• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Białoruś Reaktywacja - Dzień rockowy - Garadzkija, Krama

cze 8

sobota, godz. 20:00

Sopot,
bilety 85 zł
Kup bilet
BIAŁORUSKI ROKENDROL RULEZ!

19 – tego marca na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie. Od kilkunastu lat rządzi tam człowiek, któremu się wydaje, że cały ten kraj to jego własny PGR. Dwa lata temu rozpisał referendum, którego wynik dał mu prawo do ubiegania się o fotel prezydenta nieograniczoną ilość razy. Wybory to nikła wprawdzie szansa na zmiany. Nikła, bo nikt tak naprawdę nie wierzy, że zmiana na fotelu prezydenta Białorusi jest teraz możliwa. Jednak czas wyborów to świetna okazja do przypomnienia, że Białoruś to nie tylko Łukaszenko i jego konsekwentnie realizowany plan zamiany tego kraju w sowiecki skansen. Białoruś to także ludzie, którzy patrzą na mapę i widzą się w sercu Europy.
Od kilku miesięcy, od kiedy został wybrany wspólny kandydat opozycji, prowadzona jest akcja solidarności z niezależną Białorusią. Każdego 16 dnia miesiąca odbywają się imprezy przypominające, że jest taki kraj, i że są ludzie, którzy chcą, aby było inaczej. Podpatrując Ukraińców i kibicując im z całego serca Białorusini też zapragnęli własnej „pomarańczowej rewolucji”. Kolor jest inny - za symbol tych, którzy chcą zmian, uznano kolor dżinsowy. To dobry pomysł, bo dżinsy kojarzą się z rokendrolem, a rokendrol rządzi tylko wtedy, gdy jest szczery i niczego nie udaje. Rokendrol dla wielu Białorusinów ma zupełnie wyjątkowe znaczenie. To przestrzeń wolności i niezależnego myślenia, gdzie muzyka daje kopa, a słowa - możliwość wykrzyczenia głośno tego, czego się chce i czego nie chce.
W październiku 2004 roku zespoły tworzące niezależną scenę białoruską zorganizowały spory koncert podsumowujący 10 lat rządów Łukaszenki. Ich pogląd na sprawę oddają słowa NRMu: „10 hod u zastoi, 10 hod u zapoi, 10 hod ciha zhasłych, beznadziejna kałhasnych”. Ci ludzie mają poczucie, że ktoś bezpowrotnie marnuje najlepszy czas ich życia i nie chcą patrzeć na to bezczynnie. Są wściekli.
Za tamten koncert wszystkie kapele, które brały w nim udział, mają szlaban na granie na jakichkolwiek oficjalnych imprezach we własnym kraju. Nie można ich zobaczyć czy posłuchać ani na żywo, ani w radiu, ani w telewizji. Jedyną przestrzenią, gdzie można się na nich natknąć na Białorusi jest sieć. Internetowe radia, gazety, fora – to jedyna przestrzeń, gdzie istnieje i kwitnie niezależna Białoruś.
Na wzór akcji Wolna Ukraina, która przetoczyła się przez nasz kraj podczas pomarańczowej rewolucji powstał ruch Wolna Białoruś (wszelkie info na: www.wolnabialorus.pl )
W różnych miastach Polski odbywają się imprezy, koncerty, manifestacje, debaty. Gdynia właśnie do nich dołącza. 14-tego,15-tego i 16-tego marca w Klubie Ucho będzie można posłuchać niezależnego grania kapel z czarnej listy Łukaszenki, będzie można z nimi pogadać i dowiedzieć się jak naprawdę tam jest. We wtorek, 14-tego rządzi rokendrol – kapele Garackija (‘miastowi’) i Krama, w środę, 15-tego będzie etnicznie – grają Pete Paff i Altanka a w czwartek 16 – tego w Klubie Filmowym szykuje się przegląd filmów dokumentalnych Jerzego Kaliny oraz dyskusja na temat sytuacji Białorusi /Iwona Czajko/.

KRAMA - legenda białoruskiego rocka, zespół zakazany na Białorusi założony w Mińsku w 1991 r. z Igorem Waraszkiewiczem w roli lidera.
W 1992 r. „Krama" zostaje zwycięzcą festiwalu białoruskiej muzyki rockowej w Polsce ”Basowiszcze- 92". Pierwszy album „Chwory na rock&roll" nagrany w 1992 r. W tym samym roku z piosenką w języku białoruskim zajmuje pierwsze miejsce na londyńskiej liście przebojów. W 1993 r. brytyjska wytwórnia RTX RECORDS GOXHILL wydaje angielską wersję pierwszego albumu „Vodka on ice". W roku 1994 na festiwalu „Pokolenie- 94" w Moskwie zespół zajmuje pierwsze miejsce, w tym samym roku na Białorusi jury prestiżowego konkursu „Rock-karanacyja" ogłasza Kramę zespołem roku.W pierwszej połowie lat 90-tych XX w. chłopaki z „Kramy" stają się bohaterami narodowymi na Białorusi. Nagrywa kolejne dwie płyty. Dziś „Krama" pozostaje wśród liderów białoruskiej sceny rockowej. Niejednokrotnie zespół uczestniczy w koncertach organizowanych przez opozycyjne młodzieżowe organizacje. Od kilku lat Krama jest na czarnej liście wśród innych zespołów zakazanych przez łukaszenkowską cenzurę do nadawania w radiu i telewizji.

GARADZKIJA – autorski projekt rockowy Pita Paulaua, gitarzysty NRM-u i Kriwi. Pit (albo Pete) Paulau – pierwsza gitara Wielkiego Księstwa Litewskiego. Potrafi zagrać wszystko i naprawdę umie rozgrzać publikę.


14 –16.03 /wtorek - czwartek/ godz.19 - Białoruś Reaktywacja

14.03 /wtorek/ - DZIEŃ ROCKOWY /UCHO/- Garadzkija (‘miastowi’)i Krama
15.03 /środa/ DZIEŃ ETNICZNY /UCHO/– Pete Paff i Altanka
16.03 /czwartek/ DZIEŃ FILMOWY /KLUB FILMOWY/ - przegląd filmów dokumentalnych w reż.Jerzego Kaliny



koncerty w Trójmieście

Opinie