• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta: wernisaż

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza w piątek, 17 marca o godz. 18:00 na wernisaż "Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta". Wystawa jest pierwszą w Polsce tak obszerną ekspozycją portretów imigrantów, sfotografowanych na początku XX wieku, na słynnej wyspie Ellis położonej u wybrzeża Nowego Jorku.

Augustus Francis Sherman (1865-1925) - autor prezentowanych zdjęć, nie był profesjonalnym fotografem, ale urzędnikiem państwowym, pracownikiem Biura Rejestracyjnego Stacji Imigracyjnej Ellis Island w latach 1892-1925. Mając kontakt z tysiącami ludzi przybywającymi z innych kontynentów i reprezentującymi różne kultury, religie i obyczaje, stworzył niezwykłą dokumentację. Jako utalentowany fotograf-amator pozostawił ponad 200 indywidualnych i grupowych portretów przybyszów do Ameryki z jej najintensywniejszego migracyjnie okresu. Imigranci, stając przed obiektywem w charakterystycznych dla swoich tradycji strojach, pozwolili Shermanowi stworzyć wielokulturowy obraz ówczesnego świata.

Dorobek Shermana jest rodzajem atlasu imigrantów pierwszych dekad XX wieku. Wystawa prezentuje ponad sto portretów uchodźców i migrantów z Azji, Afryki i Europy - w tym z ziem polskich. Współcześnie zbiór ten stanowi dokument o wielkiej wartości badawczej między innymi dla antropologii, etnologii, socjologii i etnografii. Przybliżenie postaci Shermana i jego dzieła życia, stwarza okazję do wytworzenia nowej perspektywy na ruchy migracyjne w przeszłości i dziś. Jest też zaproszeniem do refleksji nad warunkami masowego przemieszczania się, jak i uniwersalnością samego zjawiska. Przez amerykańską Ellis Island w latach 1892-1954 przeszło 12 milionów ludzi. Miejsce to od 1990 roku należy do National Park Service i jest siedzibą Narodowego Muzeum Imigracji, które opiekuje się spuścizną fotograficzną Shermana.

Kuratorką wystawy jest Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, za ekspozycję odpowiada Grupa Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis) we współpracy z Tomaszem Berszem - autorem oprawy graficznej. Forma oprawy nawiązuje bezpośrednio do stylistyki początku XX wieku. Afisze informacyjne i śródteksty zostały zrealizowane przez Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, które specjalnie na cele wystawy wykorzystało historyczne, metalowe i drewniane, ruchome czcionki drukarskie. Sama technika druku ze swoją niedoskonałością i żywym charakterem stała się jednym z ważnych elementów projektu jako nawiązania do estetyki ulicznych afiszy i obwieszczeń z czasów, których dotyczy sama wystawa. Plakaty promujące wystawę wykorzystują tę właśnie czcionkę.

Wystawa fotografii Augustusa F. Shermana jest prezentowana w przestrzeni korytarza Magazynu Tranzytowego Muzeum Emigracji oraz w sali wystaw czasowych. Dla poszerzenia tła historycznego i społecznego czasów masowych migracji do USA, prezentowane są również materiały multimedialne takie, jak publikacje cyfrowe, film dokumentalny i udostępnione ze zbiorów Narodowego Muzeum Imigracji Ellis Island zapisy audio historii polskich imigrantów, którzy potencjalnie mogli być modelami Shermana.

Wystawie towarzyszy unikalny katalog z bogatym wyborem fotografii Augustusa Francisa Shermana projektu Patryka Hardzieja i tekstami problemowymi autorstwa Małgorzaty Taraszkiewicz-Zwolickiej, Małgorzaty Szejnert, Adama Walaszka i Jaya Dolmage.

Wystawa czynna: 17 marca - 28 maja 2017
pon.: nieczynna
wt.: 12:00-20:00
śr.-niedz.: 10:00-18:00
Wstęp wolny

"Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta"

Kurator: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Projekt ekspozycji: Grupa CENTRALA Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis

Projekt graficzny: Tomasz Bersz we współpracy z Rafałem Buchnerem

Współpraca: The Statue of Liberty National Monument, the Ellis Island National Museum of Immigration and the National Park Service


Patroni Medialni:
TOK FM | Notes na 6 Tygodni | Histmag.org | Gazeta Wyborcza Trójmiasto | Co jest grane 24 |
Radio Gdańsk | Trojmiasto.pl

Opinie