• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

20. Festiwal Jazz Jantar: jesienna odsłona jubileuszu

Patryk Gochniewski
26 października 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
Siłą gdańskiej imprezy jest to, że od samego jej początku stawiano na wykonawców z całej rozpiętości gatunku. Są debiutanci i renomowane już marki. Na zdjęciu: Theo Croker Siłą gdańskiej imprezy jest to, że od samego jej początku stawiano na wykonawców z całej rozpiętości gatunku. Są debiutanci i renomowane już marki. Na zdjęciu: Theo Croker

Obchodzący swoje 60-lecie gdański Klub Żak przygotował jesienną odsłonę jubileuszowej, dwudziestej edycji festiwalu Jazz Jantar, która odbędzie się w dniach 29.10-12.11. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to kolejna ciekawa impreza, która pokaże szerokie spektrum jazzu i obszerność tego gatunku.
Historia Żaka rozpoczęła się w 1957 roku. Wtedy klub działał przy Wałach Jagiellońskich, w dzisiejszej siedzibie Rady Miasta Gdańska. Dziś instytucja mieści się w starej zajezdni technicznej we Wrzeszczu. Historia festiwalu Jazz Jantar jest jednak dużo bardziej skomplikowana niż samego Żaka. Trudno ją jednoznacznie przedstawić, gdyż nie zachowały się żadne oficjalne archiwa. Dlatego też ustalono, że jako cezurę czasową przyjmie się 1997 rok, bo od tego momentu obecna ekipa klubu organizuje imprezę. I to z bardzo dobrym efektem. Jazz Jantar to obecnie jeden z najbardziej cenionych festiwali jazzowych w kraju.

Nie jest to jednak festiwal typowych gwiazd, ale nie oznacza to, że zabraknie rozpoznawalnych nazw i nazwisk. Colin Stetson i jego Ex Eye, John Medeski, Miguel Zenón, Ambrose Akinmusire oraz Joe Lovano Classic Quartet to tylko część wykonawców, których słuchacze jazzu oraz nurtów okołojazzowych na pewno kojarzą.

- Wybieramy artystów, których słuchamy w ciągu roku, kierujemy się naszym gustem muzycznym, śledzimy nowości wydawnicze i staramy się wyłapać te najciekawsze. Jeśli to możliwe i są w trasie, zapraszamy twórców do Żaka, ale czasem to właśnie Jazz Jantar jest pierwszym pretekstem do ich trasy po Europie - mówi jeden z kuratorów wydarzenia, Jakub Knera. - Chcemy pokazać szerokie spektrum jazzu i to, jak bardzo obszerny jest ten gatunek. Chcemy też walczyć ze stereotypami wobec tej muzyki, które często funkcjonują i udowodnić, że właśnie na koncertach ukazuje ona swoje piękno oraz zaskakuje.
Kuratorzy zaznaczają jednocześnie, że nie mieli zamiaru robić wyjątkowo hucznego jubileuszu. Ich celem było po prostu przygotowanie kolejnej, ciekawej edycji festiwalu. Zrobienie tak różnorodnego i ciekawego programu jest możliwe dzięki temu, że Jazz Jantar odbywa się w listopadzie, czyli miesiącu festiwali jazzowych w Polsce i na kontynencie.

- Nigdy nie jest tak, że każdy może przyjechać, aczkolwiek zazwyczaj mamy to szczęście, że jeśli dostajemy informację o trasie albo odzywamy się do kogoś, to planuje on właśnie trasę koncertową po Europie - tłumaczy Knera. - A jeśli nie uda się wtedy, to zapraszamy artystów w ciągu roku. W styczniu, marcu, kwietniu. Rozciągamy Jazz Jantar, żeby w Gdańsku zagrały zespoły, które chcemy gościć.


 • Battle Trance
 • Makaya McCraven
 • Joe Lovano
 • James Brandon Lewis
 • Heroes Are Gang Leaders
 • Ex Eye
 • Dinosaur
 • Atom String Quartet
 • Ambrose Akinmusire
 • Susana Santos Silva
Siłą gdańskiej imprezy jest to, że od samego jej początku stawiano na wykonawców z całej rozpiętości gatunku. Są debiutanci i renomowane już marki. Organizatorom udaje zachować się balans między klasyką i nowością.

- Zależy też co mamy na myśli mówiąc "klasyka". Miles Davis czy John Coltrane, niestety, u nas nie zagrają. Stawiamy na różnorodność i świeżość. Nie epatujemy gwiazdami, ale zapraszamy mocne i rozpoznawalne nazwiska, które pojawiają się u nas często po raz kolejny. Publiczność jest ich ciekawa, podobnie jak nazw, które widzi pierwszy raz na oczy. Jazz Jantar to przede wszystkim odkrywanie muzyki - wyjaśnia Jakub Knera.
Podczas jubileuszowej edycji festiwalu wystąpi dwudziestu jeden wykonawców. Oprócz wykonawców zagranicznych, nie zabraknie polskich akcentów. Mocnym akcentem jest Jaskułke Sextet, skupiający najgorętsze nazwiska "nowej fali" w rodzimym jazzie. Zaprezentuje on materiał "Komeda Recomposed". Ponadto usłyszymy duńsko-polsko-norweski Pimpono Ensamble, które technikę i dojrzałość łączy ze świeżością i otwartością na gatunek. Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się zaś kwartet smyczkowy Atom String Quartet z materiałem z płyty "Seifert".

W bloku Młoda Scena Jazzowa wystąpią zespoły Chryste PanieImmortal Onion. O tym pierwszym pisano, że wydali jedną z najciekawszych tegorocznych płyt z pogranicza jazzu, wolnej improwizacji i elektroniki, drudzy są laureatami VI edycji programu "Jazzowy debiut fonograficzny", organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W tym roku blok dedykowany wybranemu regionowi świata przypadł Portugalii.
W ramach koncertów pod hasłem Portugal.NOW wystąpi chociażby świętujące swoje piętnastolecie Red Trio, któremu na gdańskiej scenie będą towarzyszyć wibrafonista Mattias Stahl i wybitny trębacz Axel Dörner. Nie zabraknie także charakterystycznych dla Jazz Jantar nowych twarzy oraz artystów określanych jako wschodzące gwiazdy sceny jazzowej. W tym roku wybór padł na Amirtha Kidambi Elder Ones, Theo Crokera, Makaya McCravena, Battle Trance oraz Dinosaur.

Na festiwalu nie zabraknie także interdyscyplinarności i wielogatunkowości, która od lat jest znakiem firmowym wydarzenia. I tak usłyszymy chociażby stoner rocka od Black Bombain czy połączenie jazzu z hip-hopem, które od wielu już lat pokazuje, że te dwa gatunki świetnie ze sobą współpracują. Podtrzymanie tej tezy gwarantują występy wykonawców: Steve Lehman & Sélébéyone oraz Heros Are Gang Leaders.

Wydarzenia

Festiwal Jazz Jantar (6 opinii)

20-300 zł
jazz, festiwal muzyczny

Katalog.trojmiasto.pl - Miejsca

Zobacz także

Opinie (2) 2 zablokowane

 • Żak jak zawsze trzyma wysoki poziom :-)

  • 11 1

 • Cudownie!

  Nigdy nie byłam, w tym roku nie odpuszczę :)

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nigel Kennedy

200 - 270 zł
Kup bilet
jazz

66.MFMO w Oliwie - Stefan Kagl

32 zł
muzyka poważna

Restaurant Week & Breakfast Week

69 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Nocny bieg na 5 km po gdańskim lotnisku nazywa się: