• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

3era Festival: Tymek, Tede, Szczyl. Wielopokoleniowy tygiel raperów na Elektryków

goch
30 sierpnia 2022, godz. 16:05 

Rap jest na fali. Chyba nawet na przełomie lat 90. i dwutysięcznych nie był tak popularny. Nic więc dziwnego, że koncertów coraz więcej, a zainteresowanie nimi nie maleje. Przykładem tego jest 3era Festival na Ulicy Elektryków, który odbędzie się w sobotę, 3 września. Na scenie m.in. Tymek, Fokus, Tede, Zdechły Osa, Włodi i Szczyl.Najbliższe koncerty hip-hopowe w TrójmieścieCzy słuchasz oldschoolowego rapu?

Nie przypominam sobie aż takiej hegemonii jakiegokolwiek gatunku w ostatnich trzech dekadach. Były momenty, kiedy na pierwszy plan któryś się wysuwał, jednak wszystkie istniały bardziej w symbiozie. To powodowało, że muzyka była różnorodna. Nawet w obrębie jednego gatunku.

Teraz jednak rap nowej fali zalał cały świat, zostawiając konkurencję w tyle. Pop stara się deptać po piętach, ale wciąż pozostaje dwa kroki z tyłu. Rock dogorywa, szukając rozwiązań, które pozwolą znowu mu wrócić na tron. Ale do tego bardzo daleka droga.

Nic więc dziwnego, że kiedy spojrzymy w kalendarz koncertów, większość to młodzi raperzy. Dziś o starej gwardii pamiętają tylko ci, którzy w młodości katowali kawałki Paktofoniki, Kalibra, Pei, Trzyha czy Molesty. Tym bardziej miło, że na 3era Festival pojawi się bardzo przekrojowy zestaw wykonawców. Łączenie pokoleń - o to chodzi w muzyce.

Trzeba przyznać, że zestaw wykonawców, którzy pojawią się na trzech scenach na terenach przy Ulicy Elektryków, może robić wrażenie. Przede wszystkim mocna reprezentacja tych, którzy budowali siłę tej sceny w Polsce - Fokus, Włodi i Tede. Myślę, że młoda publiczność, która zapewne będzie stanowić większość widzów, może być mocno zdziwiona jak kiedyś wyglądał rap. Oczywiście, nie chcę generalizować, ponieważ wielu jest otwartych na muzykę i jej historię, ale część skupia się wyłącznie na tu i teraz.

Koncerty przy stadionie mają sensMłodzi wykonawcy również tworzą mocny zespół. Gruby Mielzky - no, może już nie taki młody, bardziej łączący stare z nowym - to świetny showman. Jego koncerty są pełne energii, coś na wzór tych, które tworzy Post Malone. Zdechły Osa - chłopak, który wymyka się gatunkom. Ani to rap, ani punk, ani rock. To coś bardzo pomiędzy, ale łączące w sobie wszystkie elementy buntu, którymi charakteryzują się wymienione gatunki.

Poza tym Tymek - chyba najbardziej świadomy artystycznie młody wykonawca sceny około rapowej. On na żywo jest poza kontrolą - nawiązując do jego przeboju. Szczegółowo przygotowany występ, podczas którego bawi się konwencją, gatunkami, przypominając, że muzyka jest plastyczna, lubiąca zmiany i poszukiwania czegoś nowego.

Nie można także zapominać o Szczylu, Kukonie czy Hodaku, czyli trójce niesamowicie popularnych twórców, którzy mają milionowe wyświetlenia i odsłuchania w serwisach streamingowych. Każdy z nich inny, ale świetnie wpisujący się w nową falę rapu - tyle że tę lepszą, wyższą, najmocniejszą. Nie tę pato. A to naprawdę duży atut w dzisiejszych czasach, kiedy wszystko jest nastawione na szybki zysk i tanią sensację.
goch

Wydarzenia

3ERA Festival

hip-hop, festiwal muzyczny

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogród Świateł

w plenerze, pokaz

Jarmark Bożonarodzeniowy

jarmark

Pezet

hip-hop

Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jarmark Św. Dominika organizowany jest: