Wydarzenie

stat

Biografie Gdańskie - Karolina Cicha & Bart Pałyga

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
13 - 14 października 2017
miejsce:

Teatr Miniatura  mapa

adres:
Gdańsk, al. Grunwaldzka 16 (Wrzeszcz)
bilety:
wstęp wolny
PATRONAT

Oryginalna muzyka Tatarów przybyłych na Podlasie w XV wieku nie zachowała się. I choć Tatarzy polscy przez wieki kultywowali swoją orientalną kuchnię, obyczaje i religijną odrębność, muzyka, z którą przyjechali, zamilkła wraz z ich językiem. Nikt dziś nie wie, co i jak grali, gdy przybyli do Polski. Cicha i Pałyga postanowili wskrzesić tę zapomnianą muzykę. Poszukiwania materiału na płytę trwały jednak trzy lata. Muzycy podążali śladami żywych do dziś tradycji tatarskich w Tatarstanie i na Krymie. Zapuścili się też daleko na wschód, w archaiczne skale azjatyckich stepów. Na ich płycie zabrzmiał kobyz, obciągnięty skórą kozła, orientalny saz czy dotar, na którym można grać podczas jazdy konnej. Nie zabrakło śpiewu gardłowego, dźwięku drumli, czy rytmu końskich kopyt.Karolina Cicha & Bart Pałyga - dwoje multiinstrumentalistów zafascynowana muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Karolina specjalizuje się w grze na kilku instrumentach jednocześnie gra na akordeonie i klawiszach, a stopami obsługuje perkusję, a ponadto śpiewa. Bart z kolei otacza się na scenie tabunem instrumentów etnicznych i do każdej piosenki dobiera unikalne brzmienie. Ma w swojej kolekcji m.in. morinhur, fidel płocką, saz, kobyz, koryto, dotar, mandolę, różnego rodzaju drumle, daf czy rig.

W swoich żywiołowych aranżacjach artyści wykorzystują doświadczenia związane z muzyką etniczną, archaiczną i rockową. Obok instrumentów tradycyjnych stosują też współczesne, takie jak wiolonczela elektryczna czy różnego rodzaju samplery i loopery. Duet Cicha & Pałyga ma na koncie dwie płyty: "Wieloma językami" (2013) poświęconą muzyce mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie oraz "Płyta tatarska" (2017) będąca rozwinięciem tatarskiego wątku poprzedniej płyty.

Artyści zdobyli GRAND PRIX oraz "Nagrodę publiczności" na Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja (2013). Wystąpili m.in. na festiwalach: WOMEX Official Selection (Węgry), World Music Fest (USA); TFF Rudolstadt (Niemcy); FMM Sines Festival (Portugalia); Cheoyong Culture Festival (Korea Południowa); Music Mela (Pakistan); Isole che Parlano (Sardynia); Global Union (USA); Lotus Fest (USA); Gypsy Festival Drom (USA); Art Pole (Ukraina); Suklegos (Litwa); Folkbaltica (Niemcy/Dania); Ethnoport, Skrzyżowanie kultur (Polska); Euroradio Folk Festiwal (Szwecja); Kamianitza (Białoruś); Les Traversées Tatihou (Francja).

Wydarzenie muzyczne jest częścią DNI MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH W GDAŃSKU , które mają już swoją 14-letnią tradycję w Gdańsku. W ramach imprezy w dniach 13-14.10.2017 r. kulturalnie i kulinarnie zaprezentują się mniejszości narodowe mieszkające w Gdańsku, mające swoje związki i stowarzyszenia tj: Tatarzy, Niemcy, Białorusini, Ukraińcy, Litwini, Żydzi. Pierwszy dzień tegorocznych obchodów poświęcamy kulturze tatarskiej. Drugi poświęcony będzie wszystkim pozostałym mniejszościom. Chcielibyśmy również wspomnieć o tym , iż prezentacje w dniu 14.09.2017 r. są przygotowywane przez poszczególne mniejszości. To oni zapraszają artystów, przygotowują prezentację i poczęstunki. Daje to niewątpliwie gwarancję autentyczności oraz pełnego współudziału w tworzeniu tego integrującego święta. Obchody potrwają dwa dni. Jednym elementem będzie publiczna debata w dniu 13.10.2017 r. o godzinie 17:00 w Teatrze Miniatura, dotycząca aspektów funkcjonowania mniejszości narodowych w Gdańsku i w Polsce. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa młodzież licealną i studentów gdańskich uczelni zainteresowanych problematyką mniejszościową. Będziecie mięli okazję poznania i porozmawiania z przedstawicielami wszystkich mniejszości a może współpracy w przyszłości.

W latach ubiegłych gościliśmy m.in.: zespół MUBAI z Kazania, BESTER QUARTET, MEADOW QUARTET, Projekt SEFARDIX, DESORIENT oraz wielu innych znakomitych artystów.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w Teatrze Minaiatura prowadzona będzie rezerwacja na koncert w dniu 13.10.2017 - "CICHA & PAŁYGA".

Szczegółowy program :
piątek , 13 października 2017 r.


17.00 - 19.00 Stwórz swoją księgę - warsztaty plastyczne dla dzieci
16.30 Koncert "Jednego Artysty" - Karol Kołodziej
17.00 "Czy Bóg rozumie po naszemu" debata przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych (prowadząca: Anna Sobecka)
19.15 wernisaż wystawy " Moje gdańskie dzieciństwo"
20.00 Koncert CICHA I PAŁYGA

sobota, 14 października 2017 r.


13.30 - 14.20 - KURŠIUKAI - koncert
14.20 - 15.10 - BALTIC DUO - koncert
15.10 - 16.00 - KURANTY - koncert
16.00 - 17.00 - Prezentacje kulinarne - odsłona pierwsza (mniejszość litewska,
białoruska i żydowska)
17.00 - 17.50 - DOBROTO - koncert
17.50 - 18.40 - BUŃCZUK - koncert
18.40 - 19.30 - TI-ROLLO - koncert
19.30 - 20;30 - Prezentacje kulinarne - odsłona druga (mniejszość ukraińska,
tatarska i niemiecka)

Serdecznie Zapraszamy!
Miasto Gdańsk, Mniejszości Narodowe oraz WP ART i TEATR MINIATURA.
www.gdansk.pl , www.wpartmusic.pl , www.karolinacicha.eu
bilety 25 zł
Kup bilet
Gdańsk Ska Jamboree vol. 2
lis 16-17

piątek - sobota, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 60-70 zł
przedsprzedaż 60-80 zł
Kup bilet
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najczęściej klikane (7 dni)