Wydarzenie

Actus Humanus

UWAGA! Impreza już się odbyła
Aktualna edycja: Actus Humanus 2017

data:
7 - 13 grudnia 2015
miejsce:
Gdańsk
bilety:
350 - 550 zł karnet
PATRONAT

To będzie prawdziwie gwiazdorskie Boże Narodzenie! Od 7 do 13 grudnia w Gdańsku, w 5. Festiwalu Actus Humanus wystąpią topowi artyści muzyki dawnej. Ekskluzywne koncerty dadzą tu m.in. słynny skrzypek Giuliano Carmignola z Accademią Bizantiną i Ottavio Dantone, kontratenor Franco Fagioli, kontrowersyjna formacja Graindelavoix i Björn Schmelzer oraz legendarna Akademie für Alte Musik Berlin.Actus Humanus to kulturalna marka, która dawno przekroczyła granice Polski. Festiwal ze starannie dobranym repertuarem, prezentowanym przez autorytety muzyki dawnej, od paru lat znajduje się na szczycie rankingów kulturalnych. W tym roku otrzymał prestiżowe wyróżnienie EFFE - Europe for Festivals, Festivals for Europe - przyznawane przez brukselskie stowarzyszenie European Festivals Association. Międzynarodowe jury doceniło przekaz Actus Humanus promujący europejskie dziedzictwo i wartości, artystyczne wyrafinowanie i przemyślany, spójny program.

- Zapraszam Państwa na jubileuszową edycję Festiwalu Actus Humanus, podczas której zabrzmią arcydzieła muzyki dawnej - w tym kompozycje korespondujące z okresem Bożego Narodzenia - w interpretacji czołowych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata - mówi Filip Berkowicz, dyrektor Actus Humanus, menedżer kultury, kurator, twórca i dyrektor artystyczny najwyżej ocenianych w Polsce wydarzeń i festiwali muzycznych, m.in. Sacrum Profanum, Misteria Paschalia i projektu Opera Rara. - Dzięki starannie wyselekcjonowanemu repertuarowi, jak również obecności na Festiwalu niekwestionowanych autorytetów, Gdańsk stał się jednym z centralnych miejsc na europejskiej mapie wydarzeń kulturalnych poświęconych muzyce dawnych wieków. Jesteśmy dumni, że dzięki Festiwalowi Actus Humanus miasto Heweliusza znalazło się w centrum zainteresowania entuzjastów muzyki dawnej i dołączyło do prestiżowego grona europejskich stolic muzyki dawnej.

PROGRAM jubileuszowej 5. edycji Festiwalu Actus Humanus przedstawia się imponująco.

Wielka inauguracja już 7 grudnia w Centrum św. Jana. W wirtuozowskich koncertach Jana Sebastiana Bacha i Antonia Vivaldiego wystąpią światowej sławy włoski skrzypek Giuliano Carmignola oraz prowadzona przez Ottavia Dantonego formacja Accademia Bizantina. Dzień później w Dworze Artusa pojawią się wyrafinowani specjaliści od repertuaru francuskiego - Les Talens Lyriques pod wodzą Christophe'a Rousseta z bożonarodzeniowym repertuarem Marca-Antoine'a Charpentiera.

9 grudnia na Festiwalu zabrzmią kantaty J. S. Bacha w wykonaniu zespołu solistów - kameralistów Le Banquet Céleste, skupionych wokół francuskiego kontratenora i dyrygenta Damiena Guillona. Zespół, rezydent przy Festiwalu de Lanvellec, słynie z precyzyjnych i niezwykle stylowych interpretacji dzieł lipskiego kantora.

Kontrowersyjni Graindelavoix i Björn Schmelzer 10 grudnia wykonają w Gdańsku cypryjskie nieszpory ze słynnego manuskryptu turyńskiego J.II.9 (przypisywane Jeanowi Hanelle) oraz tradycyjne śpiewy sufickie, bizantyjskie i maronickie. Działający w Antwerpii multidyscyplinarny zespół, fascynuje się głosem i genealogią repertuaru wokalnego i ma reputację pioniera z powodu kompletnie nowego podejścia do starego repertuaru, wykraczając poza historyczną wiedzę.

11 grudnia w Dworze Artusa pojawi się Akademie für Alte Musik Berlin, uznawana dziś za jedną z najwybitniejszych orkiestr kameralnych na świecie. Muzycy mają za sobą bezprecedensowe pasmo sukcesów, występują w najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy, a trasy koncertowe zaprowadziły ich do Azji i obu Ameryk. W Gdańsku zaprezentują zróżnicowany, świąteczny program dzieł barokowych.

12 grudnia w tym samym miejscu wystąpią bezbłędni w interpretacji madrygałów Claudia Monteverdiego Les Arts Florrisants i Paul Agnew.

Na finał jubileuszowego wydania Actus Humanus pojawią się ulubieńcy publiczności - charyzmatyczna formacja Il Pomo d'Oro z koncertmistrzem Riccardem Minasim i kontratenorem Francem Fagiolim. Wspólnie zaprezentują fajerwerkowy program złożony z arii pisanych przez wybitnych kompozytorów dla kastrata Caffarellego.


Karnety oraz bilety w dwóch przedziałach cenowych: premium i normalny, dostępne są w punktach sprzedaży Ticketpro oraz sklepie internetowym Ticketpro.pl
Bilety premium oraz karnety uprawniają do wstępu do sektora VIP.
Więcej informacji o biletach

Aktualna edycja imprezy

Dodaj zdjęcie

Opinie (8)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Minione podobne imprezy

Kalendarz imprez

kalendarz

Najczęściej czytane

Zdjęcia z imprez