Apteka - info, skład, zdjęcia, dyskografia

Apteka

  • rock,
  • post-punk, new wave
17 + / 1 -

Data działalności: 1983

O zespole:

Skład zespołu:

Jędrzej "Kodym" Kodymowski
Grzesiek "Puzon" Puzio
Jacek "Jaszczur" Żołądek

Polska grupa muzyczna wykonująca rock. Powstała w 1983 roku na wagarach (III LO Gdynia) w Gdyni z inicjatywy Jędrzeja "Kodyma" Kodymowskiego (śpiew, gitara) i Macieja Błasiaka śpiew, gitara, bas, klawisze, trąbka.

Do 1987 roku w grupie występowali m.in. Jacek Łada (perkusja), "Siwy" (saksofon), Ewa Golianek (śpiew, instrumenty klawiszowe) oraz Małgorzata Bachora (chórki). W 1987 roku do "Kodyma" dołączył nowy perkusista Maciej Wanat, znany z występów w grupie Bóm wakacje w Rzymie.

W tym samym roku "Kodym", Maciej Błasiak, Maciej Wanat, Ewa Golianek i Małgorzata Bachora nagrali utwory "Synteza" i "AAA...", wydane rok później na kompilacji pt. Gdynia. Pod koniec roku 1988 Apteka liczyła już tylko dwóch członków tj. Jędrzeja Kodymowskiego (gitara, śpiew) i Macieja Wanata (perkusja), którzy zrealizowali pierwszy album pt. Big Noise, wydany dopiero w 1990 roku.

Jeszcze w 1988 roku do grupy dołączyli gitarzysta Janusz Sokołowski oraz basista Marcin Ciempiel współpracujący poprzednio z grupami Oddział Zamknięty, Fotoness, Tilt i Maanam. W tym składzie grupa realizuje wydany w 1992 roku album pt. Narkotyki, zrealizowany we współpracy z Adamem Toczko, właścicielem Modern Sound Studio.

W tym samym składzie w 1993 roku zespół nagrał płytę Urojonecałemiasta, która została wydana jedynie na kasecie, mimo że kontrakt z wytwórnią SPV Poland obejmował również wydanie jej w formie CD. Po latach "Kodym" wygrał proces z wytwórnią dzięki któremu dostał odszkodowanie i prawa do materiału.

W nocy z 15 na 16 maja 1993 roku w wypadku samochodowym zginął Maciej Wanat. Po występie na festiwalu Jarocin '93 działalność zespółu została zawieszona.

W 1994 roku po namowach basisty Olafa Deriglasoffa, "Kodym" reaktywował Aptekę. W składzie znaleźli się również perkusista Jacek Stromski i gitarzysta Piotr Nalepa, który jednak później wybrał grę w zespole swojego ojca, Tadeusza. Trzyosobowy skład nagrał w 1995 roku album "Menda". Więcej na nim słychać punku, choć pozostała charakterystyczna dla zespołu psychodelia. Powstały teledyski do utworów "Gdynia Nocą" oraz "Synteza". W 1996 roku zespół nagrał album Spirala, na którym zawarte są nowe wersje utworów znanych z poprzednich płyt. Niedługo po jego nagraniu zespół opuścił Olaf Deriglasoff. Jego miejsce zastąpił Sławomir Czarnota, jednak Apteka nie prowadziła działalności. W 1998 roku "Kodym" zawiesił zespół i wyjechał na półroczną podróż po Ameryce Południowej.

Po powrocie "Kodym" próbował uruchomić Aptekę, jednak żaden skład nie utrzymał się długo. W 2003 roku nakładem wytwórni Sonic Records ukazał się CD Psychedelic Underground. Zawierał on wszystkie utwory z wydanej jedynie na kasecie Urojonecałemiasta i kilka utworów z Narkotyków. Album ten nie jest autoryzowany przez zespół, podobnie jak Live '92.

W 2007 roku nastąpiła reaktywacja w składzie: "Kodym", występujący wcześniej w zespole Marcin Ciempiel i Artur Hajdasz, syn znanego z Breakoutu Józefa Hajdasza. Apteka nagrała album "Apteka", bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, jak i przez krytyków. W czerwcu 2007 roku znowu nastapił rozpad grupy, wiele koncertów zostało odwołanych. W ostatniej chwili "Kodym" dokooptował basistę Janka Witaszka oraz perkusistę Marcina Słomińskiego. W takim składzie 29.06.2007 r. Apteka zagrała koncert na Heineken Open'er Festival w rodzinnej Gdyni.

Dyskografia

Big Noise (1990)
Narkotyki (1992)
Live '92 (1993)
Urojonecałemiasta (1993)
Menda (1995)
Spirala (1996)
Apteka (2007)
Tylko dla... (2010)
Od pacyfizmu do ludobójstwa (2012)

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.