• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

100cznia obchodzi piąte urodziny. Misja, idea, różnorodność

Patryk Gochniewski
4 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
100cznia stała się jedną jedną z najważniejszych przestrzeni w Trójmieście. To przede wszystkim dzienna letnia miejscówka, w której można zrelaksować się po pracy, a także obcować ze sztuką oraz pełnym spektrum sztuki ulicznej. 100cznia stała się jedną jedną z najważniejszych przestrzeni w Trójmieście. To przede wszystkim dzienna letnia miejscówka, w której można zrelaksować się po pracy, a także obcować ze sztuką oraz pełnym spektrum sztuki ulicznej.

Czas szybko leci. Gdańska 100cznia w sobotę będzie obchodzić swoje piąte już urodziny. Miejsce, które już na dobre wpisało się w letni krajobraz Trójmiasta, będzie świętować z przytupem. Wykorzystując całą rozrywkowo-kulturalną przestrzeń, którą udało się stworzyć przez te kilka lat.Najbliższe imprezy plenerowe w TrójmieścieCzy wybierasz się na 5. urodziny 100czni?

Pomysł stworzenia przestrzeni, która połączy w sobie kulturę, rozrywkę, gastronomię oraz będzie jednocześnie miejscem aktywizacji społecznej, zrodził się w Polsce, ale ewoluował w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkała współzałożycielka miejsca, która wraz z Kubą Łukaszewskim założyła 100cznię. Ta lokalizacja od samego początku miała być miejscem przyjaznym sztuce ulicznej oraz undergrundowej, skupiona na dziennych aktywnościach oraz ekologii.

- Gdy mieszkałam w Londynie, zaangażowałam się w działalność fundacji prowadzącej działania rewitalizacyjne w dzielnicy Brixton. Jednym z efektów tych prac było stworzenie otwartej dla mieszkańców przestrzeni społeczno-kulturalnej z kontenerów morskich - opowiadała nam pięć lat temu, przed pierwszym otwarciem przestrzeni. - Po powrocie do Polski chcieliśmy otworzyć niewielki biznes, ale ceny wynajmu pomieszczeń przerosły nasze możliwości. Przypomnieliśmy sobie wtedy o kontenerach i pomyśleliśmy, że to świetna alternatywa dla osób szukających miejsca na swoje kreatywne przedsięwzięcia.
Pomysłodawcy wydzierżawili kawałek ziemi na terenach postoczniowych w Gdańsku - konkretnie w miejscu wyburzonego budynku Modelarni - i zainwestowali pieniądze w siedemnaście kontenerów morskich. Pięć lat temu stworzyły wyjątkowy klimat w miejscu, które tak naprawdę budziło się do życia, a dziś możemy w pełnej krasie oglądać potencjał, który w nim drzemał. Taka adaptacja martwych przestrzeni na potrzeby społeczno-kulturalno-rozrywkowe są codziennością na świecie. U nas to wciąż pomysły dość świeże.

- Od pomysłu do realizacji minęło pół roku - opowiada Kuba. - Pierwotny projekt był w mniejszej skali, jednak po Londynie pojawiła się inspiracja na coś więcej. Wydaje się, że udało nam się osiągnąć efekt skali, o który nam chodziło - dodaje, ale mówi też, że nie było tak łatwo, jakby się wydawało. - Na początku było mnóstwo formalnych i technicznych problemów, myśleliśmy już o przesunięciu otwarcia 100czni o rok - wspomina. - Udało się otworzyć jednak wszystko tamtego lata, co prawda dopiero w sierpniu, ale jednak. To też był zupełnie inny czas na stoczni - byliśmy otoczeni przez nieużytki, nie wiedzieliśmy jak to się dalej potoczy, ale odzew był duży i dobry, że przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Wyciągnęliśmy też wnioski na przyszłość.

Slipknot, Nick Cave, Mata - najciekawsze koncerty w TrójmieścieTeraz 100cznia obchodzi swoje piąte urodziny, które potrwają trzy dni. Od piątku do niedzieli. W piątek będą sety didżejskie, a w sobotę na scenie pojawi się Branko, portugalski producent, jeden z założycieli kultowego Buraka Som Sistema. Poza tym angolski duet Lua Preta oraz Mentalcut. W niedzielę natomiast odbędą się targi winyli i vintage, a także urodzinowe kino, podczas którego zostanie wyświetlony film "Rozkołys".

Do tego oczywiście będzie funkcjonować cała przestrzeń i aktywności - streetball, grafitti, food court, 100cznia inside, galeria Layup i przesmyk. Te trzy dni to dobry czas, aby dokładnie poznać wszystkie zakamarki tej przestrzeni. Warto zaznaczyć, że 100cznia inside będzie ponownie funkcjonować cały rok.

100cznia od samego początku w swoim zamyśle miała promocję wszelkiej sztuki ulicznej - grafitti, streetball, street art czy gastronomię. 100cznia od samego początku w swoim zamyśle miała promocję wszelkiej sztuki ulicznej - grafitti, streetball, street art czy gastronomię.
Właściciele 100czni zwracają także uwagę na fakt, że pierwsze sezony działalności były spokojniejsze. Te tereny dopiero rozkwitały. Obecnie natomiast stanowią chyba najważniejszy i największy ośrodek rozrywkowy w Trójmieście w czasie letnim.

Przez te pięć lat - mimo wielu trudności - 100cznia wyewoluowała z miejscówki chilloutowej do rozbudowanej przestrzeni kulturalno-rozrywkowej.

- Pod koniec każdego sezonu jesteśmy wyczerpani i śmiejemy się, że nigdy więcej, to tyle, ale przez czas zimowego odpoczynku rośnie kreatywność, pojawiają się nowe pomysły i opcje, i staramy się otwierać te nowe drzwi - opowiada Kuba. - Zawsze walczymy o pokazanie nowych twarzy naszego projektu, myślimy o sobie trochę jak o domu kultury alternatywnej czy ulicznej - stwierdza. - 100cznia ma być przestrzenią dla aktywności, które do niedawna były w podziemiu, jak deskorolka, street art, streetball, kultura dzidżejska, uliczna moda czy street food. Taki jest nasz zamysł.

Kanapki, bajgle i panini na wynosNie jest łatwo - i zapewne jeszcze długo nie będzie - ale czy założyciele 100czni czują satysfakcję lub spełnienie?

- 100cznia to pot, krew i łzy - śmieje się założyciel 100czni. - Jest satysfakcja, jasne, przede wszystkim z obserwacji rozwoju tego pomysłu, tego jaki odzew idzie z Polski i zagranicy. Ale z drugiej strony potrzebujemy też zawsze dłuższej chwili na złapanie perspektywy i oddechu. Urodziny to jest moment wzajemnych gratulacji całego naszego zespołu, że daliśmy radę i że ta działalność ma sens.

Wydarzenia

5 urodziny 100czni (3 opinie)

(3 opinie)
w plenerze, street food, clubbing / disko

Miejsca

  • 100cznia Gdańsk, ks. Jerzego Popiełuszki 5

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (49)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (82 opinie)

(82 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Piotr Rubik "Niech mówią że to nie jest miłość" (10 opinii)

(10 opinii)
129 - 399 zł
Kup bilet
pop

ZOO Festiwal (16 opinii)

(16 opinii)
35 zł
targi, pokaz

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Kiedy odbyło się pożegnanie klubu Galaxy?