• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Alfabet Conrada - Festiwal Czytelniczy Sztuka Czytania

Alfabet Conrada to interaktywne przedstawienie muzyczno-wizualne stworzone przez Borysa Kossakowskiego specjalnie na potrzeby Festiwalu Czytelniczego organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

maj 26

niedziela, godz. 16:00

Gdańsk, Długi Targ
Wstęp wolny
paź 17

czwartek, godz. 9:00 11:00

Gdynia,
bilety 40 zł
Kup bilet
Borys Kossakowski - autor projektu Alfabet Conrada
Borys Kossakowski - autor projektu Alfabet Conrada T. Sokołowski, Dźwięki Trójmiasta
Ideą projektu była twórcza (re)interpretacja prozy Josepha Conrada. Borys Kossakowski do wspólnego przedsięwzięcia zaprosił muzyków z Trójmiasta, Bydgoszczy i Berlina, którzy (niemal) nigdy wcześniej ze sobą razem nie występowali: obdarzoną niezwykłym, niskim głosem wokalistkę Annę Shu Szuchiewicz (Space Sugar), Barbarę Pączkowską (specjalistkę od mis i gongów tybetańskich, romantycznego trębacza Wojtka Jachnę (Contemporary Noise Sextet) i mistrza gitarowych pejzaży Antoniego Budzińskiego (Klimt. Gość specjalny to Mike Majkowski - kontrabasista, postać wyjątkowa w tym zespole, który podobnie jak Joseph Conrad ma polskie pochodzenie, ale żyje i tworzy na emigracji posługując się językiem angielskim.
Mike Majkowski
Mike Majkowski
Urodzony w Australii Mike Majkowski postanowił re-emigrować do Europy i poznać swoje korzenie kulturowe. Obecnie mieszka w Berlinie, ale chętnie odwiedza Gdańsk, gdzie mieszka jego rodzina (a także Mikołaj Trzaska, który "przedstawił" go polskiej publiczności.

Antoni Budziński
Antoni Budziński
Projekt Alfabet Conrada został oparty na kanwach powieści "Jądro ciemności", które w przeszłości inspirowało takich twórców jak Francis Ford Coppola ("Czas apokalipsy") czy Nicholasa Roega, w którego filmie zagrali m.in. Tim Roth i John Malkovich. Spotkanie muzyków, którzy ze sobą wcześniej nie pracowali ma odtworzyć atmosferę niepewności towarzyszącą Marlowe'owi eksplorującemu nieokiełznany afrykański interior.

Pod względem wizualnym Alfabet Conrada jest rozwinięciem i kontynuacją projektu Alfabet Witkacego zrealizowanego przez Sylwestra Gałuszkę i Mikołaja Roberta Jurkowskiego z PGR ART. Publiczność będzie współtworzyła oprawę wizualną dla projektu za pomocą pięciu komputerów podłączonych do pięciu rzutników multimedialnych. Specjalna aplikacja będzie zamieniała myśli widzów na obrazy.

Powieści Josepha Conrada a właściwie Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego to przede wszystkim rozważania na temat moralnych i etycznych granic zachowania. Opierając się na twórczości Conrada postaramy się stworzyć wspólnie "nowy alfabet" i wytyczać nowe granice. Widzowie będą mieli okazję przelać na ekran najbardziej szczere, niefiltrowane przez moralność myśli i słowa, które potem zostaną przekodowane w system obrazkowy. Dzięki temu nawet najbardziej radykalne, obrazoburcze i wywrotowe treści staną się zupełnie bezpieczne nawet dla najbardziej konserwatywnych odbiorców. W którą stronę przesunie się granica wolności wypowiedzi?

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Czytelniczego Sztuka Czytania. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opinie

  • muzyka alternatywna , rock / punk
    maj 9
    czwartek, g. 20:00
    Gdańsk, Stacja Food Hall
    Blue Jay Bird