• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Akustycznie i nastrojowo. Kombii w Starym Maneżu

Magda Mielke
28 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Zespół Kombii zagrał koncert w niecodziennej, akustycznej formule. Wybrzmiały zarówno nieśmiertelne hity zespołu, jak i nowe piosenki z płyty "Kombii 5" w zupełnie nowym wydaniu. Zespół Kombii zagrał koncert w niecodziennej, akustycznej formule. Wybrzmiały zarówno nieśmiertelne hity zespołu, jak i nowe piosenki z płyty "Kombii 5" w zupełnie nowym wydaniu.

W niedzielny wieczór Kombii z Grzegorzem Skawińskim zagrało w Starym Maneżu. Była to doskonała okazja, aby w zupełnie nowym wydaniu posłuchać zarówno nieśmiertelnych hitów zespołu, jak i piosenek z wydanej rok temu płyty "Kombii 5". Choć wolnych miejsc nie brakowało, fani przywitali zespół z nieskrywanym entuzjazmem.Kto zagra w marcu w Trójmieście? Lista wszystkich koncertów


Co sądzisz o zespole Kombii?

Choć w obecnym czasie, obserwując, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, trudno z niefrasobliwością bawić się na koncertach, tego typu jednoczące spotkania są ludziom bardzo potrzebne. Świadomy tego Grzegorz Skawiński podczas niedzielnego koncertu w Starym Maneżu niejednokrotnie nawiązywał do sytuacji na Ukrainie.

- Przepiękny dobry wieczór! Witamy Trójmiasto, witamy Gdańsk, witamy was. Mimo tego wszystkiego, co się dzieje dookoła, to jest piękna rzecz, że znaleźliście chwilę na to, żeby się z nami spotkać. Będę dzisiaj oczywiście o tym mówił, ale najpierw chciałem powiedzieć krótko: królowie życia - przywitał publiczność lider Kombii.

"Nasze randez-vous"

W programie znalazło się kilka nastrojowych i pełnych refleksji piosenek, których przesłanie tego wieczoru wybrzmiało z nową siłą. Jednym z takich utworów było niosące nadzieję "Przetrwamy". Również "Kto sieje wiatr" zabrzmiało poniekąd jako piosenka tematyczna.

- Ten tekst, który teraz zaśpiewamy, zagramy utwór też, napisaliśmy wspólnie z Jackiem Cyganem. Tak naprawdę nie chcieliśmy nigdy, żeby te słowa się jakoś tam sprawdzały. Dobre teksty mają to do siebie, że w różnych sytuacjach są one aktualne. Ten, który teraz zaśpiewamy, zagramy dla was, jest szczególnie aktualny - mówił Skawiński, zapowiadając utwór "Kto sieje wiatr".

Evergreeny i nowe brzmieniaW niedzielny wieczór zespół zagrał zarówno stare, znane przeboje, takie jak: "Nasze randez-vous", "Pokolenie", "Awinion", "Sen się spełni" czy "Ślad" w nowych aranżacjach, jak i utwory z wydanej w ubiegłym roku (po siedmioletniej przerwie) płyty "5". Wszystkie wybrzmiały w akustycznej, niecodziennej dla tego zespołu formule, która sprawiła, że znane przeboje nabrały nieoczekiwanego, wyjątkowego i bardziej subtelnego charakteru.

- Gramy dziś w akustycznej wersji, bo w tej elektronicznej słyszeliście nas już nie raz. Pamiętajcie, że to wszystko bierze się ze zwykłego, prawdziwego grania. Zawsze jak tworzymy piosenki, nie zaczynamy od różnych fantastycznych sekwencerów czy nie wiadomo czego. Wszystko musi się grać tak po prostu, jak przy ognisku. Dzisiaj co prawda mamy tylko ognisko rodzinne albo harcerskie, ale jedziemy... - wyjaśniał Grzegorz Skawiński.

Niewykorzystany potencjał gdańskiego stadionu. Gdzie leży problem?Stare przeboje chętnie śpiewała cała publiczność zgromadzona w niedzielę w klubie. Nowe nie spotkały się z takim entuzjazmem. Nic dziwnego. Gdy kultowy zespół (a do takich z pewnością zalicza się dawne Kombi i dzisiejsze Kombii) wydaje nowe piosenki, trudno jest mu przebić swoje własne przeboje.
Mimo to zespół ma oddanych fanów, a przede wszystkim fanki, które podczas niedzielnego koncertu nie szczędziły pisków i braw. Dowodem sympatii było też wyświetlenie na ekranach kilku telefonów napisu "Kochamy was Kombii". Choć sporo miejsc w Starym Maneżu pozostało wolnych, zespół nie mógł narzekać na brak ciepłego przyjęcia. Publiczność bardzo żywiołowo reagowała na zapowiedzi Skawińskiego, odpowiadała mu, a czasem wręcz prowokowała zaczepki.

Bezpieczne granie KombiiZespół Kombii powstał wiosną 2003 r. z inicjatywy: Grzegorza SkawińskiegoWaldemara Tkaczyka - byłych członków zespołu Kombi oraz dawnego menedżera grupy Jacka Sylwina. Muzycy do współpracy zaprosili pierwszego perkusistę i pomysłodawcę nazwy zespołu Kombi - Jana Plutę. Zespół tylko częściowo jest kontynuacją i reaktywacją dawnego Kombi (z lat 1976-1992), co wpisane jest już w samą nazwę - Kombii (z dwoma "i" stylizowanymi na rzymską liczbę II) oznaczającą tyle, co Kombi 2 albo Nowe Kombi.
Teraz na scenie ze Skawińskim i Waldemarem Tkaczykiem występuje syn tego drugiego - urodzony na Zaspie perkusista Adam Tkaczyk oraz grający na fortepianie Wojciech Horny. Wczorajszego wieczoru każdy z panów miał okazję zaprezentować swoje muzyczne możliwości podczas imponujących solówek.

Czytaj także: Jak kształtowały się ceny biletów na koncerty w ostatnich pięciu latach?

Muzyka Kombii to swego rodzaju kompromis między synth popowym brzmieniem nawiązującym stylistycznie do lat 80. a elektrycznymi partiami gitarowymi Skawińskiego. Wokal Skawińskiego zdecydowanie lepiej sprawdza się w elektronicznym wydaniu. Do takiego śpiewania przyzwyczaił nas przez lata. We wszystkich utworach wybrzmiewa wyrazista perkusja Adama Tkaczyka, a w autorskiej kompozycji Wojciecha Hornego "Zachowaj twarz" do słów Jacka Cygana na pierwszy plan wyłania się syntezator. Niemniej to bezpieczne granie - panowie stronią od eksperymentów, pozostają wierni swojemu stylowi. To nie zarzut, raczej sposób na złoty środek. Kombii rozwija się, nagrywa utwory bliskie obecnym trendom, ale nie próbuje "na ślepo" podążać z duchem czasu.

Wydarzenia

Kombii (26 opinii)

(26 opinii)
70 - 140 zł
rock / punk, pop

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (27)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Baltic Opera Festival 2024

33 - 280 zł
Kup bilet
opera / operetka, festiwal teatralny

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się paniczny lęk przed "piątkiem 13tego"?