Wiadomości

stat

Bass Astral x Igo wystąpili w Ergo Arenie

Jedni nazywają ich muzycznym odkryciem dekady, inni zwracają uwagę, że tak unikatowym brzmieniem nie może pochwalić się nikt inny. Jedno jest pewne - sława Bass Astral x Igo nie wzięła się znikąd, bo artyści na swoją renomę sukcesywnie pracują. I to ze znakomitym skutkiem, co pokazało ich piątkowe show w Ergo Arenie - rozentuzjazmowani fani, którzy wykupili przygotowaną pulę biletów, wystawili wykonawcom najwyższe noty.Duet Bass Astral x Igo tworzą producent Kuba Tracz i wokalista Igor Walaszek. Pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiali w rockowym zespole Clock Machine, jednak wkrótce zaczęło ich ciągnąć w kierunku muzyki elektronicznej. Jako że nie mieli z nią wcześniej styczności, zachowali świeżość umysłów, dzięki czemu mogą zaoferować słuchaczom taką jakość brzmieniową, o jakiej nikomu się nawet nie śniło.

Duet ma na koncie dwa długogrające albumy. W marcu ubiegłego roku muzycy wyruszyli w trasę, by promować ostatni z nich - "Orell". Płyta zrobiła sporo zamieszania na rynku muzycznym, co poskutkowało wyprzedaną wiosenną trasą koncertową w 2018 r. Następnie zespół zagrał kilka koncertów w ramach projektu Bass Astral x Igo Orchestra, w którym duetowi na scenie towarzyszył kwartet smyczkowy, sekcja dęta oraz sekcja rytmiczna.

W programie koncertu znalazło się kilka nowych piosenek. Oto jedna z nich.

Latem zespół zagrał na największych polskich festiwalach (Open'er, Audioriver, Krakow Live Festival, Off Festival, Męskie Granie). Wiosną bieżącego roku, po półrocznej przerwie, zespół wyprzedał kolejną trasę w największych polskich miastach, a Igor został (obok Katarzyny Nosowskiej, Krzysztofa Zalewskiego i Tomasza Organka) twarzą Męskiego Grania 2019. Wyprzedany był również piątkowy koncert w Ergo Arenie - na widowni bawiło się ok. 4 tys. osób, bo taką pulę biletów przygotowali organizatorzy.

Koncert zapowiadaliśmy w kalendarzu imprez i cyklu Planuj tydzień - czytaj w każdy czwartek

W jaki sposób udało się tym artystom w tak krótkim czasie i w tak znacznym stopniu oczarować fanów? Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy już od pierwszych dźwięków. Duet Bass Astral x Igo nie grają koncertów - oni zapraszają publiczność do aktywnego udziału w wyrafinowanym show, pełnym tańca i improwizacji. Tutaj nic nie jest oczywiste czy banalne. Dzięki improwizacjom artyści dostarczają swoim fanom co rusz to nowych, nie tylko muzycznych, ale i wizualnych wrażeń.

Koncerty w Trójmieście


Największą niespodzianką była premierowa muzyka, ponieważ trzon programu stanowiły nowe piosenki, zapowiadające trzecią płytę duetu. W repertuarze znalazły się też oczywiście starsze przeboje, które publiczność tak pokochała i którymi artyści zapracowali sobie na swoją renomę. Jak na tle nieco starszych hitów wypadły nowości? Na to pytanie nie odpowiem - ocenę pozostawiam fanom duetu. Z ich reakcji podczas koncertu wywnioskowałam jednak, że wystawili artystom najwyższe noty.

Zobacz fragment koncertu

Bass Astral x Igo wyszli na scenę chwilę po godz. 20:30, jednak fani (w szczególności posiadacze biletów z opcją fast track) mogli wejść do Ergo Areny już od godz. 18:30. Dolne trybuny zostały złożone tak, aby publiczność miała więcej miejsca i swobody na płycie. A miejsce się przydało, bo muzyki gwiazd wieczoru trudno słuchać w bezruchu.

Jak wspomniałam powyżej, wydarzenia organizowane przez Bass Astral x Igo to prawdziwe muzyczno-wizualne show, którego istotnym elementem jest improwizacja, zarówno w zakresie dźwięku, jak i obrazu. Artyści nie posiłkowali się gotowymi wizualizacjami - obraz był tworzony na oczach widzów. I choć odnośnie do setu, zagranego za kotarą utworzoną ze zsuniętych ekranów bocznych, publiczność miała skrajnie różne opinie - jednych ta forma prezentacji zachwyciła, inni uważali, że nie po to idą na koncert, aby wykonawcy się przed nimi chowali - wysoka jakość obrazu i dźwięku rekompensowała wszystko. Nic więc dziwnego, że fani duetu nagrodzili swoich idoli gromkimi brawami, otrzymując w podziękowaniu kilka dodatkowych piosenek na bis.

Energetyczne zakończenie koncertu

04

marca

Dominic Miller Band Gdańsk, Stary Maneż

07

marca

Varius Manx i Kasia Stankie... Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

09

marca

Dobrze się kłamie Gdynia, Teatr Muzyczny

Kultura

Kaligrafia nowoczesna: nietypowa pasja Olgi Grochowskiej
Kaligrafia nowoczesna: wywiad

Kulinaria

Charytatywna kolacja z Marcinem "Różalem" Różalskim
Różal wspierał zwierzaki w Oliwie

Planuj z nami tydzień

Garou, targi vintage i hip-hop. Planuj tydzień
Planuj tydzień: targi vintage, hip-hop

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Sezon letni w Gdyni inauguruje festiwal: