• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Koncert Chóru UG - Pasja Gdańska wraca do Gdańska (2 opinie)

maj 8

środa, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 80 - 100 zł
Kup bilet
maj 24

piątek, godz. 09:15, 11:30, 18:00

bilety 26 - 37 zł
Kup bilet
Powrót zaginionej muzycznej tradycji

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Pasja Gdańska wraca do Gdańska

Odnaleziony utwór G. Ph. Telemanna napisany w XVIII w. dla kościoła św. Jana, po 257 latach zostanie ponownie wykonany w Gdańsku.

Pasji wg św. Mateusza (1754) TWV 5:53 wysłuchamy 30.04.2011 o godzinie 20.00 w kościele św. Mikołaja w wykonaniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Męskiego Wydz.IV Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz orkiestry barokowej "Silva Rerum" pod batutą Michała Kozorysa.
Współorganizatorami koncertu są Konsulat Generalny Republiki Niemiec w Gdańsku oraz Związek Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku.

Georg Philipp Telemann (1681-1767), znakomity niemiecki kompozytor ery baroku (był wówczas znany lepiej od współczesnego sobie J.S. Bacha), przez 43 lata pełnił w Hamburgu funkcję miejskiego kantora. Do jego obowiązków należało m.in. tworzenie co roku pasji oratoryjnej opartej na tekście jednej z czterech Ewangelii. Pasja była następnie wykonywana podczas Wielkiego Tygodnia w hamburskich kościołach.

Do dziś zachowało się ponad 20 powstałych w tym cyklu utworów Telemanna. Jednym z nich jest Pasja wg św. Mateusza (1754) TWV 5:53, znana jako Danziger Passion. Kompozycja, wykonana po raz pierwszy w 1754 roku w gdańskim kościele św. Jana pod batutą Christiana Weinholza, stanowi wyjątkową pozycję w dorobku hamburskiego kantora. Jest to jego jedyny zachowany utwór liturgiczny przeznaczony do wykonania poza Hamburgiem. Pasja Mateuszowa (1754) jest niezwykła również ze względu na swą formę - stanowi ona bowiem odzwierciedlenie specyficznej dla Gdańska tradycji muzyki sakralnej, kultywowanej w naszym mieście od połowy XVIII wieku. Do tekstu Ewangelii Mateuszowej dołączone tu zostały 34 protestanckie chorały, śpiewane przez zgromadzonych w świątyni wiernych. W Johanniskirche tego rodzaju tradycje wykonawcze sięgają 1666 roku.

Pasja Gdańska do niedawna pozostawała nieznana, ponieważ partytura utworu zaginęła. Jednak na początku lat 80. XX w. w Weimarze dokonano sensacyjnego odkrycia: odnaleziono tam dokumenty zidentyfikowane jako zaginione dzieło G. Ph. Telemanna, po czym utwór został opracowany do koncertowego wykonania przez Telemann Archiv w Magdeburgu.

30 kwietnia - naszemu miastu po 257 latach przywrócona zostanie kolejna część jego wielkiej, wielowiekowej tradycji.

Całość projektu koordynuje oraz koncert poprowadzi Michał Kozorys - asystent dyrygenta Akademickiego Chóru UG oraz asystent na wydziale dyrygentury Akademii Muzycznej, uczeń profesora Marcina Tomczaka.

Współpraca redakcyjna: RMF Classic

Opinie (2)

  • (1)

    Gratuluję Ewangeliście. Wspaniały głos.

    • 0 0

    • Re: Pasja gdańska

      Skoro wykonano Pasję w Gdańsku w XVIII wieku parokrotnie (ostatni raz prawdopodobnie w 1785) to nie mogło minąć 257 lat. Co uporczywie wszyscy piszący i przemawiający przed koncertem przypominali. Niekiedy dodając, iż obecne wykonanie tej pasji w Gdańsku było... drugim od 1754. Po 2000 roku tę akurat Pasję w Polsce prezentowano już parokrotnie - w Jarosławiu (bodaj dwa razy - najbliższe wykonanie w sierpniu 2011), w Poznaniu (w połowie kwietnia tegoż roku). Gdańskie wykonanie miało dobre chóry, dobry zespół instrumentalny - ale główni soliści - tenor i bas - miewali tylko szczęśliwe momenty (przy czym bas miał tych momentów mniej...). Może zgodnie z tradycją trzeba solistów umieszczać na chórze? Miejmy nadzieję, że po pięciu-sześciu? latach deliberacji i przymiarek do obecnego wykonania ta Pasje wejdzie na stałe do gdańskiego repertuaru koncertów Wielkiego Tygodnia.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.