Wiadomości

Artyści ozdoblili Główne Miasto. Inauguracja Kolektyw Forum

Instalacje artystów znalazły się w czterech ważnych punktach Głównego Miasta.
Instalacje artystów znalazły się w czterech ważnych punktach Głównego Miasta. fot. Edyta Steć / Trojmiasto.pl

W piątkowe popołudnie przestrzeń Głównego Miasta zapełniła się sztuką. Stało się to za sprawą inauguracji wydarzenia będącego połączeniem gry miejskiej z festiwalem sztuki ulicznej. Artyści, tworzący grupę Kolektyw Forum, od godz. 15:00 instalowali stworzone przez siebie dzieła w centralnych punktach Głównego Miasta.Wycieczkę po nowych atrakcjach warto rozpocząć od wizyty w Instytucie Kultury Miejskiej, gdzie dostaniemy mapkę, na której zaznaczone są wszystkie punkty, w których znajdują się instalacje artystów. Mapka jest czytelna i bardzo przyjemna w odbiorze. Znajdziemy w niej też zadania będące elementem rozpoczynającej się dzisiaj gry miejskiej.

Pierwszą odwiedzoną przez nas instalacją była 3-metrowa brama zainstalowana przez Tomasza Górnickiego i oraz SC Szymana przy Targu Węglowym. Nawiązuje ona do znanych gdańskich bram - Złotej, Wyżynnej czy Chlebnickiej, jednak jest zdecydowanie bardziej nowoczesna. Brama wykonana jest z czarnej, spawanej stali i pomalowana w fantazyjne wzory.

Kolejna z atrakcji stanęła przed gmachem Teatru Szekspirowskiego. Jest to pomalowana na złoto-biało-czarno, stalowa rzeźba z dużym napisem "OR", nawiązującym do najbardziej znanego cytatu Szekspira: "To be, or not to be, that is the question". Nowoczesny design rzeźby idealnie wpasował się w przestrzeń budynku teatru. Jej autorami są Tomasz GórnickiMonstfur.

Instalacja znajdująca się na elewacji Hotelu Hilton powstała już w środę. Jej autorką jest NeSpoon, artystka której prace znane są z wykorzystania motywu koronki. Koronki nie zabrakło też w jej gdańskiej pracy. Rozciągnięta, niczym pajęcza sieć na ścianie hotelu, robi duże wrażenie i przykuwa uwagę wielu przechodniów, którzy ochoczo robią jej zdjęcia.

Ostatnia z instalacji "RHYTHM" znalazła się na Ołowiance, w okolicy Filharmonii Bałtyckiej. Jest to ogromna, długa na 4 metry rzeźba, przygotowana przez gdańskiego artystę Seikona. Instalacja nawiązuje do charakterystycznych podziałów architektonicznych gdańskich kamienic. Warto obejrzeć ją w słoneczny dzień, ponieważ rzucany przez nią cień stanowi dodatkowy atut.

Instalacje dobrze wtapiają się w architekturę miasta i stanowią jej ciekawe uzupełnienie. Prace artystów odświeżyły dobrze znane miejsca, stając się dodatkowymi atrakcjami turystycznymi. Moim zdaniem, największe wrażenie robi rzeźba umieszczona przy Teatrze Szekspirowskim, jednak pozostałe instalacje nie zostają w tyle.

Związana z instalacjami gra miejska trwać będzie od 15 lipca do końca wakacji, a jej motywem przewodnim jest "życie gdańskich ulic wczoraj i dziś". Ma ona prezentować gdańskie ciekawostki kulturowe z przymrużeniem oka. Hasłem przewodnim wydarzenia jest popularne towarzyskie powiedzenie: #widzimysięnamieście.

Opinie (20) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19

sierpnia

Nowe idzie od morza do Wrze... Gdańsk - Wrzeszcz,

26

sierpnia

Fine Dining Week Trójmiasto,

26

sierpnia

Nowe idzie od morza do Wrze... Gdańsk - Wrzeszcz,

Kultura

Muzeum Gdańska kupiło 330-letnie bursztynowe szachy za ok. 2,4 mln zł
Bursztynowe szachy za 2,4 mln zł
Pełen niespodzianek koncert Kwiatu Jabłoni
Kwiat Jabłoni zagrał w Operze Leśnej

Kulinaria

Trójmiejskie klubokawiarnie z duszą
Trójmiejskie klubokawiarnie z duszą
Jemy na mieście: Mnie to rybka w Brzeźnie
Jemy na mieście: Mnie to rybka w Brzeźnie

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Za symboliczne narodziny bigbitu uważa się gdański koncert: