• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Aka Chukwu Live - Toga Dansverg Project (2 opinie)

maj 18

sobota, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
przedsprzedaż 30 zł
cze 1

sobota, godz. 22:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Solidna porcja ostrych rytmów i żywiołowej radości. Muzyka to połączenie rytmów i brzmień charakterystycznych dla muzyki Igbo (południowo-wschodnia Nigeria), z popularnym w całej Nigerii geireition i palm wine music, a także swobodnych wpływów innych gatunków afrykańskich.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


W podstawowym składzie Aka Chukwu posługują się tradycyjnym instrumentarium: djembe, ichaka (grzechotki), ogene (cowbells). Pieśni to dobrze znane w Nigerii, ... popularne piosenki tradycyjne, inkantacje magiczne i duchowe oraz improwizowane opowieści. Cała ich muzyka emanuje prawdziwie afrykańską energią.

Muzyka Aka Chukwu oparta jest na tradycyjnych instrumentach afrykańskich, takich abia (bębny), ichaka (grzechotki), ogene (krowie dzwonki), udu (rodzaj grającego dzbana). Bębny grają melodie - radosne, poważne, groźne. Rytm tworzy ramy dla muzyki, budzi radość, uspokaja gniew, porusza ciało i otwiera duszę. W sali czy w plenerze - muzyka jest zawsze rozmową - z ludźmi i przestrzenią.
Brzmienie nawiązuje głównie do muzyki igede i palm wine.

Igede jest tradycyjną muzyką nigeryjskiego ludu Igbo przeznaczoną dla lokalnej społeczności, jest muzyką starszych mężczyzn. Igbo wierzą, że "obcy" nie powinni tańczyć i grać tej muzyki. Jednak celem zespołu jest propagowanie jej i zaproszenie do uczestnictwa wszystkich - młodych, starych, dzieci, skądkolwiek pochodzą i jakimkolwiek językiem mówią.

Palm wine music jest z kolei muzyką młodych, pochodzącą od zbieraczy wina palmowego, z wczesnych lat 20-tych XX w. W tamtych czasach w naszych stronach nie znano pieniędzy, a ludzie żyli daleko od siebie i trudno im było się spotkać. Zbieracze wina palmowego grali wieczorami, kiedy skończyli swoją pracę po to, aby zebrać ludzi w jednym miejscu, na ama - centralnym placu wsi. Muzyka ta rozeszła się po całej Afryce i jest niezwykle popularna, aż do dziś. Członkowie zespołu sami uczestniczyli w takim muzykowaniu, a wyjeżdżając zabrali tę muzykę ze sobą, wraz z jej ideą spotkania.

Tak więc wyrastają z tradycji i starają się ją rozwijać, pchać do przodu - w nowe miejsca, światy i konteksty.

Main Stage:

Aka Chukwu (Live & performance) - Afryka
www.akachukwu.art.pl/galeria/galeria.html

Snake (Noduckcrew)
Silicium (MAE)
Rough (TOGA DANSVERG PROJEKT)
Atanᅠ(TOGA DANSVERG PROJEKT)

Chill Stage:

Pigment & Bnk (Equinox Recs/NU: GEN)
Dark Duck (Toga Dansverg Projekt)
Wołgas (Toga Dansverg Projekt)

Vizualizacje:
Brain Massage

Deco:
Przemek Kryszk i Almathea
Toga Dansverg Projekt
Free Fruit Bar

Jak zwykle, zapraszamy wszystkich chętnych, posiadaczy instrumentów akustycznych, na spotkanie, oraz do czynnego udziału w "Transowej sesji Dżemowej".

Start:22.00
Wjazd: Karty GGOGa, Togi, instrumenty - 15 zł Wydrukowana ulotka - 20zł Pozostali - 25zł
Klub GGOG
Adres: Gdańsk, Aleja Zwycięstwa 4

Opinie (2)

  • 25 zł

    to cena z kosmosu

    • 2 1

  • Igbo wierzą, że "obcy" nie powinni tańczyć i grać tej muzyki.

    hmm... to możne nie byliby zadowoleni, ze ktoś tego nie uszanował?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.