły, i prowadzacy ktorzy zapowiadali zespoly... i "piwo" bylo stanowczo za drogie !!!!

    • 2 1

    • Re: lipa

      za ceny w barze odpowiada CSG a nie organizatorzy imprezy. Co do zespołów to Kadarka, Berkut, Tuhabej, The Ukrainian Folk no i Skrypka zagrały naprawdę kawał dobrej muzy z powerem, mi się podobało. Fakt te "garażówki", które grały do ok 22 to może nie żenada ale najlepsze nie były, z drugiej jednak strony gdzie indziej promować młodą twórczość (na koncercie występowali nawet gimnazjaliści) jak nie na Jarmarku Młodzieżowym?

      • 0 0

  • beznadzieja !!!!!!!!!

    Impreza totalnie beznadziejna i to opinia ukraińca. Opinia polaków którzy przyszli ze mną jest jeszcze gorsza. My wyszlismy po godzinie. ORGANIZATORZY - ZRÓBCIE PRZYNAJMNIEJ COS Z TYM NAGŁOŚNIENIEM BO NIE IDZIE WYTRZYMAC.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.