• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Ale jazz! Czyli najazd gwiazd jazzu na Trójmiasto

Katarzyna Moritz
18 września 2008 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Jazz Waves, czyli morze ciekawej muzyki
Tylko w Gdańsku zagości legendarny saksofonista Anthony Braxton w ramach festiwalu Summer Autumn Jazz Waves. Tylko w Gdańsku zagości legendarny saksofonista Anthony Braxton w ramach festiwalu Summer Autumn Jazz Waves.

Ikona jazzowej awangardy i muzyki free - Anthony Braxton, mistrz smoothjazzowych nastrojów Chris Botti oraz grupa Marcusa Millera - legendarnego muzyka jazzowego i funky. To tylko część z ponad 30 zespołów ze świata jazzu, które tej jesieni zagrają, na trzech festiwalach w Trójmieście.Trwa już festiwal JazZGdyni, który od kilku sezonów zadomowił się w gdyńskim klubie Pokład. 11 października rozpocznie się kolejna edycja imprezy Sopot Jazz. Najmłodszym jazzowym dzieckiem w zestawie trójmiejskich festiwali jest Summer Autumn Jazz Waves, który zrodził się w tym roku. Lecz ta ostania propozycja powstała z inicjatywy Jarosława Tylickiego, człowieka, który kilka lat temu odpowiadał za najlepszy w Polsce północnej festiwal Gdynia Summer Jazz Days. Gościła wtedy na nim absolutna światowa czołówka jazzmanów.

Kolejne podejście Tylickiego do koncertów już pokazało, że otrzymamy propozycje muzyczne na najwyższym poziomie. W ramach Summer Autumn Jazz Waves odbył się w lipcu jedyny koncert w Polsce, gdzie zagrał amerykański wirtuoz wibrafonu Bobby Hutcherson.

Co ciekawe nowy festiwal zagości głównie w Gdańsku, w którym w przeciwieństwie do Gdyni, sporadycznie goszczą gwiazdy jazzu. Finałowy koncert odbędzie się 7 października w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Nic dziwnego, jego bohaterem będzie amerykański saksofonista Anthony Braxton jedna z najważniejszych osobowości świata jazzu. Muzyk uchodzi za wyjątkowego artystę z kręgu jazzowej awangardy. Do dziś ponadsześćdziesięcioletni Braxton zachwyca ciekawymi projektami, nowatorskimi rozwiązaniami muzycznymi i witalną siłą znakomitego improwizatora.

Kilka dni wcześniej 4 października także w ramach Summer Autumn Jazz Waves, w kościele św. Jana, zagra kolejna legenda Sam Rivers. Będzie to być może ostania okazja, aby zobaczyć w Polsce na żywo tego obecnie 85 letniego, jednego z najsłynniejszych amerykańskich muzyków.

W ramach trwającego już festiwalu JazZGdyni, w tą niedzielę zobaczymy Rafaela Cortesa hiszpańskiego mistrza gitary. Lecz jedną z największych atrakcji imprezy (8 października) będzie występ formacji Thunder z udziałem Stanleya Clarke, Marcus Miller, Victor Wooten czyli trzech gigantów jazzu młodego pokolenia.

Co ciekawe, Miller obok równie popularnego Richarda Bony, jest niewątpliwie najbardziej znanym i uwielbianym przez publiczność, basistą jazzu. Jego koncerty to za każdym razem wielkie muzyczne show i wspaniałe artystyczne emocje. Niepokorny bas Millera słychać na ponad 400 albumach, m.in. Mariah Carey, Eltona Johna, Briana Ferry'ego czy Franka Sinatry.


Natomiast najmocniejszym zagranicznym akcentem na tegorocznej edycji Sopot Jazz będzie występ (11 października) uwielbianego w naszym kraju, na dodatek bardzo przystojnego trębacza Chrisa Botti. Co ciekawe dołączy do niego polska gwiazda jazzu - wokalistka Anna Maria Jopek. Ponadto w Sopocie odbędzie się wyjątkowe spotkanie dwóch polskich wirtuozów fortepianu czyli Adama Makowicza i Krzysztofa Jabłońskiego (12 października).

Zobacz więcej:
JaZzGdyni

Sopot Jazz 2008

Summer Autumn Jazz Waves

Opinie (5) 2 zablokowane

 • Swego czasu ja tez duzo "dżezowałem"...:)

  • 0 0

 • Przeważnie solo...:)

  • 0 0

 • Bona i Botti to totalne ... ,antymuzyka...

  • 0 0

 • artykuł laika...

  Clarke i Miller - giganci jazzu MŁODEGO pokolenia???
  po pierwsze - przede wszystkim giganci BASU
  po drugie - każdy z trio prezentuje inne pokolenie!!!

  zresztą opis Bottiego też wyczerpujący...

  • 0 0

 • sopot-żen festiwal

  bottim to się podnieca piasek piaseczny - widziałem na tafałenie.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogród Świateł

w plenerze, pokaz

Jarmark Bożonarodzeniowy

jarmark

Henryk Miśkiewicz & Przyjaciele

jazz

Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Która z sopockich restauracji brała udział w programie "Kuchenne Rewolucje" prowadzonym przez Magdę Gessler?