Agnieszka Chylińska - info, skład, zdjęcia, dyskografia

Agnieszka Chylińska

  • rock,
  • pop
2 + / 0 -

O zespole:

Agnieszka Barbara Chylińska (ur. 23 maja 1976 w Gdańsku) - polska wokalistka i autorka tekstów, a także osobowość telewizyjna. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. W latach 1994-2003 członkini rockowego zespołu O.N.A. Następnie w latach 2003-2006 wokalistka formacji Chylińska. Od 2009 roku prowadzi działalność solową, kiedy to ukazał się jej debiutancki album solowy zatytułowany Modern Rocking, stylistycznie nawiązujący do nurtu dance i pop.

Już w szkole średniej Agnieszka Chylińska zaczęła odnosić pewne sukcesy muzyczne. 19 marca 1994 zdobyła III nagrodę na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Starogardzie Gdańskim. Udział w tym konkursie okazał się dla niej znaczący, dzięki niemu poznała swój pierwszy zespół - Second Face. Po wielu koncertach i prestiżowych wyróżnieniach pojawiły się pierwsze poważniejsze propozycje. Zbigniew Kraszewski zaproponował jej śpiewanie w TSA Evolution, na co się nie zgodziła. Po roku przyjęła jego zaproszenie do rozmów nt. śpiewania w zespole Skawalker, solowym projekcie Grzegorza Skawińskiego. Zespół przemianowano na O.N.A., a w 1995 ukazał się jego debiutancki album zatytułowany Modlishka.

Wokalistka była wielokrotnie nagradzana i nominowana do najróżniejszych nagród jako najlepsza wokalistka i autorka tekstów. Były to m.in. Fryderyki, PlayBoxy, czy konkursy organizowane przez pisma muzyczne. W styczniu 2002 Chylińska nagrodzona została Paszportem Polityki za drapieżny głos, który jest najlepszym instrumentem zespołu O.N.A., za teksty piosenek i niebywałą energię na scenie. W 2003 zespół O.N.A. zakończył swoją działalność z powodu "rozbieżności artystycznych". Wówczas Agnieszka Chylińska założyła własny zespół, sygnowany jej nazwiskiem. 19 marca 2004 grupa ta wydała swoją pierwszą płytę zatytułowaną Winna. 10 września 2007 w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma nagrany został koncert MTV Unplugged zespołu Hey, podczas którego Chylińska wraz z Kasią Nosowską wykonała piosenkę PJ Harvey pt. "Angelene".
W 2008 roku Chylińska została jurorką w programie TVN Mam talent!. Po odejściu Kuby Wojewódzkiego w 4 sezonie objęła funkcję przewodniczącej jury.
23 października 2009 ukazał się jej debiutancki album solowy zatytułowany Modern Rocking, utrzymany w stylu dance. Album nagrany został z duetem producenckim Plan B, Bartkiem Królikiem i Markiem Piotrowskim. Stał się on ogromnym sukcesem komercyjnym, zdobywając szczyt listy najlepiej sprzedających się albumów w Polsce OLiS i uzyskując w pierwszym tygodniu sprzedaży status złotej płyty. Do końca roku 2009 album osiągnął nakład ponad 45 tys. egzemplarzy i status platynowej płyty.
14 marca 2009 na antenie TVN wyemitowany został odcinek serialu Niania, w którym Agnieszka Chylińska wcieliła się w postać Natalii Dębki, przyjaciółki z liceum Frani Maj.

W lutym 2010 roku wydawnictwo Modern Rocking uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: Album roku pop. Miesiąc później Chylińska otrzymała nominację w plebiscycie Viva! Najpiękniejsi w kategorii Najpiękniejsza Polka. W 2010 otrzymała również Złotego Dzioba w kategorii Przebój roku, VIVA Comet 2010 w kategorii Image roku, Eska Music Awards 2010 w kategorii Artystka roku oraz Superjedynkę w kategorii Przebój roku i Album roku - Pop.
Od września 2013 prowadzi w niedziele w RMF FM program Wszystkie numery Agnieszki Chylińskiej.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Najczęściej czytane