Bitwa Morska na Martwej Wiśle. Najlepiej oglądać z Nowego Portu

Dotychczas Bitwa Morska odbywała się w dzień i miała charakter rekonstrukcji historycznej. Tym razem będzie to multimedialne widowisko.
Dotychczas Bitwa Morska odbywała się w dzień i miała charakter rekonstrukcji historycznej. Tym razem będzie to multimedialne widowisko. fot. Anna Szczodrowska/Trojmiasto.pl

Tegoroczna Bitwa Morska na Martwej Wiśle odbędzie się w nowej odsłonie - nie za dania, a po zmroku, a rekonstrukcji historycznej towarzyszyć będą pokazy pirotechniczne, lasery, trójwymiarowy mapping oraz fajerwerki. Impreza odbędzie się w sobotę o godz. 21:30, pokazy oglądać można z nabrzeża w Nowym Porcie. Organizatorzy namawiają do przyjazdu komunikacją miejską.Bitwa Morska przy Twierdzy Wisłoujście zobacz na mapie Gdańska to wydarzenie, które za każdym razem przyciąga tysiące widzów. Dotychczas z nabrzeża w Nowym Porcie mogli oni oglądać odbywający się za dnia pokaz historyczny przygotowany przez grupy rekonstrukcyjne. Organizatorzy z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska stwierdzili jednak, że formuła się wyczerpała i po dwóch latach przygotowań w najbliższą sobotę zaprezentują Bitwę Morską w zupełnie nowej odsłonie.

- W snuciu opowieści o dziejach Twierdzy Wisłoujście, począwszy od średniowiecza aż po czasy II wojny światowej, pomogą najnowsze zdobycze techniki. Historię tego wyjątkowego miejsca zaprezentujemy za pomocą pokazów laserowych, efektów pirotechnicznych oraz trójwymiarowego mappingu na budynku twierdzy. Zgodnie z tradycją, nie zabraknie także ekipy rekonstruktorów XVII w. i XIX w. oraz pływającego po Martwej Wiśle okrętu - tłumaczy Andrzej Gierszewski, rzecznik MHMG.
Wydarzenie rozpocznie się od pokazu laserów, które będą wystrzeliwane w stronę zgromadzonej widowni z pokładu wycieczkowca "Czarna Perła". Ujście Wisły będzie dodatkowo zasnute mgłą, a pokazom towarzyszyć będzie muzyka. Następną częścią będzie mapping na wieży twierdzy. Publiczność zobaczy, jak wyglądało ujście Wisły w średniowieczu, pokazane zostaną burzliwe losy twierdzy, animacje przedstawiające bitwę pod Oliwą i postacie związane z historią obiektu. Podczas opowieści o losach w czasie II wojny światowej na niebie rozbłysną olbrzymie reflektory, a widzowie usłyszą także pamiętny wystrzał z pancernika "Schleswig-Holstein". Na koniec odbędzie się pokaz fajerwerków.

Mapka dojazdu na teren imprezy.
Mapka dojazdu na teren imprezy. mat. prasowe
- Oczywiście to tylko wybrane fragmenty prezentacji. Zdradzę jeszcze, że podczas pokazu cały statek zostanie wysadzony w powietrze, zalecamy więc, by zaopatrzyć się w stopery albo słuchawki wygłuszające dla dzieci - mówi Gierszewski.
Widowisko rozpocznie się o godz. 21:30 i potrwa czterdzieści minut. Udział jest bezpłatny. Całość najlepiej oglądać z nabrzeża w Nowym Porcie przy ul. Starowiślnej zobacz na mapie Gdańska. Twierdza Wisłoujście będzie przez całą sobotę zamknięta dla zwiedzających. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy widzów i namawiają do przyjechania na imprezę rowerami oraz komunikacją miejską - tramwajami 5 oraz 10.

- Widzowie zmotoryzowani są w nieco mniej komfortowej sytuacji. Zalecamy skorzystanie ze stadionowego parkingu przy ul. Pokoleń Lechii w Letnicy - jedynego dostępnego w tym terminie. Stąd do widowni trzeba będzie pokonać pieszo trzy kilometry albo podjechać tramwajem - radzi Gierszewski. - Poinformowaliśmy również korporacje taksówkowe, aby w miarę możliwości taksówki czekały na widzów po zakończeniu imprezy.
Budżet imprezy to 100 tys. zł, kwota pochodzi ze środków własnych muzeum.

Tak wyglądała Bitwa Morska w starej odsłonie.

Opinie (70)

 • Będę na sto procent

  Ogólnie trzynastego w Nowym Porcie wiele fajnych atrakcji... i tak trzymać

  • 23 12

 • Na wszystkie fajne imprezy muszę jeździć do Gdańska.

  • 34 12

 • uśmiałem się z Twojego komentarza :)

  • 3 12

 • Tak ... tak jak pisaliście żeby bitwę morską na Motławie oglądać z Wyspy Spichrzów ... inscenizacja była sporo dalej, nic nie było widać ani słychać.

  • 7 2

 • ja przylecę na swoim dywanie i będę zrzucał petardy

  • 11 5

 • a ja z twojej głupawej reakcji

  • 9 5

 • Już mam usytuowane stanowisko. Wiadro kartofli też mam i będzie co atakować :)

  • 6 5

 • Ja mam orgazm gdy pomyślę o naszej kolejce na Kamienną Górę.

  • 8 2

 • parkingi stadionowe

  Ci, którzy zdecydują się na piesze przejście ze stadionu do Nowego Portu, muszą wykazać się dyscypliną i wkalkulować utrudnienia. Przejście od parkingu może zająć 40-45 minut, a więc należałoby ruszyć najpóźniej o 20:45. A około 20:00 kończy się chyba mecz z Koroną, a wiemy, co bywało na drogach wokół stadionu w dni meczowe. Nie wiem, jak wygląda teraz organizacja ruchu w tamtych okolicach. 45 minut to może być za mało na "wymianę turnusu". Jak ktoś zna Nowy Port, czy wschodnią część Brzeźna, to może niech lepiej kombinuje, jak zaparkować na osiedlach, czy przy kościołach albo na tych płatnych parkingach wzdłuż pasa nadmorskiego.

  • 10 10

 • Mecz jest dzisiaj..

  ..impra trzynastego.Samochód można zostawić np koło Hartwiga, parking MPH...jest wiele w pobliżu kanału..

  • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
muzyka chóralna, widowisko / show
paź 22
piątek, g. 19:00
Gdynia, Gdynia Arena
Mela Koteluk & Kwadrofonik
Mela Koteluk & Kwadrofonik
rock, pop
paź 29
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
muzyka alternatywna
lis 12
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Kulinaria

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Baltic Sail to: