Wydarzenie

Actus Humanus

UWAGA! Impreza już się odbyła
Aktualna edycja: Actus Humanus 2017

data:
5 - 11 grudnia 2016
godzina:
20:00
miejsce:
Gdańsk
bilety:
40 - 550 zł Karnet - 350zł - normalny - 550zł - premium
PATRONAT

Actus Humanus to wyjątkowy festiwal w wyjątkowym mieście. W najpiękniejszych historycznych przestrzeniach Gdańska prezentuje najwybitniejsze osiągnięcia muzyki dawnej. Przyciąga światowej klasy artystów i tłumy publiczności. Tegoroczna, 6. edycja festiwalu, która potrwa od 5 do 11 grudnia, aż błyszczy od gwiazd!ZOBACZ PROGRAM

- Z radością zapraszam Państwa na 6. Festiwal Actus Humanus, podczas którego zabrzmią arcydzieła muzyki dawnej - w tym kompozycje korespondujące z okresem Bożego Narodzenia - w interpretacji czołowych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata - mówi Filip Berkowicz, artystyczny festiwalu, muzykolog, manager, promotor, producent i dyrektor artystyczny wielu cenionych przez światową krytykę festiwali muzycznych. - Dzięki starannie wyselekcjonowanemu repertuarowi, jak również obecności na Festiwalu niekwestionowanych autorytetów, Gdańsk stał się jednym z centralnych miejsc na europejskiej mapie wydarzeń kulturalnych poświęconych muzyce dawnych wieków - dodaje.

W tym roku siedem festiwalowych dni przyniesie szereg spektakularnych wydarzeń. W Gdańsku znów pojawią się wybitni muzycy ulubieńcy publiczności, ale też zadebiutują kolejni znakomici wykonawcy.

Festiwal już 5 grudnia zainauguruje znakomita formacja Al Ayre Español, prowadzona przez Eduarda Lópeza Banzo, która przedstawi bożonarodzeniowy repertuar zapomnianych mistrzów baroku hiszpańskiego. Kolejnego dnia (6 grudnia) Paul Agnew, wybitny śpiewak, znany z niezliczonych kreacji - od kantat Bacha z Gardinerem do zjawiskowej Platei, tytułowej roli w operze Rameau - zaśpiewa recital pieśni Johna Dowlanda. Artyście towarzyszyć będzie jeden z najsłynniejszych współczesnych wirtuozów lutni, zdobywca dwóch nagród Grammy - Paul O'Dette.

Następną festiwalową pozycją będą mantuańskie madrygały Claudia Monteverdiego - druga odsłona serii przygotowywanej przez fenomenalny zespół prowadzony przez Paula Agnew - Les Arts Florissants (7 grudnia).

8 grudnia muzykę z kodeksu z Le Puy-en-Velay - szczególnego źródła dla historii liturgii, pochodzącego z punktu wyjścia na drogę pielgrzymkową do Santiago de Compostela - zaśpiewają jej najważniejsi od dwóch dekad wykonawcy, Ensemble Gilles Binchois pod dyrekcją legendarnego Dominique Vellarda.

W Gdańsku pojawią się także: debiutująca na festiwalu słynna formacja La Reveuse wraz z fenomenalną francusko-marokańską wokalistką Hasnaą Bennani (9 grudnia) oraz owacyjnie przyjmowana Akademie für Alte Musik Berlin z kompozycjami Beethovena oraz Mozarta - ojca i syna (10 grudnia).

Na finał 11 grudnia długo wyczekiwani muzycy Armonia Atenea pod kierownictwem George'a Petrou (również debiutant na Actus Humanus) oraz gwiazda licznych płyt i teatrów operowych, która na festiwalu dała się poznać przed dwoma laty - Max Emanuel Cencic. W tym roku artyści będą zdobywać serca słuchaczy najbardziej wirtuozowską i wymagającą muzyką, jaka kiedykolwiek została napisana dla ludzkiego głosu - dziełami Johanna Adolpha Hassego.

- Dzięki Festiwalowi Actus Humanus miasto Heweliusza znalazło się w centrum zainteresowania entuzjastów muzyki dawnej i na stałe wpisało się do grona europejskich stolic muzyki dawnej. Festiwal po raz kolejny promuje EFFE, organizacja skupiająca najważniejsze festiwale na świecie - podkreśla Filip Berkowicz.


AH 2016 to siedem wyjątkowych koncertów z wysmakowanym repertuarem w interpretacji mistrzów wykonawstwa historycznego.

Akademie für Alte Musik Berlin i Les Arts Florissants | Page officielle pod kierownictwem Paul Agnew.
Max Emanuel Cencic
Hasnaa Bennani Lazreq.
Zadebiutują takie formacje jak La Reveuse, Ensemble Gilles Binchois legendarnego Dominique Vellarda, Al Ayre Español - Eduardo López Banzo i Καμεράτα Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής/ Armonia Atenea pod batutą charyzmatycznego George Petrou.
Nie zabraknie też mistrza lutni - Paula O'Dette.


Aktualna edycja imprezy

Przeczytaj także

Zdjęcia

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (1)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
  13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

  - jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

  Minione podobne imprezy

  Kalendarz imprez

  kalendarz

  Najczęściej czytane

  Zdjęcia z imprez