Wydarzenie

Actus Humanus - festiwal muzyki dawnej

UWAGA! Impreza już się odbyła
Aktualna edycja: Actus Humanus 2017

data:
14 - 18 grudnia 2011
miejsce:
Gdańsk, Różne kościoły
bilety:
55 zł , w przedsprzedaży 40 zł - szczegóły w opisie
PATRONAT

Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa na pierwszą odsłonę Festiwalu Actus Humanus. Jego nadrzędną ideą jest prezentacja najwybitniejszych dzieł muzyki dawnej, korespondujących z okresem Bożego Narodzenia, w interpretacji czołowych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata.Dzięki starannie wyselekcjonowanemu repertuarowi, jak również obecności na Festiwalu niekwestionowanych autorytetów muzyki dawnej, Gdańsk stanie się jednym z centralnych miejsc na mapie wydarzeń kulturalnych dedykowanych muzyce dawnych wieków. Actus Humanus już od pierwszych edycji ma bowiem ambicje dołączyć do grona najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku.

Już podczas uroczystego koncertu inauguracyjnego, w Kościele św. Mikołaja, zabrzmi jedno z najpiękniejszych, a jednocześnie niesłusznie zapomnianych arcydzieł włoskiego baroku - "Cinque Profeti - Cantata per la Notte di Natale" Alessandra Scarlattiego, w wykonaniu fenomenalnej włoskiej formacji La Venexiana pod dyrekcją Claudia Caviny. Dzień później, w Kościele św. Brygidy, wystąpi - z unikalnym repertuarem bożonarodzeniowym doby średniowiecza "In Festa Nativitatis" - Patrizia Bovi i Ensemble Micrologus z gościnnym udziałem jednego z najoryginalniejszych głosów męskich - Pina de Vittoria. Punktem centralnym festiwalu będzie francuska muzyka renesansowa - program "Noël Renaissance - 'O' de l'avent" zaprezentuje w Kościele św. Jakuba Ensemble Clément Janequin pod dyrekcją Dominique'a Visse. Sobotni wieczór w Dworze Artusa wypełni muzyka Jana Sebastiana Bacha (m.in. "Wariacje Goldbergowskie") i Domenica Scarlattiego. Zaproszenie do Gdańska przyjął legendarny francuski klawesynista Pierre Hantaï. Koncert finałowy, również w Dworze Artusa, należeć będzie do włoskich mistrzów baroku. Zespół Modo Antiquo pod batutą zjawiskowego Federica Marii Sardellego wraz z Magnusem Stavelandem zaprezentuje wirtuozowskie interpretacje koncertów i najpiękniejszych arii z oper Antonia Vivaldiego.

Festiwal Actus Humanus rozpoczyna swą historię. Podczas kolejnych edycji będzie rozbudowywał swój program i umacniał swą pozycję, odważnie eksplorując nowe zjawiska na scenie światowej muzyki dawnej. Swój udział w przyszłorocznej odsłonie potwierdziły już tak znakomite formacje jak m.in. Le Poème Harmonique z Vincentem Dumestre'em, Orfeo 55 z Nathalie Stutzmann, Akademia z Françoise Lasserre'em oraz Mala Punica z Pedrem Memelsdorffem. Będziecie mieć Państwo niepowtarzalną okazję uczestniczenia w rodzącym się na Waszych oczach nowym, ważnym zjawisku kulturalnym w Gdańsku. Mamy nadzieję, że razem z nami będziecie częścią jego pięknej historii.

PROGRAM

14 grudnia - środa, godz. 21:00
Kościół św. Mikołaja, ul. Świętojańska 72

La Venexiana

Alessandro Scarlatti: Concerto grosso nr 3 F-dur
Alessandro Scarlatti: Cinque Profeti (Cantata per la Notte di Natale, 1708)

Ezechiele: Roberta Mameli - sopran / soprano
Daniele: Francesca Lombardi - sopran / soprano
Geremia: Andrea Arrivabene - kontratenor / contratenor
Isaia: Luca Dordolo - tenor
Abramo: Salvo Vitale - bas / bass
Claudio Cavina - dyrygent / conductor


15 grudnia - czwartek, godz. 20:00
Kościół św. Brygidy, ul. Profesorska 17

Ensemble Micrologus

Patrizia Bovi - śpiew, harfa, trąba średniowieczna / vocal, harp, medieval trumpet
Pino De Vittorio - śpiew, instrument perkusyjne / vocal, percussion

16 grudnia - piątek, godz. 20:00
Kościół św. Jakuba ul. Łagiewniki 63

Ensemble Clément Janequin

Noël Renaissance - 'O' de l'avent
Dominique Visse - śpiew, dyrygent / vocal, conductor

17 grudnia - sobota, godz. 20:00
Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Pierre Hantaï

Johann Sebastian Bach: Goldberg Variations BWV 988
Pierre Hantaï - klawesyn / harpsichord

18 grudnia - niedziela, godz. 20:00
Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Modo Antiquo

Antonio Vivaldi: Arie e concerti I
Magnus Staveland - tenor
Federico Maria Sardelli - dyrygent / conductorOrganizatorem projektu jest krakowska agencja event-factory współtworzona przez Sebastiana Godulę i Konrada Koper, którzy w latach 2003-2007 kierowali produkcjami Krakowskiego Biura Festiwalowego. Agencja ma w dorobku jedne z największych imprez masowych w Polsce. Była, wspólnie z Filipem Berkowiczem, inicjatorem i współautorem sukcesu takich marek festiwalowych, jak Sacrum Profanum czy Misteria Paschalia. Od roku 2007 event-factory jest producentem Festiwalu Muzyki Polskiej, a od roku 2010 Festiwalu Muzyki Tradycyjnej Rozstaje. Twórcy event-factory w 2005 byli odpowiedzialni za realizację widowiska "Zapis", które zainaugurowało 25-lecie Solidarności. Na 30-lecie Solidarności wyprodukowali musical "21", w ramach imprezy 2xStrajk i na zlecenie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W roku 2011, poza Festiwalem Actus Humanus, event-factory wzięła udział w organizacji Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu, w ramach Polskiej Prezydencji w UE. Była producentem wykonawczym koncertów Penderecki, Aphex Twin & Jonny Greenwood.

www.event-factory.com.pl
Informacja o biletach:
Bilety w przedsprzedaży już od 18 listopada 2011 za pośrednictwem ticketpro.pl w cenie:

Bilet normalny - 40 PLN
Bilet premium - 90 PLN
karnet (tylko w przedsprzedaży) - 160 PLN
karnet premium (tylko w przedsprzedaży) - 360 PLN

http://www.ticketpro.pl/jnp/gdzie-kupic-bilety/pomorskie/index.html

Istnieje również możliwość nabycia biletów w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem
zgodnie z cennikiem:

Bilet normalny - 55 PLN
Bilet premium - 110 PLN

Aktualna edycja imprezy

Zdjęcia

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (17)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
  13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

  - jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

  Najbliższe podobne imprezy

  Minione podobne imprezy

  Kalendarz imprez

  kalendarz

  Najczęściej czytane

  Zdjęcia z imprez