• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Artloop Festival (3 opinie)

  • czwartek - niedziela, 3 - 6 września 2015
  • Lokalizacja
    Sopot, różne lokalizacje

Pomiędzy 03-06 września 2015 zapraszamy do Sopotu na festiwal artystyczny - ARTLOOP, który otwiera miasto na sztukę i sztukę na miasto, scalając/loopując wybrane przestrzenie w centrum Sopotu licznymi działaniami/akcjami z zakresu sztuk wizualnych, designu i muzyki. Po raz kolejny w Sopocie powstaje festiwal całkowicie skupiony na sztuce współczesnej, prezentowanej głównie w przestrzeni miasta - subiektywnie i sugestywnie przekształcanej przez artystów.

ARTLOOP otwiera się na dynamiczną interakcję z widzem, wychodząc poza formułę stricte instytucjonalnych pokazów i prezentacji, anektuje przestrzeń miejską i poddaje ją artystycznym transformacjom. Festiwal na różne sposoby oswaja odbiorców ze sztuką współczesną, korzystając z narzędzi makro [m.in. wystawa i obiekty w przestrzeni publicznej, koncerty] orazmikro [m.in. projekty specjalne, efemeryczne akcje miejskie, instalacje].

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


ARTLOOP to artystyczne laboratorium, które łączy młodą sztukę ze sztuką uznaną, łączy przestrzenie, idee i koncepcje, łączy ludzi, otwierając ich na nowe aktywności, konteksty, emocje.

Hasło tegorocznej edycji to NOCNA ZMIANA.

PROGRAM GODZINOWY 01
PROGRAM GODZINOWY 02

W programie:

SEKCJA URBANATOR - akcje miejskie, działania w przestrzeni publicznej, obiekty, dizajn
SEKCJA SCREEN - pokazy film + video, spotkania z artystami sztuk wizualnych
SEKCJA SOUNDSPACE - koncerty artystów polskich i zagranicznych / działania dźwiękowe
SEKCJA ART LAB - warsztaty i akcje edukacyjne

Sopot to miasto, które nigdy nie śpi i to właśnie ten aspekt kurortu zostanie poddany eksploracji w wystawie NOCNA ZMIANA, której kuratorkami będą Roma Piotrowska i Emilia Orzechowska. Realizacją działań dizajnerskich zajmie się Dorota Terlecka, która zaproponowała projekt ZAMIANA - specjalny obiekt na Placu Przyjaciół Sopotu. Do stworzenia autorskiego projektu kuratorskiego z pogranicza muzyki, sztuk wizualnych oraz kultury clubbingu zaprosiliśmy Piotra Metza - wybitnego dziennikarza muzycznego.

Sekcja muzyczno-artystyczna ARTLOOP - SOUNDSPACE prezentuje niepowtarzalne wydarzenie pod nazwą: ARTEXTRAVAGANZA, które w nawiązaniu do hasła przewodniego festiwalu - Nocna Zmiana - eksploruje wątki na styku nocnego życia miasta, kultury klubowej, sztuki, kreacji i autokreacji. Zapraszamy do Klubu Sfinks, gdzie na jedynych koncertach w Polsce wystąpią legendarne performerki, kuratorki i aktywistki Chicks on Speed promujące nową płytę i show "Artstravaganza" oraz charyzmatyczna, transgatunkowa Ebony Bones.

Czas: 4.09.2015 | start godz. 22:00
Miejsce: Klub Sfinks 700 | Al. Mamuszki 1 | Sopot
Wstęp: 20-39 PLN
29 - przedsprzedaż do 3.09
20 - osoby przebrane w dniu wydarzenia
39 - w dniu wydarzenia
Bilety dostępne w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, a w dniu wydarzenia w Klubie Sfinks. 

ART LAB / EDUKACJA
Kuratorzy: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

Sekcja edukacyjna ART LAB zaprasza na bezpłatne warsztaty, które odkryją przed uczestnikami nocne oblicze Sopotu, jednocześnie nakłaniając do żywej kreacji pod okiem profesjonalnych trenerów, artystów i specjalistów. Na seniorów czeka "Wieczornik" - niezwykłe spotkanie ze wspomnieniami, podczas którego zadamy pytanie jak pamiętasz prywatki, dansingi, imprezy z dawnych lat. Wspólnie z Wami chcemy zbudować Nocny Plac Zabaw, sensoryczną mapę wybranego fragmentu Sopotu, odkryć i uwiecznić na fotografiach, co kryją nocne zakamarki miasta. Podczas warsztatu "e-sztuczki dla sztuki" pokażemy jak za pomocą nowych technologii można tworzyć sztukę.

Uwaga - ilość miejsc ograniczona! Szczegółowy opis warsztatów znajduje się na www.artloop.pl
Zgłoszenia prosimy kierować na maila: edu@artloop.pl

SCREEN / FILM + VIDEO
Kuratorzy: Marek Kraska + Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Na widzów czekają wyjątkowe projekcje filmowe w ramach sekcji SCREEN. Jak co roku motyw przewodni festiwalu ARTLOOP - Nocna Zmiana - odnajdziecie w sekcji wizualnej SCREEN. Nocna Zmiana w wydaniu filmowym to obrazy osadzone w tematyce zainteresowania ciemną stroną mocy, w tym wampiryzmu, okultyzmu, horroru, którymi tak chętnie posługuje się kultura wysoka, jak i masowa. Na program składają się klasyki kina i filmy najnowsze, tworząc mieszankę opowieści o tym, jak noc inspiruje artystów i czego my widzowie najbardziej lubimy się bać.

Dzięki współpracy z Ambasadą Amerykańską w Warszawie i American Corner w Gdańsku zaprezentujemy filmy uchodzące za klasyki kina gatunku, w tym amerykańskie kino klasy A autorstwa Stanleya Kubricka, Jima Jarmuscha, Romana Polańskiego. Nieśmiertelne obrazy zostaną zaprezentowane w nietuzinkowych okolicznościach, poza tradycyjną salą kinową - w klubo/galerii Dwie Zmiany, Teatrze na Plaży i kontenerowym kinie w Obiekcie Zamiana. W tym ostatnim miejscu, na przekór naszym przyzwyczajeniom, będzie można natknąć się na kino nocne za dnia.

Ponowna współpraca z Festiwalem Nowe Horyzonty we Wrocławiu, zaowocuje pokazem filmów wybranych z jego bogatego programu. Udostępnimy najnowsze obrazy wyselekcjonowane przez Ewę Szabłowską. Jako film otwarcia zaprezentujemy brawurowy obraz kanadyjskiego reżysera Guya Maddina Zakazany Pokój. Jest to fascynujący film szkatułkowy, malarski, pozbawiony fabuły, ale romansujący z niemym kinem i niemieckim ekspresjonizmem w zabawny i nieco oszałamiający sposób. Wśród różnorodnych propozycji, których wspólnym mianownikiem jest noc, znalazł się także francuski romans nokturnowy Noce z Theodorem w reżyserii Sébastiena Betbedera, trzymający w napięciu thriller erotyczny Książe Burgundii (The Duke of Burgundy) w reżyserii Petera Stricklanda, czy gatunkowy horror w stylu giallo Montażysta (The Editor) Adama Brooksa. Wydarzeniem premierowym w Polsce jest pokaz filmu Zostanę z tobą (I Stay with You) meksykańskiego artysty wizualnego Artemio Narro. Film przeradza się w thriller o przemocy i zafałszowaniach dotyczących płci. Przygotujcie się także na wyśmienity, niecodzienny pokaz kina klasy B z komentarzem, który przygotował dla nas zespół VHS Hell.

Mroczne strony romansu w erze multimediów będzie można eksplorować w najnowszym filmie artysty fotografa i reżysera Larry'ego Clarka pod tytułem The Smell of Us, który konsekwentnie od lat buduje obraz współczesnych nastolatków, tym razem paryskich. Nieco inną wizję nocy pokazuje dokumentalna Velka Noc Petra Hátle, konfrontując nas z pozbawionymi snu ludźmi, wegetującymi na praskich ulicach i w nocnych klubach. W programie nie zabraknie klasyków kina stworzonych przez reżyserów, którzy swoją twórczość oparli na eksploracji nocnych scenerii, badaniu mrocznych zakątków i przekraczaniu ograniczeń świadomości. Dlatego w programie znalazły się Dziwne Dni Kathryn Bigelow oraz Wkraczając w pustkę Gaspara Noé. Sięgamy także do klasyki polskiego kina i po odkrywanego przez publiczność zagraniczną Waleriana Borowczyka, prezentując cyfrową rekonstrukcję horroru erotycznego Dr Jekyll i kobiety.

O realizacji i powodach tworzenia filmów o artystach opowie Łukasz Ronduda, współreżyser filmu Performer, poświęconego współczesnemu artyście performatywnemu Oskarowi Dawickiemu.

Filmowa Nocna Zmiana, podobnie jak część muzyczna festiwalu, to różne miejsca prezentacji, od sal multipleksu poprzez przestrzenie teatralne, kino/kontener, aż po ekskluzywne pokazy w półprywatnych przestrzeniach klubowych, będących miejscem spotkań i żywych dyskusji.

DEBATA / NOCNA ZMIANA - KLUBOKULTURA

Kuratorzy: Aleksandra Grzonkowska i Maksymilian Bochenek

Ważną częścią programu ARTLOOP jest również debata pt. "Klubokultura w Sopocie" autorstwa Aleksandry Grzonkowskiej i Maksymiliana Bochenka, moderowana przez Joannę Cichocką-Gulę.

Spotkanie i debata z menadżerami i twórcami aktualnej kultury klubowej to okazja przybliżenia współczesnym odbiorcom profili trzech kluczowych klubów, które tworzyły i współtworzą tożsamość artystyczno - rozrywkową Sopotu. Dyskusja dotyczyć będzie kwestii możliwości budowy środowisk artystycznych i intelektualnych w sytuacji zmieniających się uwarunkowań politycznych i kulturalnych. Każda z instytucji reprezentuje kolejne dziesięciolecie, począwszy od SFINKS-a powstałego w latach 90, Faktorii założonej po roku 2000, skończywszy na niedawno utworzonych Dwóch Zmianach.

Powyższe miejsca charakteryzują się niebanalną, oryginalną formułą programową, która przez ponad 30 lat kształtowała tutejszą scenę artystyczną, z powodzeniem łącząc środowiska twórcze i badawcze. Teraz, kiedy atrakcyjność alternatywno - intelektualnego sposobu spędzania wolnego czasu przegrywa z odpowiadającą potrzebom konsumentów komercją, funkcjonowanie takich miejsc jest coraz trudniejsze. Szansą dla tworzenia się nisko-komercyjnych lokali stają się wyraźne zmiany w obszarze społeczno - ekonomicznym. Coraz większa aktywność ruchów miejskich, nowy rodzaj polityki miast opartej na działaniach partycypacyjnych i wprowadzanie systemów ekonomii społecznej sprzyjają tworzeniu miejsc środowiskowych otwartych na różnorodne grupy odbiorców.
Goście: Alicja Gruca i Robert Florczak [SFINKS], Pavko Krajka [Faktoria], Krystian Wołowski [Dwie Zmiany]

KLUB FESTIWALOWY / DWIE ZMIANY
Podczas 4 dni festiwalu zapraszamy do naszego klubu festiwalowego Dwie Zmiany. To tu odbędą się wybrane działania wystawiennicze, filmowe i warsztatowe. Na festiwalowiczów czeka ARTLOOP menu.



www.artloop.pl
www.facebook.com/artloopfestival

ArtLoop: Ogródki działkowe na Monciaku

Przeczytaj także

Opinie (3)

  • Trzeba to zobaczyć aby ocenić

    no właśnie..ale co zobaczyć?
    Dno?

    • 2 1

  • w tym roku na plus (1)

    Uwazam, ze w tym roku Artloop jest dosc przejrzysty i ciekawy. Bylam ze znajomymi wieczorem, a w ciagu dnia z dziecmi. Pierwszy raz mialam okazje byc z nimi na disko o 15.00. Faktycznie box ze swiatlami i djem sprawial wrazenie nocnego klubu.

    • 1 2

    • a byłaś w..

      Willi Bergera? widziałaś tam przejrzystość? moc atrakcji , zapierające dech w piersiach eksponaty? :D jeśli nie to nie szkodzi bo tam praktycznie NIC nie było..
      Figura misia z kurzu i stolik na którym były jakieś durne książeczki drukowane w 500egzeplarzach przez PGS...
      Z roku na rok ta impreza to DNO DNA i marnowanie kasy..

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.